Politika

“POPUT ADOLESCENATA KOJI U 21. VIJEKU ISPROBAVAJU SVE I SVAŠTA” Nemaju profile, dijele linkove ili se prepucavaju: Ovako se političari ponašaju na društvenim mrežama

Političari, stranke i nosioci vlasti u Bosni i Hercegovini vrlo rijetko koriste društvene mreže za promociju svojih ciljeva, stavova, mišljenja ili ideja.

“POPUT ADOLESCENATA KOJI U 21. VIJEKU ISPROBAVAJU SVE I SVAŠTA” Nemaju profile, dijele linkove ili se prepucavaju: Ovako se političari ponašaju na društvenim mrežama
FOTO: FOTO: KLIX.BA

Veliki je broj onih koji uopšte nemaju profile na Facebooku ili Twitteru, dok drugi svoje profile uglavnom koriste za “politička prepucavanja” ili površno dijeljenje vijesti.

Prema nedavnoj analizi marketing stručnjaka za Klix.ba, promotivni leci iz poštanskih sandučića, plakati, bilboardi i reklame s istrošenim frazama te Facebook profili koji se aktiviraju dva mjeseca pred izbore, vrhunac su marketinga političara i stranaka u BiH.

Stručnjaci smatraju kako političke stranke u BiH ne pokazuju interes za redovno informisanje njihovih birača o ostvarenim ciljevima i provođenje politike od interesa za građane putem Facebooka ili Twittera.

Selma Kadić-Maglajlić, docentica na Katedri za marketing Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, smatra kako aktivnosti stranaka iz BiH na društvenim mrežama podsjećaju na adolescente koji u 21. vijeku isprobavaju sve i svašta ispitujući granice lijepog ukusa.

Profili pojedinih političara iz BiH, manje-više, imaju istu situaciju. Rijetki su oni koji kroz aktivnosti na društvenim mrežama nastoje pozitivno uticati na društvenu svijest.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović nema svoje privatne naloge na društvenim mrežama, već samo službene profile na Facebooku Twitteru gdje se mogu pronaći informacije o njegovim obraćanjima, pres konferencijama, sastancima, intervjuima i drugim aktivnostima. Međutim, nećete pronaći Izetbegovićeve statuse o stanju u državi, kao one koje objavljuju lideri razvijenijih zemalja.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Naprimjer, američki predsjednik Donald Trump na društvenim mrežama svakodnevno objavljuje statuse, svoje osvrte na aktuelna dešavanja, nove odluke ili kritike. Slično radi i francuski predsjednik Emanuel Makron na čijem Twitter profilu možete naići na brojne statuse o političkoj, socijalnoj i ekonomskoj situaciji u Francuskoj.

Neformalne statuse i fotografije naći ćete i naTwitter profilima njemačkog predsjednika Frank-Valtera Štajnmajera, lidera Austrije Aleksandra Fan der Belena, turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, makedonskog premijera Zorana Zaeva, njemačke kancelarke Angele Merkel, lidera Slovenije Boruta Pahora…

Predsjednica susjedne Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović te srbijanski lider Aleksandar Vučić takođe često na društvenim mrežama podijele statuse i fotografije koji nisu striktno vezani za njihovu službu.

Član Predsjedništva BiH Dragan Čović nekoliko puta u sedmici na Twitteru objavi izvještaje sa sastanaka, najave gostovanja, zahvalnice ili čestitke. Međutim, rijetko ili nikako ćete na njegovom profilu naići na kritikovanje i komentarisanje društva, stanja u državi ili drugih političara.

Ukoliko na Twitterov pretraživač ukucate Mladen Ivanić, pronaći ćete njegov profil na kojem nije objavljen nijedan post, dok na Facebooku uopšte ne postoji službeni ili privatni profil člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda.

Državni premijer Denis Zvizdić aktivan je na Twitteru, a njegova Facebook stranica prikupila je 857 lajkova.

Željka Cvijanović, premijerka Republike Srpske, nije aktivna na društvenim mrežama, niti ima svoju službenu stranicu.

Predsjednik RS Milorad Dodik nema svoj službeni nalog na Twitteru, dok Facebook stranica s njegovim imenom ima 14.000 lajkova. S druge strane, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem čelu je Milorad Dodik, veoma je aktivan na svim društvenim mrežama.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija

Na primjer, prilikom nedavnog proglašenja SNSD-ovih kandidata za ovogodišnje Opšte izbore u BiH, prve informacije o izglasanim kandidatima objavljene su na Twitter profilu SNSD Milorad Dodik, što nije slučaj s drugim strankama u BiH.

Stranka demokratske akcije (SDA) na čelu s Bakirom Izetbegovićem nema svoj Twitter nalog, dok službena Facebook stranica ove stranke ima više od 20.000 pratilaca. Podsjećanja radi, prema rezultatima Lokalnih izbora 2016. godine, koje je objavila Centralna izborna komisija, liste SDA za opštinska i gradska vijeća su osvojile ukupno 314.247 glasova.

HDZ BiH na Facebooku ima nešto više od 8.000 pratilaca. Na ovoj društvenoj mreži stranka na čelu s Draganom Čovićem uglavnom dijeli linkove vijesti o aktivnostima stranke. HDZ BiH nema svoj zvanični Twitter nalog, dok na Twitteru možete pronaći profile ogranaka HDZ-a BiH kao što su HDZ Brčko distrikt, HDZ BiH Orašje, HDZ BiH Livno i slično.

Srpska demokratska stranka (SDS) takođe nema svoj Twitter nalog, a Facebook stranicu ove stranke prati blizu 18.000 ljudi. Slično kao i druge stranke u BiH, SDS na Facebooku objavljuje linkove vijesti o aktivnostima stranke.

Zastupnik u Parlamentu BiH Šefik Džaferović za vrijeme svog mandata nije bio aktivan na društvenim mrežama, dok je od objave kandidature za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH na oktobarskim izborima dobio svoju službenu Facebook stranicu na kojoj je podijeljena jedna vijest.

Svoju aktivnost na društvenim mežama proteklih dana povećali su i Denis Bećirović, kandidat Socijaldemokratske partije BiH za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda na oktobarskim izborima, te Boriša Falatar, kandidat Naše stranke za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda.

Jedna od aktivnijih poslanica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na društvenim mrežama je Maja Gasal-Vražalica. Na svom službenom Facebook profilu ona često komentariše društvenu svakodnevnicu, provedbu zakona i ekonomsko-socijalnu situaciju u BiH.

Poslanica SDS-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Aleksandra Pandurević takođe je poprilično aktivna na Facebooku gdje komentariše aktuelna dešavanja u zemlji.

FOTO: Foto:Dejan Božić/Ringier
FOTO: Foto:Dejan Božić/Ringier
Aleksandra Pandurević

Postove o situaciji u BiH na privatnim i službenim profilima svakodnevno objavljuju i parlamentarci Senad Šepić i Saša Magazinović.

Poslanik SDP-a u Parlamentu FBiH Damir Mašić putem svog privatnog Facebook profila, na kojem je vrlo aktivan, često proziva druge stranke i iznosi svoje mišljenje o različitim političkim pitanjima u BiH.

Na kraju, i pored loše marketing strategije političara i stranaka iz BiH na društvenim mrežama, marketing stručnjaci smatraju kako će stranke iz BiH u budućnosti sve više koristiti Facebook i Twitter za promociju. Nije teško zaključiti kako su mnogi već počele tražiti svoje političke poene na Facebooku i Twitteru uoči oktobarskih izbora, piše Klix.ba.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu