Politika

Zaduženje Srpske sutra pred poslanicima: Milijarde se gomilaju, a mi se pitamo - ko će ovo platiti?

Dok vlast neprestano zadužuje Republiku Srpsku, običan čovjek osjeća posljedice na svom džepu. Svaka nova emisija trezorskih zapisa znači još veći teret za građane, koji jedva sastavljaju kraj s krajem. Dok se gomila dug, ljudi se pitaju ko će na kraju platiti račun i koliko smo budućih generacija već zadužili.

Narodna skupština RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na sutrašnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske jedna od najznačajnijih tačaka je odluka o dugoročnom zaduživanju u 2026. godini.

Ukoliko bude usvojena onako kako je predložena, na kraju sljedeće godine ukupan dug Srpske iznosiće 7,17 milijardi KM, a javni dug 6,44 milijarde KM. Prema procjenama, to će iznositi 35,8 % procijenjenog BDP-a za 2026. godinu, odnosno 32,2 % kada je riječ o javnom dugu.

Prijedlogom Odluke o dugoročnom zaduživanju za iduću godinu planirano je novo zaduženje od 1,69 milijardi KM, „realizacijom zaduženja iz različitih izvora, uz vođenje računa o troškovima i rizicima“, navodi se u dokumentu Vlade. Ovakvom odlukom nastavlja se trend stalnog zaduživanja, koji je vidljiv i kroz današnju emisiju trezorskih zapisa od 66 miliona KM – 16 miliona više nego što je prvobitno planirano. Već je zakazana i nova aukcija u iznosu od 20 miliona KM, što jasno pokazuje da potrebe za novim kreditima ne prestaju.

Pročitajte još

Dok se dug gomila, retorika o „odgovornom zaduživanju“ i „evropskim standardima“ postaje sve glasnija, a stvarnost u kojoj građani štede svaki fening i pitaju se kako preživjeti zimu potpuno se ignoriše. Vlasti i dalje tvrde da Srpska nije prezadužena i da „uspješno kalkulišu“ kada su u pitanju nova zaduženja.

Predsjednik SNSD Milorad Dodik, početkom novembra izjavio je kako su sve članice Evropske unije zaduženije od Srpske.

– Svi su više zaduženi nego što to evropski standardi nalažu. Mi se zadužujemo u skladu sa evropskim standardima. Mi treba da dobijemo Nobelovu nagradu za ekonomiju, mi, koji vodimo Republiku Srpsku – rekao je Dodik, hvaleći se ekonomskim pokazateljima.

Bez obzira na ove tvrdnje, krajem novembra Narodna skupština usvojila je i Odluku o izmjeni Odluke o dugoročnom zaduživanju za 2025. godinu, kojom se dozvoljava dodatno zaduženje u iznosu od 1,081 milijardu KM – za čak 219 miliona KM više nego što je ranije planirano.

Dok milijarde rastu na papiru, obični ljudi pitaju – hoće li iko ikada snositi odgovornost za ovaj stalni ciklus zaduživanja, i koliko će morati da plaćaju cijenu tuđih obećanja?