Društvo

PORODILI ŽENU U SANITETU Nasred seoskog puta oko jedan sat poslije ponoći na svijet došla djevojčica (FOTO)

Doktorka Sandra Ćosić, koja je sa ekipom Hitne pomoći Doma zdravlja „Dr Draga Ljočić“ porodila Šapčanku (29) u sanitetu, i dalje je pod utiskom nesvakidašnjeg događaja.

PORODILI ŽENU U SANITETU Nasred seoskog puta oko jedan sat poslije ponoći na svijet došla djevojčica (FOTO)
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Iako joj je ovo drugi porođaj na terenu za svega osam mjeseci, osjećaj je, kaže, poseban jer su pomogli da se rodi zdrava djevojčica.

Kažu da ljekari hitne pomoći tokom radnog vijeka porode u prosjeku tri žene u sanitetu. Ovaj trenutak opisuju kao nesvakidašnji, jer učestvuju u rađanju novog života. Što je izazov veći, jači je strah, ali je osjećaj, kažu nevjerovatan. Baš to je osjetila doktorka Sandra Ćosić. Za dvije decenije rada kao ljekar, imala je dva takva iskustva i to u posljednjih osam mjeseci. I ovo su situacije tipične za ljekare hitne pomoći, nenajavljene, nepredvidive i urgentne. Traže brzu reakciju, iskustvo, snalažljivost. Traže znanje koje je nataloženo tokom šest godina duge medicine. Podrazumijevaju da ono bude svježe i precizno, jer od njega zavisi ljudski život.

Pročitajte još

Iza ponoći šabačka Služba hitne pomoći primila je poziv od usplahirenog muškarca iz sela udaljenog dvadesetak kilometara od Šapca. Bez odlaganja krenuli su na intervenciju.

– Pozvao nas je uspaničen čovjek i ispričao da supruga ima porođajne bolove, krvari i to traje već neko vrijeme. Rekao je da oni nemaju mogućnosti da dođu do bolnice. Takve situacije smo imali i ranije, pa porodilje prevezemo do bolnice gdje se obavi porođaj. Međutim, nekada priroda diktira drugačije, pa to bude porođaj u kući ili sanitetskom vozilu, što nije baš tako čest slučaj – počinje priču dr Sandra Ćosić.

Sjećanje je svježe, reakcija poznata. Brzinom munje sjedaju u sanitetsko vozilo i kreću put Ševarica.

– Mi smo u komunikaciji sa kolegama u toku puta saznali da se radi o mladoj porodilji koja je 1993. godište, da je u pitanju sedma trudnoća. Vrlo brzo po prijemu pacijentkinje u bolovima, meni, koja radim 23 godine i imam iskustva u urgentnim situacijama, ali i mojoj tehničarki pred penzijom, kojoj je ovo bio treći porođaj na terenu, bilo je jasno da ćemo teško uspjeti da stignemo do porodilišta. Zato smo vozaču dali nalog da vozi što brže – priča.

Međutim, beba je imala druge planove. Na putu između sela Tabanović i Majura, dr Sandra Ćosić i medicinska sestra Olivera Dukić, signalizirale su vozaču Goranu Markoviću da zaustavi sanitet.

bebe beba novorodjence porodiliste
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Stali smo i pripremili svu opremu koju imamo u sanitetu za porođaj. Bebica je počela da izlazi. Uplašila sam se kada sam vidjela pupčanik oko vrata. To nikada nisam vidjela ni na vježbama, ni tokom studija, ni na specijalizaciji. Ja sam bila u ginekološkoj sali, ali nisam prisustvovala porođaju. Osjećala sam se kao kad sam imala težak ispit. Profesor me nešto pita, ja znam da sam to negdje pročitala, pa se prisjećam gdje i šta tačno. Shvatam da je bebe životno ugrožena jer je to komplikovan porođaj nasred seoskog puta oko jedan sat poslije ponoći – objašnjava.

Sve se završilo za samo nekoliko minuta i na svijjet je stigla djevojčica teška svega kilogram i sedamsto grama. Pribranost, brzina i i znanje bili su presudni da ovo bude priča sa lijepim krajem.

– Kad je beba počela da plače, svima je laknulo. To je za bio signal da smo uspjeli. Panika nikako ne smije da se desi ni u manje komplikovanim i stresnim situacijama. Strah i ono što se dešava poslije toga je nešto drugo – kaže doktorka.

Pored iskusne ekipe, bila je iskusna i porodilja, što je u ovakvim situacijama veoma bitno.

Čovjek u uniformi Hitne pomoći
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

– Majka je bila jako uplašena. Ona rađa sedmo dijete, ali je prethodnu djecu rodila u porodilištu. U tim trenucima moramo da vladamo potpuno situacijom, da je smirimo i da ona toga bude svjesna. Njena saradnja nam je presudna. Kad smo završili porođaj, bebu smo previli i poslije prvog pregleda djelovala mi je sasvim zdravo – priča doktorka Ćosić srećna što je sve prošlo dobro, imajući u vidu da porodilja nije bila kod ljekara od posljednjeg porođaja.

Kako to obično biva, ovakve situacije prate i anegdote, pa se doktorki učinilo da je beba previše mala. Međutim, majka je odmah utješila, prenosi Blic.

– Ona me je pomazila po koljenu i počela da tješi riječima: „Ne brinite doktorka ništa, hvala vam do neba. Ja sam rodila šestoro djece i svi su bili tako maleni i zdravi – prisjeća se.

Djevojčica iz Ševarica druga je beba koja je odlučila da se rodi van bolnice dok je u hitnoj pomoći dežurala dr Sandra Ćosić sa svojom ekipom. Prije osam mjeseci, u centru Šapca rođen je zdrav i krupan dječak težak tri kilograma i četristo grama. Ovog puta, majka je otišla i korak dalje pa je doktorku pitala kako se zove njena kćerka, želeći da svojoj djevojčici po njoj da ime.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu