Društvo

Posljedice mogu biti fatalne: Postporođajna depresija pogađa oko 15 odsto žena

Dom zdravlja "Novi Sad" u saradnji sa Gradskom upravom za zdravstvo sprovodi projekat "Postpartalna depresija".

Trudna žena
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Projektom su obuhvaćene trudnice u poslednjem trimestru trudnoće, polaznice škole za trudnice Doma zdravlja “Novi Sad”. Predviđeno je da se održi 25 predavanja trudnicama i njihovim partnerima (300 učesnika) u trajanju od jednog časa, do kraja godine.

Prepoznavanje postporođajne depresije predstavlja prvi korak u borbi sa istom. Put do izlječenja podrazumijeva podršku porodice, bliskih osoba, ali i stručnu pomoć.

Pročitajte još

Postporođajna depresija je poremećaj raspoloženja koji se javlja nakon poroda, kao posljedica novonastalih okolnosti. Procjenjuje se da pogađa 15 odsto žena.

Može se javiti nakon svake trudnoće, a javlja se i kod očeva (u znatno manjem procentu). Prema intenzitetu, dijeli se na blagi, umjereni i teški poremećaj raspoloženja. Za razliku od postporođajne tuge (baby blues), siptomi traju duže, intenzivniji su i ne prolaze spontano, stoga je stručna podrška neophodna. Postporođajna depresija se najčešće javlja u periodu prve nedjelje do mjesec dana nakon porođaja, ali se može utvrditi i tokom čitave godine, nakon poroda.

Najčešći simptomi su: tuga, plačljivost, nagle promjene raspoloženja, otežana koncentracija, anksioznost, problem sa spavanjem, negativne misli, osjećaj gubitka kontrole, osjećaj krivice, osjećaj zarobljenosti, sumnje i strahovi.

Uzroci PPD su obično kombinovani: hormonalne promjene, fizički, emocionalni, genetski i društveni faktori. Najčešći faktori rizika za nastanak postporođajne depresije su: prenatalna depresija, anksioznost, istorija depresivnih epizoda, skorašnji stresni događaji, nisko samopouzdanje, odsustvo partnerske i socijalne podrške, traumatični porođaj, loš socio-ekonomski status, neželjena trudnoća, piše Blic.

Iako se o njima nerado govori, posljedice postporođajne depresije su značajne i mogu biti fatalne. Prolongiranje i produbljivanje depresivne krize može da uvede u stanje ozbiljne kliničke depresije.

Nedijagnostikovana i neliječena postporođajna depresija može dovesti do postporođajne psihoze.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu