Društvo

"Porodice se vraćaju zaražene sa odmora" Stručnjaci otkrivaju kako će se kretati korona brojke

Ne možemo očekivati da će brojke početi da opadaju do kraja jula, pa i do polovine avgusta. Zapravo, vjerovatno će doći za nekih 10 do 14 dana do smirivanja, i to u smislu da će brojke stati i stvoriće se takozvani plato.

"Porodice se vraćaju zaražene sa odmora" Stručnjaci otkrivaju kako će se kretati korona brojke
FOTO: KOSTADIN KAMENOV/RAS SRBIJA

To se dogodilo u Americi, Engleskoj, Njemačka je na tom putu, a kod nas se to može desiti do kraja mjeseca, ili početkom avgusta, kaže za Blic epidemiolog i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović.

Kako profesor dalje objašnjava, brojke će nastaviti da rastu, pa je moguće da ćemo doći i do 3.000 u nekom momentu. Prirodni proces se odvija, dodaje on, godišnji odmori su u toku, putuje se, a na taj način virus nastavlja da cirkuliše.

Pročitajte još

– Koliko će biti u momentu kada dostignemo plato, to ćemo videti, da li će biti 2.000, 1.500 vidjećemo, ali kada se to desi, brojke će stati a onda će lagano početi da opadaju. Virus je tu, on radi svoje, i kako mi kažemo, prirodni proces se odvija i mnogi se zaražavaju, a neki i ne znaju da su zaraženi. Ali treba biti objektivan sada i biti svestan da se nama bolnice sporo pune. Kao primer navešću Kruševac, prema posljednjem izveštaju bilo je 50, a pre tri dana bilo je 31 ili 32 ljudi na liječenju. Onda kada pogledamo kovid ambulante, tačno je da se povećava broj pregleda, što se tiče djece, recimo od 15 pregleda njih troje ima pozitivan nalaz, ali ni to nije zabrinjavajuće. Zaključak je da virus može napraviti problem starijim hroničnim bolesnicima, i prema izveštaju koji dobijam oni su ti pacijenti u bolnicama – objašnjava profesor Tiodorović.

Putovanja, ljeto, velika cirkulacija ljudi, soj BA.5 koji je označen kao zarazniji od prethodnih, doprinose svakodnevnoj statistici, zato se savetuje onima koji imaju simptome ili ih čak iako ih i nemaju, ukoliko su u kontaktu sa osobama iz rizičnih grupa, da obavezno stave zaštitnu masku.

– Cijele porodice se vraćaju zaražene s odmora i tako se virus širi veoma brzo. To u ovom momentu nije kentaur, još uvijek je u pitanju ovaj tip BA.5. Ponavljam, dobra je stvar što u celini gledajući, dominiraju lakše kliničke slike, a od simptoma javljaju se glavobolja, bolovi u mišićima, dok je temperatura rijetka sada. Apelujem da se stariji čuvaju sami, najpre, a onda da ih čuvaju i njihovi mlađi. Mnogi nemaju simptome, a zarazni su, pa je dovoljno da budu blizu i da u razgovoru i da prenesu. Zato nosite masku ako ste u kontaktu sa onima za koje znate da imaju slab imunitet ili neku hroničnu bolest – dodaje profesor Tiodorović.

Preporuka za četvrtu dozu

Kako dodaje profesor Tiodorović, dok čekamo nove vakcine koje će biti prilagođene novim sojevima, onima koji nisu primili četvrtu dozu, a rizična su grupa, savjet je da se odmah vakcinišu.

– Oko vakcinacije preporučujem za starije četvrtu dozu, da ne čekaju, jer ona znači ljudima koji imaju neku hroničnu bolest. S druge strane, na jesen očekujemo nove vakcine koje će biti prilagođene novim sojevima, ali za sada je važno da se uredno vakcinišu ovi koji su u riziku i da se čuvaju – ističe profesor Tiodorović.

Simptomi kovida su identični kao i u prethodnom periodu, pa se tako može javiti: glavobolja, bolovi u mišićima, malaksalost, kašljucanje, bolovi u grlu, blaga temperatura i dijareja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu