Politika

(VIDEO, FOTO) Srpska pred opasnim presedanom: Radojičić vidi KOSOVSKI SCENARIO ako izbori budu blokirani, pa otkriva šta SNSD POKUŠAVA DA SAKRIJE

Lider Nezavisnog pokreta “Svojim putem”, Igor Radojičić, tvrdi da je SNSD jedna “umorna i potrošena politička opcija” koja, prema njegovim riječima, treba da bude smijenjena sa vlasti.

Igor Radojičić nezavisni pokret Svojim putem
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

U intervjuu za Srpskainfo Radojičić govori o razlozima zbog kojih je napustio SNSD u kome je do prije par godina obavljao najznačajnije političke funkcije, kako ocjenjuje rad aktuelnog gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića, da li se u Srpskoj sprema formiranje nekog novog političkog pokreta, kako vidi rasplet aktuelne političke krize nakon pravosnažne presude Miloradu Dodiku i očekivanom raspisivanju prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske…

Prije nešto više od godinu dana formiran je Nezavisni pokret “Svojim putem”. Dokle ste stigli tim “putem”?

Bio sam na godišnjem odmoru do kraja jula, sada se vratio na posao i dok prođe malo ova ljetna “fjaka,, valja se opet intenzivnije baviti nekim političkim temama, iako nas teme prestižu. “Bombe” padaju same okolo i već smo usred neke nove kampanje, tako da će jesen biti vrlo interesantna. 

Zbog čega ste sišli sa puta SNSD? Da li vam je taj put bio trnovit ili tijesan?

Nisam neko ko pljuje po svojoj bivšoj kući. Ja sam 20 godina gradio tu kuću i bio, kao što ste rekli, visoki funkcioner SNSD. Mi smo se negdje od 2014. počeli razilaziti u stavovima. Još 2015. bio sam jednom nogom van partije, pa sam se vratio, pa sam bio gradonačelnik Banjaluke. Onda je taj razlaz poslije 2020, odnosno poslije gubitka lokalnih izbora, išao rapidno brzo. Tamo, negdje već od te izborne noći, krenuo je definitivni razlaz i desilo se da sam otišao svojim putem. SNSD danas nije ni blizu onome što je bio prije 20 godina.

Zašto tako mislite?

Mislim da prave puno grešaka, da prave puno problema, da loše vrše vlast. Da prave više problema nego rješenja, kako se to kaže u onim nekim klasičnim formulacijama ili frazama. To je jedna umorna i potrošena opcija, koja treba biti zamijenjena na republičkom nivou.

Mnogo se spekulisalo o razlozima vašeg odlaska iz SNSD. Da li je razlog bio taj što ste bili nezadovoljni pojedinim kadrovskim rješenjima i što niste bili kandidat za najviše inokosne funkcije, već je Dodik dao prednost nekim drugim ljudima? 

Nema to veze s funkcijama. Bio sam predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i bio sam gradonačelnik Banjaluke. Iznad toga imate samo predsjednika Republike. Da sam se htio time rukovoditi vjerovatno bih sada bio neki ministar u ime SNSD, ili bar direktor neke firme. Ali, nije to više bilo to. Mi smo imali razilaženje u stranci i bilo je samo pitanje ko će prvi “trepnuti”. Da li ću ja prvi otići ili će me oni izbaciti. Desilo se tako kako se desilo. Meni je nuđeno da budem ministar, na to nisam pristao i došlo je do razlaza.

Šta se dogodilo 30. juna u manastiru Gomionica, gdje ste imali sastanak sa Draškom Stanivukovićem, Vukotom Govedaricom i Dejanom Kojićem? Da li je zaista bili dogovoreno formiranje nekog novog političkog pokreta?

Nije to više nikakva tajna i nije tu bilo nikakvog “super tajnog” sastanka. Sjedilo je 15 ljudi i razgovaralo i vidjelo nas je još 100 ljudi, jer smo sjedili vani. Bili su tu i ljudi koje ste pomenuli, bilo je i nekih drugih ljudi i razgovaralo se o raznim stvarima, uključujući i to. Nije nikakva tajna da gospodin Stanivuković predlaže da se pravi jedan veći, širi opozicioni pokret.  Da li kao nova partija, da li kao koalicija, ništa to nije oblikovano u tim prijedlozima. Nezavisni pokret “Svojim putem” je još jesenas zaključio da treba razgovarati sa ostalim opozicionim partijama, pa smo početkom juna poslali pisma SDS, PDP i Narodnom frontu da sjednemo da razgovaramo o nastupu na izborima 2026. godine. Taj razgovor oko budućih opcija ili nekog zajedničkog ili jedinstvenog nastupa traje i dalje. Nije ta priča završena, nije ni oblikovana u nekoj konačnici i biće sigurno nastavljena. Mislim da postoji potreba da se opozicione političke partije dogovaraju i da nađu optimalnu formulu za izlazak na iduće izbore, da se nijedan opozicioni glas ne baci.

Vaš donedavni bliski saradnik u SNSD Srđan Amidžić,  prije par dana žestoko je kritikovao vaše sastanke sa Milanom Milićevićem i Draškom Stanivukovićem. Navodno, izdali ste ideju SNSD, a on je ostao na istom pravcu.

Svako ide svojim putem. Srđan je odabrao taj put. S jednog Igora se konektovao na drugog Igora. I jedno i drugo je legitimno. Ko je šta izdao, neka narod procijeni. 

Igor Radojičić nezavisni pokret Svojim putem
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kakav je vaš odnos s aktuelnim gradonačelnikom Banjaluke? Smatrate li da on dobro obavlja svoj posao? 

Imamo potpuno različito viđenje na grad. Radio sam drugačije na mjestu gradonačelnika i sad bih radio drugačije i ne ustručavam se to kazati. Znači, kad je riječ o gradskim temama imam milion primjedbi na ovo kako trenutno grad funkcioniše, koliko problema ima i kako se oni rješavaju ili ne rješavaju. Oko toga nemamo baš puno sličnih tačaka, ne bih rekao da se slažemo, čak i ne razgovaramo uopšte o tome. Kažem da bih to radio na drugačiji način, on radi kako radi, izabran je od strane građana i – to je to. Međutim, kad je riječ o republičkim temama imamo vrlo slične stavove. Od toga da republičku vlast treba mijenjati,  da treba mijenjati način funkcionisanja, prekinuti kriminal, korupciju i gomilu loših stvari koje se dešavaju na republičkom nivou. Oko toga imamo visok nivo saglasnosti i korektnu komunikaciju.

Na šta konkretno mislite, kad govorite o lošim stvarima u rukovođenju Banjalukom? 

Prvo, mislim da se radi nesistematično. Mi smo imali strategiju razvoja grada za deset godina, strategiju zelenog grada, strategiju kulture, imali smo viziju i gledali kako će grad izgledati za narednih deset godina. Djeluje mi da se sada radi dosta ad hok. Napravimo ovaj park, jer “fino izgleda”. Neka sistemska pitanja se ne rješavaju.  Tu sad imate i ovaj sukob skupštinske većine na čelu sa SNSD i gradonačelnika, koji se u istom bazenu populizma sada najstrašnije tuku. Ko će dati više jeftinijih ili besplatnijih stvari u Banjaluci, pa je onda sve besplatno, pa će onda budžet kolabirati zbog toga, jer sve što je besplatno neko mora platiti. Ako se ne plaća parking, ako se ne plaćaju vodovodni priključci,  ako se ne plaćaju građevinske dozvole za legalizaciju i ne znam šta sve ne, to sve, na kraju, neko mora platiti. To će se akumulirati negdje u vodovodu, gradskom budžetu ili negdje treće kao minus koji će vremenom rasti i, u nekom momentu, eksplodirati.

Pročitajte još

Najvrelija politička tema u Republici Srpskoj i BiH jeste nedavna pravosnažna presuda predsjedniku Republike Srpske. Dodik je rekao da neće dozvoliti održavanje prijevremenih izbora na teritoriji Srpske, a protiv održavanja prijevremenih izbora izjasnio se i Draško Stanivuković. Kakav je vaš stav o tome? Da li opozicija treba da izlazi na te izbore i treba li da ima zajedničkog kandidata?

Prvo, ja sam i kod prvostepene presude i kod čitavog postupka, a onda i nakon drugostepene konačne presude dao izjavu da se radi o političkom procesu. Milorad Dodik je suđen zbog sukoba s međunarodnom zajednicom i visokim predstavnikom. To je bio čist politički postupak s krajnjim ciljem da se Milorad Dodik skloni sa političke scene jer ga se nije uspjelo skloniti na izborima u svim ovim prethodnim godinama, a predstavlja smetnju najvećem dijelu međunarodne zajednice, odnosno Zapadu, kako mi to simbolično kažemo. To je važna stvar koju želim da kažem i da ponovim. Međutim, ono što je činjenica jeste to da se presuda provodi. Ako sklonite svu halabuku, svu galamu, sve zapaljive izjave, dim i maglu koje se okolo dešavaju, presuda se ovih dana provodi.

Možete li to da objasnite?

Već je otkupljen zatvorski dio kazne. Juče smo obaviješteni putem medija da su u Sudu BiH, u skladu sa zakonom, otkupljene onih godina dana zatvorske kazne i presuda je, praktično, u tom dijelu izvršena. Ostaje ovaj drugi dio koji se odnosi na zabranu obavljanja javnih funkcija. Možda griješim, ali primjećujem ovih dana da nema klasičnog predsjedničkog protokola i ne primjećujem predsjedničke događaje, kojih je uvijek bilo mnogo jer je Dodik hiperaktivna osoba i proizvodio je mnogo događaja dnevno. Tako da, ako pogledate malo detaljnije cijelu scenu, izgleda kao da se i tu dešava jedna blaga ili tiha tranzicija i da se i tu dešava implementacija presude, odnosno povlačenje sa dužnosti predsjednika Republike.

Igor Radojičić nezavisni pokret Svojim putem
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Znači, vi mislite da će biti održani prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske?

Mislim da će izbora biti, zato što Centralna izborna komisija po Izbornom zakonu BiH mora raspisati izbore. Tu, naprosto, nema puna razmišljanja. Izborni zakon BiH kaže da ako iz bilo kog razloga nema predsjednika Republike, a ostalo je više od godinu dana do redovnih izbora, moraju biti raspisani prijevremeni izbori samo na ostatak mandata od godinu dana. Prema tome, realno, ako nećemo da se opet bavimo populističkim frazama i da ih bacamo okolo narodu, izbori će biti raspisani, a s obzirom na rokove koji su zadati, to je negdje u novembru. Lično očekujem da će opet, nakon sve ove silne halabuke i zapaljivih i teških izjava, SNSD izaći na izbore, da će imati svog kandidata i već se razgovara o imenima. SNSD ne može sebe dozvoliti da ne izađe na izbore. Ako bi se pokušali izbori bojkotovati ili reći: “Nećemo dozvoliti izbore u Republici Srpskoj”, postoji realna opasnost da nam se desi ono što se desilo Srbima na sjeveru Kosova. Na primjer, Centralna izborna komisija organizuje jedno biračko mjesto u Tuzli u odsustvu i sa 100 osvojenih glasova neki Vojin Mijatović dobije papir da je predsjednik Republike Srpske. Efektivno nije u funkciji vršenja vlasti, ne sjedi u Palati Republike, ali ima papir da je predsjednik RS i njega će zapadne prestonice sljedećih godinu dana vodati po Londonu, Parizu, Vašingtonu ili ne znam kuda kao nekog ko je izabrani predsjednik Republike Srpske. Znate da sam vrlo pragmatičan, nisam sklon populizmu i govorim ono što neko ne želi da čuje, što me, na kraju, koštalo i odnosa u SNSD. Kažem ono što je istina, iako se ona možda ne sviđa ljudima. Ovo je sad istina. Presuda se provodi i vrlo je izvjesno da ćemo u novembru imati izbore u Republici Srpskoj i smatram da će SNSD imati svog kandidata kao i da će svi iz vladajuće koalicije stati iza njega.

Šta će biti s opozicijom? 

To je jedna tužna priča. Kao neko ko jeste u opoziciji volio bih da postoji dogovor i da pronađemo dostojnog i kvalitetnog  kandidata. Međutim, u ovom momentu djeluje malo vjerovatno da opozicija može da zajedno sjedne čak i na kafu. SDS sam sa sobom ne može u ovom momentu da se pomiri, imaju unutrašnji raskol, a treba da se prestroje na izbornu kampanju i da izađu s kandidatom za predsjednika Republike. Ne zvuči realno, tako da ne znam da li opozicija može da se dogovori. Nezavisni pokret “Svojim putem” će sa svima razgovarati, da vidimo kakvi su stavovi i da li postoji mogućnost dogovora. Mislim da će CIK BiH možda već za dvije sedmice morati da raspiše izbore.

Da li to znači da se ne slažete sa Stanivukovićevim stavom da na izbore ne treba izlaziti?

Svi su rekli da ne treba izaći na izbore. I ja sam u nekom kontekstu govorio da s obzirom da je ovo politička presuda ne bi trebalo izaći. Međutim, presuda se provodi. Po ovome kako sada stvari stoje vjerovatno gospodin Dodik neće više sjediti u Palati Republike. Ne govorim svoj stav, govorim onako kako izgleda i šta se dešava u praksi. On (Dodik) lično rizikuje problem novih krivičnih prijava ako to ne provede. Ponovno gonjenje, ponovne potjernice i ko zna čega. I za njega i za porodicu i za ostalo. Da li ponovo ulaziš u problem progonjene ličnosti i svega ostalog. Mislim da će svi polako reterirati od tog stava i da će se svi polako spremati za izbor. Prvo SNSD, pa onda i svi ostali. Isto mislim da bi za SNSD, u ovoj situaciji koja jeste loša politički za Republiku Srpsku, bilo mudro kada bi nominovali neku vanstranačku ili nadstranačku pomirujuću ličnost. Da u ovih godinu dana bude jedan nadstranački predsjednik Republike Srpske, umjesto da kandiduju nekog stranačkog aparatčika.

Sljedeće godine čekaju nas opšti izbori. Da li Nezavisni pokret “Svojim putem” već sada razmišlja s kojim strankama je moguće ostvariti neku bližu saradnju, možda čak i raditi na stvaranju zajedničke liste?

Mislim da treba razmišljati o još jednoj stvari, pored ovoga o čemu sam već govorio, kada je riječ o predsjedniku Republike. SNSD je izašao s idejom vlade nacionalnog jedinstva, koja je široko neprihvatljiva i svi su je već odbacili. Mislim da treba razmišljati, a opet to je do širine SNSD i shvatanja postojeće situacije koja je politički teška za Republiku Srpsku. Bilo bi dobro razmišljati o prelaznoj vladi, koja bi bila jedna ekspertska vlada i koja bi u narednih godinu dana imala samo dva zadatka. Jedan je da politički i ekonomski stabilizuje Republiku Srpsku nakon presude predsjedniku Republike, kao i da spremi fer i demokratske izbore. Ne vjerujem da su razmišljali o ovoj temi, ali ako razmišljaju o širem aspektu, o teškom položaju i o potrebi da Republika Srpska kroz ovo prođe maksimalno dobro, ne bi bilo loše da su razmišljali o tome. Mi ćemo kao opoziciona stranka proširiti mrežu na terenu, ono što radimo u proteklih godinu dana. Nezavisni pokret je još u desetak opština u fazi formiranja inicijativnih odbora. U toku jeseni bi to trebali finalizovati, najviše na zapadu i na sjeveru Republike Srpske, gdje imamo i najviše uticaja i najviše pristalica. Po onome što su neke naše procjene i rezultati objektivnih istraživanja, mi smo u Banjaluci i dalje treća ili četvrta politička partija po snazi. Mi smo i na izborima bili otprilike četvrti u Banjaluci. Mi smo i sada u Banjaluci i banjalučkoj regiji treća ili četvrta politička partija, bez obzira na to što nemamo neku veliku mrežu. Međutim, razgovaraćemo s ostalim opozicionim partijama. Rekao sam već, imali smo finu komunikaciju s gospodinom Miličevićem, bio je kulturan i odmjeren čovjek i njegovi saradnici. SDS ima svoje probleme i vidjećemo s kim tamo dalje razgovarati. Razgovaraćemo, vjerovatno, i sa Narodnim frontom, ako oni budu htjeli. Ako neće, bože moj, idemo svojim putem. Nastavićemo i ove razgovore s gospodinom Stanivukovićem, da li tu se nešto može zaokružiti i uobličiti neki veći opozicioni pokret. Da budem potpuno jasan, Nezavisni pokret “Svojim putem” neće se utapati. Možemo govoriti o koalicijama, možemo govoriti o zajedničkom, usaglašenom političkom djelovanju, zajedničkim listama ili nešto slično, ali mi ne gasimo firmu. Tek smo nastali, razvijamo organizaciju, imamo namjeru da jačamo na jednoj racionalnoj, možda suviše mirnoj ili mekanoj platformi, ali imamo svoje biračko tijelo kome se obraćamo. Gospodin Vukanović ima svoje biračko tijelo, ima SNSD svoje biračko tijelo, mi imamo svoju nišu, svoje biračko tijelo kome se obraćamo, koje je racionalno, koje pristupa politici ne populistički, koje gleda sa nekog stručnijeg aspekta. U ovom momentu je predsjedništvo Nezavisnog pokreta stručnije od aktuelne Vlade Republike Srpske. Naših dvadesetak ljudi u predsjedništu je, to mogu da potpišem, u ovom momentu kvalitetnije od Viškovićeve vlade. Ali, birači biraju kako biraju. Razgovaraćemo sa drugim opozicionim partijama. Hoćemo li se negdje dogovoriti ili nećemo, vidjećemo. Sad imamo ovu novu situaciju sa vjerovatnim vanrednim predsjedničkim izborima, što će promijeniti cijelu scenu.