Društvo

Potoke i šume pretvorili u deponije

Planinski potoci, šume, kanali, napušteni majdani pretvoreni su u divlje deponije smeća koje zagađuju životnu sredinu i skrnave prirodu u Potkozarju i Lijevče polju.

Potoke i šume pretvorili u deponije
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Bez obzira što je u većem dijelu gradiške opštine organizovan odvoz smeća, to nije bitnije promijenilo loše navike lokalnog stanovništva.

Oni uopšte ne vode računa o prirodnom ambijentu kojeg svakodnevno zagađuju odlažući tone smeća u šume, uvjereni su sagovornici Srpskainfo koje smo anketirali u nekoliko prigradskih naselja te lijevčanskom i potkozarskom kraju.

To je neshvatljivo ponašanje koje svima pravi štetu. Priroda nas je bogato podarila ljepotom ali mi to sve uništavamo na veoma brutalan način. Ne znam kako komentarisati bacanje smeća u bistre i pitke planinske potoke, u rječice u kojima je do skora bilo ribe, rakova i drugog životinjskog i biljnog svijeta, a sada tu nema ničega, samo ružna slika naših loših navika – kazalo je nekoliko naših sagovornika u jurkovačkom i turjačkom kraju.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Tako su šume u državnoj svojini, kao što je slučaj u Miljevićima, postale seosko odlagalište smeća. Rječice Lubina, Jurkovica, Borna i druge u potkozarskom kraju nose hiljade najlonskih kesa, ambalaže otrovnih hemikalija, uginulih životinja.

– To je sramota. Svi treba da se stidimo i ozbiljno zabrinemo zbog smeća koje nas guši, ali stida i odgovornosti očigledno nema kod većine. Zato apelujem na vlasti da rigorozno kažnjavaju sve koji na bilo kojem nedozvoljenom mjestu odlažu smeće – smatra Ostoja Slijepčević iz Rogolja.

On kaže da noću prikolice pune smeća, klaničnog otpada, uginulih životinja neodgovorni mještani odlažu u kanale pored puteva.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Za mnoge je najvažnije da smeće nije u njegovom dvorištu ili ispred njihove kuće, a drugima kako bude. O prirodi odavno niko ne vodi računa – smatraju naši sagovornici u prigradskom naselju Žeravica, gdje često ukazuju na divlje deponije koje šire smrad i zarazu.

Gotovo svuda su isti prizori, kao što je slučaj u selu Gornji Karajzovci blizu Nove Topole. Mjesto koje bi trebalo imati ulogu zdravih pluća ovog velikog sela, širi smrad, zarazu i šalje lošu sliku o stanovnicima Karajzovaca i drugih sela u Lijevče polju. Očigledno je da oni ne vode računa o svojoj sredini.

– Deponija pored puta za Dušanovo je tu godinama. Nekoliko puta smo je čistili ali se ništa bitnije nije promijenilo. Mi danju čistimo, a narod noću na isto mjesto dovozi smeće. Teško je promijeniti loše navike i stvoriti osjećaj odgovornosti – kaže Mile Popović iz Karajzovaca.

Komunalci su, zajedno s inspekcijom i komunalnim policijom, organizovali nekoliko akcija na čišćenju topolskih majdana. Sakupljeno je i odvezeno nekoliko tona smeća, a cijelo područje prekriveno zemljom. Stalnim proširenjem područja sa kojeg se organizovano odvozi smeće u KP “Gradska čistoća” nastoje suzbiti loše navike i eliminisati divlje deponije.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Željko Bilbija

– Borimo se da grad i naša opština izgledaju lijepo, da prirodu zaštitimo… Prikupljamo smeće, nastojimo motivisati stanovništvo da čuva životnu sredinu, proizvodimo i sadimo cvijeće, organizujemo akcije na uređenju našeg kraja. Ipak, bez veće odgovornosti građana to je teško obezbijediti – kazao je Željko Bilbija, direktor KP “Gradska čistoća”.

Zoran Adžić, načelnik Gradiške, kaže da je ova tema u fokusu svakog proljeća.

– Odlučan sam da hitno, bez odlaganja, povedemo akciju zajedno s komunalcima, mjesnim zajednicama, šumarima, školama i ljubiteljima prirode i da uklonimo deponije, uredimo našu opštinu. Naravno, to neće biti moguće bez sankcija i veće kontrole – naveo je Adžić rekavši da su na više lokacija postavili video nadzor kako bi efikasnije identifikovali prestupnike.

Kazne za neodgovornost

Bez rigoroznog kažnjavanja, novčano i zatvorom, smatra Radislav Šljivar iz Donjih Podgradaca, ne može se promijeniti loša praksa.

– Bez kazne nema odgovornosti. Naši ljudi ovdje bacaju smeće bez bilo kakve odgovornosti, bilo gdje i bilo kada. Ipak, kada prijeđu državnu granicu postaju veoma odgovorni, jer se plaše sankcija. Bez kazne nema odgovornosti – kazao nam je Šljivar.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu