Na londonskom tržištu cijena barela je pala 6,4 procenta, na 60,69 dolara, što je njen najveći nedjeljni pad od decembra 2018. godine. Na američkom tržištu, barel je pojeftinio 7,4 odsto, na 54,19 dolara, najviše od jula prošle godine.
Oštar pad cijena nafte posljedica je širenja koronavirusa, bolesti nalik upali pluća, od koje je dosad u Kini umrlo 80 ljudi, dok ih je više od 2.750 zaraženo u svijetu, najviše u Kini.
Virus je prvi put otkriven u gradu Vuhanu u središtu zemlje krajem prošle godine, a od tada se proširio na više kineskih gradova, uključujući Peking i Šangaj. Sve je više slučajeva i izvan Kine u SAD-u, Tajlandu, Južnoj Koreji, Japanu, Tajvanu, Francuskoj, Kanadi…
Ulagači se plaše negativnih posljedica po kinesku privredu, drugog najvećeg svjetskog potrošača nafte, sa obzirom na to da je počela kineska Nova godina kada milioni ljudi obično putuju.
No, ovoga puta vlasti niza kineskih gradova otkazale su proslavu Nove godine i druge masovne događaje, a mere sprovedene u Kini obuhvataju i karantin nad Vuhanom i još nekoliko velikih gradova u regiji kako bi se suzbilo širenje virusa.
Očekuje se pad potrošnje u Kini, pad prihoda u turističkom sektoru, kao i u vazduhoplovnom.
– Moramo biti spremni za loša iznenađenja kada je u pitanju kineska potražnja. Uticaj ograničenja još je veći budući da se mjere uvode u vrijeme kada Kinezi najviše putuju – kaže Eugen Vajnberg, analitičar u Komercbank.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu