Svijet

Poreska uprava Hrvatske prijeti kaznama: Ovako ćete ih izbjeći ako ste državljani ove zemlje

Poreska uprava u više je navrata objavila saopštenje u kojem pozivaju ljude da prijave strani dohodak.

Poreska uprava Hrvatske prijeti kaznama: Ovako ćete ih izbjeći ako ste državljani ove zemlje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U zadnjem saopštenju, onom objavljenom prije dva dana na stranicama PU-a, čak prijete kamatama i kaznama.

Dalibor Legac, voditelj službe u Poreskoj upravi, gostovao je u Novom danu na N1 televiziji i komentarisao temu dvostrukog oporezivanja građana koji lični  dohodak ostvaruju u inostranstvu.

Legac je rekao da je u Hrvatskoj evidentirano 130.000 ljudi koji su prijavili dohodak iz inostranstva, ali da ima i onih koji nisu, a o kojima se informacije doznaju iz različitih kanala.

Govoreći o problemu dvostrukog oporezivanja, Legac je rekao da Poreska uprava uvijek prihvata sve savjete poreznih obveznika i interesnih grupa poreznih obveznika te da je otvorena za razgovore o tome kako im može pomoći ili kako može unaprijediti svoje usluge.

Međutim, obaveza prijave dohotka je na poreskim obveznicima, istakao je.

Kako izbjeći dvostruko oporezivanje?

Upitan zašto u Hrvatskoj dolazi do dvostrukog oporezivanja, Legac je rekao da Republika Hrvatska, kao i većina država svijeta, koristi načelo svjetskog dohotka.

– To znači da ona svoje poreske rezidente oporezuje bez obzira na to jesu li dohodak ostvarili u Republici Hrvatskoj ili u drugoj državi. Isto tako, država izvora u kojoj se ostvaruje dohodak, može oporezovati dohodak po načelu teritorijalnosti i onda se pojavljuje dvostruko oporezivanje, koje se otklanja po jednoj od metoda – rekao je Legac pa objasnio koje su to metode.

– To je ili uračunavanje, odbitak, znači uračunaćemo porez plaćen u inostranstvu i umanjiti tuzemnu poreznu obavezu, ili ako je ugovorima drugačije određeno, kaorecimo s Njemačkom, to je metoda izuzimanja, znači da se taj dohodak neće oporezivati – rekao je Legac, ponovivši da porezni obveznici moraju prijaviti dohodak, bez obzira na to hoće li se on oporezivati ili neće.

Prijetnja iz Poreske

Novom odredbom iz 2020. godine uočili su da mnogi nisu prijavili dohotke za ranije godine, pa su to odlučili sankcionisati, ali odlučili su, tvrdi, i izaći u susret poreznim obveznicima, pa se onima koji samostalno prijave dohodak neće zaračunavati kamate ni prekršaj. Zastara za tu odredbu nastupa nakon šest godina, tako da se ove godine gleda dohodak ostvaren od 2016. nadalje.

– Od 2016. nadalje rizikuju da dođu u prekršajnu poziciju, sav dohodak ulazi u tekuću godinu. Tako da pozivamo sve da prijave dohodak i ako su platili porez u drugim državama, otklonićemo tu obvezu – rekao je Legac.

Kazne za neprijavljivanje idu od dvije do 20.000 kuna, ali koristiće se načelo oportuniteta pa za niže iznose neće biti kazne, rekao je Legac.

– Zato savjetujem poreznim obveznicima, pogotovo onima koji su ostvarili dohodak kod kapitala, da prijave taj dohodak – rekao je.

Poreska šalje poziv ljudima koji rade u inostranstvu, spominje kamate i prekršaje

– Poreska uprava uputila je opet poziv građanima rezidentima Republike Hrvatske na dobrovoljnu prijavu inostranih primitaka, s obzirom na to da je “uočeno da određeni broj građana nije ispunio tu obavezu – ističu.

Rok za prijavu je do kraja februara.

Prvi put pozvali ljude u decembru, od tad stalno šalju pozive

Poziv je prvotno objavljen na internet stranici Poreske uprave 21. decembra 2021. godine, dok posljednjih sedmica iz te institucije ponovo šalju pozive.

Naime, kako je napisano u objavi, temeljem razmjene podataka između Poreske uprave RH i poreskih tijela drugih država o ostvarenim primanjima hrvatskih rezidenata, uočeno je da određeni broj građana nije ispunio svoju obavezu i prijavio inostrana primanja. Istakli su da je inostrano primanje obavezno prijaviti u Hrvatskoj neovisno o činjenici je li u inostranstvu porez već plaćen te neovisno o činjenici hoće li u Hrvatskoj postojati obaveza plaćanja poreza.

Kamate i prekršaji

Građani koji dobrovoljno prijave inostrana primanja biće oslobođeni od kamata i prekršaja na nepravodobno plaćanje poreza i doprinosa te će se pri njihovom oporezivanju, bez obzira na razdoblje u kojem su primanja ostvarena, primijeniti trenutno važeći propisi, a koji su znatno povoljniji, prenosi Indeks.

Kako izgleda prijava?

Inostrana primanja ostvarena u ranijim razdobljima građani, rezidenti RH, mogu dobrovoljno prijaviti na obrascu “Dobrovoljna prijava inostranih primanja” putem sistema ePoreska, putem pošte ili ličnim dolaskom u nadležnu Ispostavu Poreske uprave prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu. Za dodatne upute građanima je dostupan Pozivni centar Poreske uprave​.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu