Društvo

Dobar glas daleko se čuje: Srpskainfo u elitnoj gimnaziji u Zagrebu u kojoj se piše ćirilicom (VIDEO, FOTO)

Kada je u jesen 2005. u improvizovanu učionicu kročilo prvih 14 đaka, Srpska pravoslavna opšta gimnazija "Kantakuzina Katarina Branković" u Zagrebu je bila mala škola i velika medijska priča. Danas je to jedna od najelitnijih gimnazija u glavnom gradu Hrvatske.

pravoslavna gimnazija zagreb
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Među 85 đaka ove gimnazije danas su i djeca iz Srbije i BiH, a ovu školu su pohađali i državljani Ukrajine, Rusije i SAD. Jer, dobar glas se daleko čuje.

Ovih dana učestali su pozivi roditelja iz Beograda, koji se raspituju o uslovima upisa. Beograd ima 30 gimnazija, ali maturirati u Evropskoj uniji, a ne izgubiti vezu sa srpskim jezikom i kulturom, ipak je nešto posebno.

– Djeca, koja žele da studiraju u Evropskoj uniji, imaće bolju prohodnost sa diplomom naše gimnazije. S druge strane, naša škola radi pod okriljem Crkve, a to roditeljima daje više sigurnosti, jer nije lako djevojčicu ili dječaka od 14 godina poslati „u svijet“ – objašnjava protojerej stavrofor Slobodan Lalić, direktor Srpske pravoslavne gimnazije u Zagrebu.

pravoslavna gimnazija zagreb slobodan lalic direktor
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Lalić je i direktor i ravnatelj, zavisno od toga da li se njegova titula navodi na srpskom ili hrvatskom jeziku, odnosno piše li se na ćirilici ili latinici. Oba se jezika i oba pisma koriste u nastavi.

Srpska pravoslavna gimnazija „Kantakuzina Katarina Branković“ je privatna škola s pravom javnosti. Njen osnivač je Mitropolija zagrebačko ljubljanska Srpske pravoslavne crkve, ali škola radi po planu i programu Republike Hrvatske, plus dodatni sadržaji, vezani za srpski jezik, istoriju i kulturu.

Otvorena je za đake svih vjera i nacija, a plate profesorima, kao i u drugim školama, obezbjeđuje Ministarstvo obrazovanja Hrvatske.

Tako to izgleda, što bi se reklo, formalno pravno.

A u stvarnom životu to izgleda ovako: uz srpski i hrvatski, đaci uče i engleski, njemački i latinski jezik, pa sve redom uobičajene gimnazijske predmete, kao što su matematika, biologija, geografija, istorija, filozofija, pa ekologiju, muzičku i likovnu umjetnost, pravoslavnu vjeronauku… sve u svemu 22 predmeta!

– Po takozvanom „modelu A“, mi imamo pravo da nastavu iz likovne i muzičke umjetnosti, istorije i geografije obogatimo sadržajima vezanim za srpsku tradiciju i kulturu. Mi tu mogućnost koristimo, ali pri tom nismo oduzeli ništa od redovnog kurikuluma. Dakle, naša djeca uče više gradiva, nego njihovi vršnjaci u drugim gimnazijama – objašnjava direktor Lalić.

A to daje rezultate. Na državnoj maturi đaci ove gimnazije postižu odlične rezultate. A na nedavno održanom kvizu Hrvatske knjižnice su briljirali i osvojili prvo mjesto.

-Nije to nikakvo čudo, jer naši učenici imaju četiri časa nedjeljno hrvatski i četiri časa srpski jezik i književnost. A oba predmeta predaju odlične profesorke – kaže s ponosom direktor–ravnatelj.

Profesorku srpskog, Valentinu Pipinić, zatekli smo na času, kako sa maturantima diskutuje o čuvenom romanu Miloša Crnjanskog „Seobe“.

pravoslavna gimnazija zagreb valentina pipinic profesorica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Želim da djeca budu srećna na mojim časovima, da čujem njihov stav, čak i ako je taj stav drugačiji od uobičajenog. Oni tako vježbaju razmišljanje i izražavanje – kaže profesorka Valentina.

Ističe da se u ovoj gimnaziji njeguje individualni pristup svakom učeniku i da nastavnici đake doživljavaju kao svoju djecu. Ako je neko dijete zabrinuto ili odsutno, profesor treba da otkrije šta je uzrok tome.

– Ovdje vlada topla porodična atmosfera, što je jako bitno jer većina naših đaka živi daleko od svojih roditelja. Ali, kad su u pitanju obaveze i učenje nema “porodičnog popusta” – objašnjava profesorka Valentina.

Kako to izgleda dobro zna Nađa Kragić (16), učenica drugog razreda iz Kotor Varoša u BiH, Republika Srpska. Ona roditelje viđa jednom mjesečno, za više od toga nema vremena: niti je Kotor Varoš preko plota, niti je gimnazija laka škola.

pravoslavna gimnazija zagreb nadja kragic iz kotor varosi
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na ideju da upiše Srpsku pravoslavnu gimnaziju došla je slušajući priče svog rođaka iz Gline, koji je završio ovu školu. Roditelji su je podržali i tako se Nađa lani obrela u Zagrebu.

– U početku mi nije bilo lako. Ipak je Zagreb, u odnosu na moj zavičaj, ogroman grad, a i ljudi su ovdje drugačiji. Ali prilagodila sam se i sad sam stvarno srećna – kaže Nađa.

Živi u đačkom domu. U početku su se drugari čudili, u stilu „otkud djevojčica iz Republike Srpske u Zagrebu“, ali nikad nije doživjela ni najmanju neprijatnost.

– Naprotiv, stalno me pitaju za srpske riječi i izraze, koji se razlikuju od hrvatskih, a neke drugarice su me čak zamolile da ih naučim ćirilicu – kaže Nađa.

Bilo je, doduše, nekih „manjih incidenata“ u javnom prevozu, ali Nađa je to „iskulirala“. Ne želi da joj takve sitnice pokvare priliku da se školuje EU, a da pri tom uči i svoj maternji jezik i srpsku istoriju.

– Samostalnija sam i spremnija za život od mojih vršnjaka koji su ostali u Kotor Varošu. Kada završim ovu gimnaziju, biću spremna sa da studiram bilo gdje, pa i u Londonu ili Beču – kaže samouvjereno.

Nađa još ne zna šta će studirati, ali pošto su joj matematika i fizika omiljeni predmeti, nije teško naslutiti na koju će stranu.

Srpsku pravoslavnu gimnaziju u Zagrebu pohađaju i dvije Banjalučanke, te nekoliko đaka iz Zagreba i iz Srbije.

Ipak, kao i ranijih godina, najviše je učenika iz srpskih zajednica Hrvatskoj, naročito iz Dalmacije i Like, a prednjače Kninjani.

Iz Knina su i maturanti Milica Radulović i Jovan Sinobad.

pravoslavna gimnazija zagreb Milica Radulovic i Jovan Sinobad
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– U osnovnoj školi u Kninu većina djece u razredu su bili Hrvati i znalo je biti problema. Ovdje smo sigurni smo i zaštićeni, atmosfera je prijateljska i motivišuća. Bliski smo sa profesorima, razredi su mali, što nam olakšava učenje – kaže Milica.

Njen drugar Jovan matematički precizno nabraja prednosti svoje škole: dobro društvo, kvalitetna nastava, odlični uslovi i velike mogućnosti za izbor fakulteta.

David Bradaš, takođe iz Knina, već je izabrao svoj put, iako još nije maturant.

pravoslavna gimnazija zagreb david bradas
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Volim i istoriju i povijest, „šaltam“ srpski i hrvatski, kao pravi  poliglota, ali ipak najviše volim geografiju, pa ću to i studirati – kaže ovaj simpatični učenik trećeg razreda.

Njegov vršnjak Đorđe Kondić iz okoline Daruvara odlučio je da postane fizioterapeut. Vjerovatno će tako i biti, jer rijetki su đaci Srpske pravoslavne gimnazije, koji su nisu upisali baš ono što su zacrtali. Ali, nije stvar samo u uspjehu.

–  Srećan sam i ponosan što idem u školu, koju je završio i moj stariji brat Milorad – kaže Đorđe.

pravoslavna gimnazija zagreb djordje kondic
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

 „Spogovci“, kako su đaci sebi smislili „nadimak“, zbog skraćenice imena škole (Srpska pravoslavna opšta gimnazija), nastavu pohađaju u savremeno opremljenoj školskoj zgradi u ulici Svetog duha.

Pod istim krovom je i duhovni centar sa bioskopskom salom, te kapela Svetog Save, koja je u doba korona lokdauna bilo jedino molitveno mjesto dostupno vjernicima SPC u Zagrebu.

Na spratu iznad učionica su prostorije Mitropolije zagrebačko ljubljanske. Tu i danas često boravi patrijarh Porfirije, koji je na tron poglavara SPC izabran upravo kao zagrebačko ljubljanski mitropolit.

Ovo zdanje je izgrađeno prije 10 godina, a Gimnazija je osnovana još 2005. Prvih godina je nastava organizovana u prostorijama SPC na Cvjetnom trgu. U početku su ovu školu pohađala samo djeca iz Dalmacije, sa Korduna i iz Like.

pravoslavna gimnazija zagreb skolska kapela
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
pravoslavna gimnazija zagreb
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
pravoslavna gimnazija zagreb
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO:
FOTO:

– Škola je i osnovana s ciljem da uz kvalitetno opšte obrazovanje, đaci u prijateljskom i sigurnom okruženju  prodube znanje o svojoj nacionalnoj istoriji, jeziku i duhovnosti, kako bi postali nosioci kulturnog i političkog života Srba u Hrvatskoj – kaže direktor Lalić.

S ponosom ističe da bivši đaci Srpske pravoslavne gimnazije, koji su završili fakultete, danas rade u Srpskom narodnom vijeću, u Arhivu Srba u Hrvatskoj i u Srpskom privrednom društvu „Privrednik“.

– Neki su i ljekari, ovde u Hrvatskoj, ali i u inostranstvu, širom svijeta od Kanade do Češke – kaže Lalić.

Ali, to nije sve: ima „spogovaca“  i među uspješnim sportistima i umjetnicima. Tako je Novak Tepšić, danas student, istovremeno i fudbaler prvoligaš. Igra za „Slaven Belupo“. A stendap komičar Goran Vinčić na RTL televiziji radi sa Zoranom Šprajcom u emisiji „Stanje nacije“.

I biće toga još. Ove godine Srpska pravoslavna gimnazija u Zagrebu je upisala 18. generaciju đaka i ispratila 14. generaciju maturanata. Istorija je tek počela.

Ko je Katarina Branković?

Srpska pravoslavna gimnazija u Zagrebu od osnivanja nosi ime Kantakuzine Katarine Branković, celjske grofice i kćerke srpskog despota Đurđa Brankovića.

Ova izuzetna žena je živjela u 15. vijeku, na prostoru od Beča i Venecije do Carigrada. I nakon udaje za katoličkog grofa ona je ostala vjerna pravoslavlju.

Vladala je velikim posjedima na području današnje Slovenije i Hrvatske. U poznim godinama je posredovala u postizanju mletačko – turskog mira, a potom preuzela brigu o svetogorskim manastirima.

U Varaždinu je 1454. godine za nju prepisan ”Apostol”, važna bogoslužbena knjiga, koja predstavlja do danas najstariju sačuvanu ćiriličku knjigu nastalu u Hrvatskoj.

Privatno je bila nesretna: sahranila je svo troje svoje djece, supruga i sestru Maru i duboku starost dočekala sama.

FOTO: MINISTARSTVO KULTURE I INFORMISANJA REPUBLIKE SRBIJE
FOTO: MINISTARSTVO KULTURE I INFORMISANJA REPUBLIKE SRBIJE

Profesorka milionerka

Mira Bićanić, profesorka hrvatskog jezika i književnosti, u Srpskoj pravoslavnoj gimnaziji u Zagrebu radi od njenog osnivanja.

Ona je vjerovatno jedina profesorica milionerka, a milion kuna je osvojila – znanjem. Mira Bićanić je prva i do sada jedina takmičarka, koja je na kvizu HRT „Tko želi biti milijunaš“ osvojila milion kuna. Mnogi u regionu još pamte scenu iz 2003. godine, kada voditelj Tarik Filipović diže na ruke i vrti prvu “milijunašicu”, uz konfete i ovacije publike. Profesorica Mira Bićanić je nakon „Milijunaša“ izbjegavala medije i nikad se nije ponašala kao zvijezda. Posvećena je svojim učenicima i poslu koji voli i živi kao „sav normalan svijet“. U Gimnaziji za nju svi imaju samo reči hvale.

U vrijeme naše posjete je bila na nastavi, ali je, uz izvinjenje, poručila da nije u prilici da govori za Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije