Društvo

"Postali smo psihološki slučaj" Ekonomista o bojkotu u BiH, stručnjak poslao snažnu poruku svima

Ekonomista Sanel Halilbegović, profesor finansija i bankarstva je govorio o bojkotu u Bosni i Hercegovini, njegovim efektima i šta je potrebno preduzeti.

"Postali smo psihološki slučaj" Ekonomista o bojkotu u BiH, stručnjak poslao snažnu poruku svima
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ispred jednog od najvećeg trgovačkog lanca u Sarajevu parking je pun, dok je u marketu primjetan manji broj kupaca nego drugim danima.

Šaljemo potpuno pogrešnu poruku tržištu i vladajućim strukturama. Ovo nije samo bojkot prema tržnim lancima nego i prema Vladi koja nije uradila skoro ništa da bi olakšala život prosječnog građanina. Moram biti ciničan i reći da me ne iznenađuje što ima parkiranih auta ispred tržnih centara. Očigledna je ta finansijska nepismenost građana BiH – rekao je Halilbegović.

Građani, ističe Halilbegović, moraju se finansijski opismeniti i shvatiti da u odnosu ponude i potražnje, ključ je u potražnji.

– Mi smo ta potražnja i mi u principu ukoliko imate novac u ruci, vi imate moć – ukazao je on.

“BiH je postala psihološki slučaj”

Halilbegović kaže da propast bojkota nije nešto neouobičajeno za nas, jer smo, kaže, postali jako nesložni.

– BiH je postala psihološki slučaj, ne znam šta se s nama desilo, nisam psiholog i stručnjak, ali nešto se desilo. Mi nismo bili ovakav narod prije kada je postojala složnost. Kada se sjetim kao ratno dijete ta složnost je bila veća – naveo je on.

Moramo prestati, navodi Halilbegović, čekati da nam neko drugi riješi probleme.

– Niko živ ne dolazi da nas spasi. Mi iz BiH imamo tu potrebu da nam neko dođe i riješi probleme, to se neće desiti. Moramo riješiti svoje probleme – kazao je on.

Pročitajte još

Trgovački lanci ubiru sve više novca

Finansijski pokazatelji i analize govore da trgovački lanci sve više zarađuju.

– Skoro svi trgovački lanci bilježe ne samo veći promet nego i ogromne profite bez srazmjernog rasta broja zaposlenih. Možda su se previše demonizovali trgovački lanci, a mi treba da tražimo odgovornost od onih koji kroje zakone, a to je vlast – navodi Halilbegović.

Šta je potrebno uraditi?

Podsjetio je Halilbegović kako su građani ranije bojkotovali određene proizvode u jeku sukoba Izraela i Paklestine i to je potrebno uzeti kao dobar recept.

– Inicirao bih da to budu fokusirane akcije ili određenog trgovačkog lanca ili određenog proizvoda. Ako je to trgovački lanac bojkot treba da bude 7-15 dana i bojkotovati njega – naveo je on.

Imao je jasnu poruku za sve, piše N1.

– Veliki se boje mase naroda jednog grupnog pristupa – zaključio je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu