Mladenović je naglasio da je težnja za potiskivanjem ćirilice konstanta na Kosovu i Metohiji, te da je potrebno svakodnevno angažovanje institucija Srbije kako bi se očuvalo srpsko pismo u javnom prostoru u južnoj pokrajini.
– Položaj srpskog jezika i ćirilice trenutno je izazovan, jer se ćirilica sve više marginalizuje u javnom prostoru od kosovskih institucija. Ćirilica je sastavni deo srpskog kulturnog nasleđa i njeno očuvanje nije samo pitanje prava naroda, već i bogatstva i različitosti – rekao je Mladenović za Udruženje novinara Srbije (UNS).
Prema njegovim riječima, Zakon o upotrebi jezika nije jasan u tome da garantuje upotrebu ćirilice, ali se u njemu navodi da se odnosi na srpski jezik i pismo.
Mladenović je naveo da ovaj zakon zbog nepreciznosti daje slobodu interpretacije svakome ko ga je prekršio u posljednje dvije godine i nijednim slovom ne difiniše latinicu kao srpsko pismo.
On je rekao da sankcionisanje otežava to što bi upravo oni koji krše zakon trebalo sami sebe kazne.
– Sankcije su svakako simbolične i verujem da bi mnogi koji potiskuju ćirilicu vrlo rado i novčanu kaznu platili kao dokaz svojeg `patriotizma` i borbe protiv ćirilice – rekao je Mladenović.
On je naveo da bi, prema ustavu, prvi natpis naseljenog mjesta trebalo da bude na jeziku zajednice koja čini većinsko stanovništvo.
Mladenović je ukazao da nije bilo konsultacija sa Kancelarijom povjerenika kada su uklanjane table sa natpisima na ćirilici, a na novim je natpis na srpskom jeziku ispisan manjim fontom.
– Table na ulazu u gradove su na početku, bar kada su u pitanju fontovi bile korektne. Prvo je bio ispisan naziv na albanskom, a zatim na srpskom jeziku. Nakon toga postavljene su, ako se ne varam, table na kojima je pisalo `Dobro došli u Zvečan`, gdje je natpis na srpskom jeziku bio umanjen i na drugom mjestu – rekao je Mladenović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu