Politika

Posebna sjednica Narodne skupštine: Šeranić o kiseoniku u zdravstvenim ustanovama

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić drži uvodno izlaganje tokom posebne sjednice Narodne skupštine RS na kojoj se razmatra stanje u vezi sa isporukom kiseonika javnim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj.

Posebna sjednica Narodne skupštine: Šeranić o kiseoniku u zdravstvenim ustanovama
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Osim ovoga, na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima po hitnom postupku.

Šeranić je poslanicima predočio detalje iz Informacije o problemima isporuke kiseonika odgovarajuće kvalitete i koncentracije propisane za lijek javnim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj za vrijeme vanredne situacije izazvane virusom korona.

Pročitajte još

Kako se navodi u ovom dokumentu, dosadašnji dobavljači kiseonika sa kojim zdravstvene ustanove sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj imaju potpisane ugovore o nabavci kiseonika su: TGT Laktaši, Gilje gas d.o.o., Kras Laktaši, Istrabenz plin, dok domovi zdravlja osim navedenih ugovorenih strana imaju ugovore i sa Meser Mostar, Meser Sarajevo, Meser Kraljevo, Vamiks Pobjeda Modriča.

Takođe, zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj ne raspolažu sa bocama za kiseonik i spremnicima u sopstvenom vlasništvu, izuzev UKC RS, dok Bolnica Bijeljina, Bolnica Trebinje i Zavod “Miroslav Zotović” imaju manju količinu vlastitih boca za kiseonik, ali nedovoljnu za dnevne potrebe ustanova.

Šeranić podsjeća da su se, tokom pandemije virusa korona, zdravstvene ustanove u Srpskoj suočile sa višestrukim povećanjem korišćenja kiseoničke terapije, jer je veliki broj pacijenata bio hospitalizovan i priključen na respiratore ili ostale vidove neinvazivne ventilacija.

Dnevna potrošnja medicinskog kiseonika, na dan 30. septembra, u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, bolnicama i Zavodu iznosila je oko 18 tona, a u redovnom režimu rada ova količina kiseonika bila bi dovoljna najmanje za 10 dana.

Dnevna potrošnja medicinskog kiseonika u bocama u domovima zdravlja je oko 70 boca različitih zapremina u skladu sa potrebama domova zdravlja.

Najveća dnevna potrošnja kiseonika u bocama je u Domu zdravlja Banja Luka- 5 litara i Domu zdravlja Bijeljina – 3 litra, dok između ostalih na primjer, domovi zdravlja Gacko, Modriča, Oštra Luka Pale, Srebrenica, Šamac i Šekovići imaju dnevnu potrošnju dva litra kiseonika u bocama različitih zapremina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu