Društvo

Policajci u BiH će moći raditi do 65. godine, SINDIKAT PROTIV "Ovim izmjenama se samo čuvaju fotelje i pozicije onih koji imaju visoke plate"

Izmjenama Zakona o policijskim službenicima BiH predviđeno je da službenici policijskih agencija na nivou BiH (SIPA, Granična policija, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela) na lični zahtjev mogu da ostanu u uniformi i nakon što napune 40 godina staža osiguranja, odnosno do 65 godina života.

Policajci u BiH će moći raditi do 65. godine, SINDIKAT PROTIV "Ovim izmjenama se samo čuvaju fotelje i pozicije onih koji imaju visoke plate"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Predložene zakonske izmjene kažu da se policijskom službeniku koji navrši 40 godina staža osiguranja prije napunjenih 65 godina života na njegov zahtjev može odobriti dalji rad u policijskom organu do napunjenih 65 godina“.

Zakonom se precizira da se dalji rad može odobriti „ukoliko je to u interesu policijskog organa i ukoliko je psihofizički sposoban za obavljanje poslova i zadataka policijskog službenika što dokazuje ljekarskim uvjerenjem“.

U obrazloženju ovih izmjena se kaže da je evidentan konstantan problem nepopunjenosti radnih mjesta koji trenutno iznosi u prosjeku oko 30 odsto u svim organima u odnosu na trenutno sistematizovani broj izvršilaca.

– U naredne dvije godine će samo zbog prestanka radnog odnosa po osnovu penzionisanja, broj nedostajućih policijskih službenika biti povećan za dodatnih oko 15 odsto čime će biti dovedeno u pitanje funkcionisanje policijskih organa – kaže se u obrazloženju.

Takođe je utvrđeno, kaže se dalje, u ovoj i narednoj godini značajan broj policijskih službenika treba da bude penzionisan, što će sigurno značajno uticati na operativne kapacitete policijskih organa.

Pročitajte još

– Na primjer u GP BiH se predviđa prestanak radnog odnosa za 495 policijskih službenika čime će nedostajući broj policijskih službenika porasti na 50 odsto u odnosu na trenutno sistematizovani broj izvršilaca.

– Isto tako je evidentno da velikom broju policijskih službenika koji imaju značajno iskustvo prestaje radni odnos i bivaju penzionisani relativno mladi, jer zbog benificiranog radnog staža napune 40 godina penzionog staža sa samo 48, a najčešće između 50 i 55 godina života.

– Zbog svega toga, a posebno zbog evidentno velikog kadrovskog deficita, predloženo je da se u interesu policijskih organa omogući da policijski službenik nastavi raditi do 65 godina starosti – kaže se u obrazloženju.

Međutim, iz Samostalnog sindikata policijskih službenika GP BiH smatraju da je planirano pomjeranje starosne granice za odlazak u penziju na 65 godina štetno za policijske službenike.

– Smatramo da je ovaj prijedlog štetan i motivisan isključivo zaštitom ličnih interesa malog broja visokopozicioniranih službenika unutar policijskih agencija BiH.

– Graničnoj policiji BiH nedostaje veliki broj policijskih službenika, posebno u nižim činovima, dok visokopozicioniranih službenika ima dovoljno. Ovim izmjenama se ne rješava problem nedostatka kadrova, već se samo čuvaju fotelje i pozicije onih koji imaju visoke plate – kažu iz sindikata.

Oni podsjećaju da su i ranije ukazivali na ovaj problem i predlagali školovanje kadrova u policijskim akademijama na Vracama u Sarajevo i u Banjaluci.

– Ako je nedostatak kadrova u policijskim agencijama tako gorući problem, zašto se ove izmjene ne ograniče na zaštitu nedostajućih nižih činova, recimo do čina starijeg narednika. Cijeli sistem napredovanja (činovanja) će se zaustaviti, a problem neće biti riješen – poručuju iz sindikata.

Sindikalci kažu da su ranije pisali svim političkim akterima u BiH uključujući i zamjenika ministra bezbjednosti Ivicu Bošnjaka i da su jasno izrazili stav i poručili im da prestanu da idu na štetu policijskih službenika i da ne štite lične interese, piše CAPITAL.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu