Društvo

Porodilje zatrpane bespotrebnom birokratijom: Majkama niko nije rekao da ne moraju donositi doznake

Na hiljade zaposlenih porodilja svakog mjeseca ide kod ljekara po doznake, koje potom nose svojim poslodavcima, a kako se na kraju ispostavlja, bez ikakve potrebe.

Porodilje zatrpane bespotrebnom birokratijom: Majkama niko nije rekao da ne moraju donositi doznake
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

 Žene se već godinama jadaju, i to uglavnom jedna drugoj, kako svakog mjeseca moraju donositi doznaku od ljekara za vrijeme porodiljskog odustva, kako bi poslodavcu dokazale da su privremeno spriječene za rad.

Logično je pitanje zašto, zašto majke iz mjeseca u mjesec moraju potvrđivati da su se porodile i da su spriječene da rade, kada im zakon dozvoljava da na porodiljskom budu godinu dana, odnosno 18 mjeseci u slučaju rođenja bliznaca i trećeg djeteta. Zašto doznaku ne mogu priložiti samo jednom, jer ove procedure bespotrebno opterećuju žene, ali i sam zdravstveni sistem.

Majke doznake donose poslodavcima, koji ih potom predaju u Javni Fond za dečiju zaštitu (JFDZ), kako bi im bila nadoknađena plata koju isplaćuju porodilji za vrijeme njenog odsustva.

Zanimljivo je da istovremeno nezaposlene majke, kojima ovaj Fond svakog mjeseca isplaćuje materinski dodatak od 405 KM, samo jednom trebaju donijeti izvod iz matične knjige rođenih za dijete, a dokumentacija važi godinu dana, odnosno 18 mjeseci.

Fond smo pitali zašto poslodavci svakog mjeseca moraju donositi doznaku kako bi ostvarili pravo na refundaciju naknade plate za vrijeme porodiljskog odustva, te da li će se ovi uslovi mijenjati. Međutim odgovor iz ove ustanove baca drugo svjetlo na praksu koja u Srpskoj traje već godinama.

– Javni fond za dječiju zaštitu trajanje porodiljskog odsustva utvrđuje na osnovu rješenja poslodavca, koji isto donosi u skladu sa Zakonom o radu, a na osnovu preporuke ovlašćenog doktora medicine. Rješenje se donosi na početku korišćenja porodiljskog odsustva radnice i predstavlja riješeno prethodno pitanje u vezi sa korišćenjem istog. U skladu sa navedenim, nismo kompetentni dati odgovor ni zašto porodilje „doznake“ svaki mjesec dostavljaju poslodavcima, kao ni o eventualnoj izmjeni uslova, koje ova ustanova nije propisala – navode iz Fonda.

Dodaju i da su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju propisani razlozi privremene spriječenosti za rad, u slučaju kojih se izdaje „Izvještaj o trajanju privremene nesposobnosti za rad“.

– Među navedenim ne nalazi se korišćenje porodiljskog odsustva. Iz navedenog proizilazi da je za ovo i sva ostala pitanja odgovor neophodno potražiti u Fondu zdravstvenog osiguranja RS i samim Domovima zdravlja, koje iste izdaju – odgovaraju iz Fonda za dječiju zaštitu.

Iz Fonda za zadravstvenu zaštitu još ranije su nam rekli da nemaju ništa sa doznakama, jer porodiljsko odsustvo nije bolovanje, te da se obratimo JFDZ.

Doktori porodične medicine sa kojima smo razgovarali, pričaju da doznake štampaju po automatizmu, te da nemaju preciznu instrukciju kako se trebaju ponašati u ovakvim situacijama.

– Lično za svoje pacijente, za sve porodilje, jednom mjesečno isprintam doznake i završim sa tim. Takva je praksa oduvijek, sad da li to neko njima tražili ili ne, ne znam. Mi nismo dobili specijalno uputstvo ni da ih moramo štampati, ni da ne moramo. Na jednom sastanku sam baš pitala za porodiljske dozanke, ali Fond zdravstvene zaštite nam nije znao odgovoriti da li ih trebamo štampati ili ne – kaže za Srpskainfo doktorka Kosana Stanetić iz Banjaluke.

Da li onda sve kreće od poslodavaca, koji možda strahuju da im neće biti refundirana plata za porodilju, pa za svaki slučaj traže od svojih radnica da svaki mjesec donose doznake? Ipak, ova praksa nije zastupljena samo kod privatnika, isto se traži i od majki koje rade u javnom sektoru.

U jednom računovodstvenom birou smatraju da doznake jesu bespotrebna birokratija, ali ipak ih traže od radnica.

– Ne traže to poslodavci, već Fond dječije zaštite. Zadnji put smo u februaru imali radnicu porodilju, uredno sam donosio doznake i nikad me niko nije vratio i rekao da ne trebaju – govori računovođa iz Banjaluke.

Tokom razgovora, naš sagovornik pregledao je još jednom na sajtu JFZD koje dokumente poslodavci trebaju priložiti kada traže refundaciju naknade plate.

– Evo, sada nigdje nema to za doznake, sigurno su izmijenili obrasce. Vjerovatno je ljudima onda ostalo u navici od prethodnog perioda da nose doznake. Mada kontaktiram svakodnevno i sa kolegama, niko nije spomenuo da doznake ne trebaju – zaključio je ovaj računovođa.

A, koliko je ova papirlogoija opterećenje za majke, dovoljno oslikava primjer jedne prosvjetne radnice. Ona drži časove u čak tri škole, i u sve tri mora donositi doznake.

– Meni se samo jedna škola vodi kao matična, i na svim doznakama piše naziv te škole. Iz ostalih škola me vraćaju da to izmijenim, ali ljekar nema opciju da mi izda tri različite doznake. Tako se svaki mjesec vrtimo ukrug – ispričala nam je ova majka.

Nema zakonskog osnova

Na sajtu Fonda za dječiju zaštitu RS objavljena je instrukcija za poslodavce u kojoj se navodi da se korišćenje prava na porodiljsko odsustvo, ne smatra privremenom nesposobnošću za rad. Pozivaju se na Zakon o zdravstvenom osiguranju i Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad. – Iz navedenog proizlazi da pribavljanje izvještaja o trajanju privremene nesposobnosti za rad (novčane doznake) za ženu koja koristi porodiljsko odsustvo, nema zakonskog osnova. U skladu sa napred navedenim, iste, u svrhu ostvarivanja prava na refundaciju naknade plate poslodavca, nije potrebno pribavljati. Dužina trajanja porodiljskog odsustva dokazivaće se rješenjem poslodavca. Prekid istog dokazivaće se odgovarajućim aktom, kao i uvidom u priložene platne liste – precizirali su iz Fonda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu