To, prema riječima Krišto, predstavlja ozbiljno odstupanje od standarda javne komunikacije.
– Ovakvi istupi nisu u skladu s načelima profesionalne i političke odgovornosti koje zahtijeva obavljanje najviših državnih funkcija – rekla je Krišto.
Ona je naglasila da je zaštita integriteta državnih institucija i očuvanje njihovog ugleda, temeljna obveza svakog zvaničnika.
– Izjave koje vrijeđaju ili lično diskreditiraju predstavnike institucija, bilo domaćih ili evropskih, narušavaju povjerenje javnosti, štete međunarodnoj reputaciji BiH i potkopavaju vrijednosti demokratskog dijaloga – rekla je Krišto.
Ona je naglasila da Savjet ministara BiH ostaje u potpunosti posvećen promovisanju najviših demokratskih, etičkih i profesionalnih standarda u javnom prostoru.
Zukan Helez, ministar odbrane BiH, rekao je za federalne medije da su Zovko i viši naučni saradnik “Heritage foundationa” Maks Primorac “ustaška kopilad”, da su “zadojeni fašizmom” i da “lažima i islamofobijom” pokušavaju da “otvore priče o prekrajanju BiH” i “realizuju agresorske i fašističke ideje”.
Za Zovko je rekao i da je “poluretardirana”, da se uporno miješa u unutrašnja pitanja BiH, a da Primorac u Vašingtonu lobira da se podijeli BiH.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.