Pomoćnik direktora prijedorskog vrtića “Radost” Gordana Lovrić kaže za Srpskainfo da su u ovoj predškolskoj ustanovi preduzeli sve neophodne mjere kako bi se izborili sa sezonom virusa.
Ovo je period poslije praznika kada se obično pojavljuju virusi, a pogoduje im i toplije vrijeme. Krajem januara i početkom februara je posljednji talas prehlada. Imamo medicinsku sestru koja je u direktnom kontaktu sa doktoricom, i više zbog straha roditelja nego zbog realne potrebe doktorica dolazi u kontrolu. Pozvali smo i Higijensko-epidemiološku službu da i oni dođu u svakom slučaju iako su nam poručili da nema epidemije – kaže Lovrićeva.
Dodaje da je danas u vrtiću “Radost” boravilo 220 od ukupno 450 mališana koji su upisani u ovu ustanovu. Objašnjava da je teško procijeniti koliko je tačno mališana odsutno zbog virusa, jer je dio njih na čekanju koje roditelji iskoriste zbog popusta u januaru, dok ima i onih koji su na zimovanju sa roditeljima.
– Ima veliki broj roditelja koji su se uplašili pa ne dovode djecu i čekaju da dobiju konačne rezultate provjera. Smatram da roditelji nemaju razlog da se plaše, jer da postoji veća opasnost po zdravlje djece mi bi u vrtiću zatvorili grupu i ne bi radili. Vrtići u Kozarcu i Omarskoj nemaju veći broj izostanaka djece – kaže ona.

Poručuje da sve informacije koje imaju dijele sa roditeljima te da je i doktorica sa njima u stalnom kontaktu.
– Ako mi u vrtiću primjetimo da dijete kašalje ili ima temperaturu poziva se roditelj da uzme dijete, ako ima 4 ili 5 djece sa nekim simpotomima, bakterijskom ili virusnom infekcijom, dezinfikuje se sav prostor od igračaka, prostora, materijala i svega ostalog – ističe Lovrićeva.
Pedijatar Doma zdravlja Prijedor primarijus doktor Azra Pašalić kaže da redovno obilazi vrtiće i pregleda svu djecu koja imaju bilo kakvu naznaku virusa. Objašnjava da bolesna djeca dobiju terapiju, borave kod kuće i u vrtić se vraćaju tek nakon kontrole koja pokaže da su zdravi. Dodaje da trenutno toplo vrijeme pogoduje rinovirusima koji izazivaju upale respiratornih organa.
– Povećan je broj upala respiratornih puteva, ali kao i obično u ovo vrijeme. Imali smo par slučajeva streptokokne upale grla i jedan slučaj šarlaha. Veliki je broj djece školskog uzrasta koja nam se javljaju jer su bili na raspustu i izolovanim uslovima a sada su krenuli u školu, odnosno u zatvorenom su prostoru, puno je djece i ako imaju mlađu braću i sestre kod kuće mogu im prenijeti viruse. Osim toga, oboljevaju i odrasli. To su virusi i oboljenja slična gripi, ali gripe kod nas još nema – tvrdi Pašalićeva.

Dodaje da infekcije gornjih disajnih puteva počinju kašljom, visokom temperaturom, eventualno povraćanjem i proljevom.
– To su simptomi koji su isti kod virusnih i bakterijskih infekcija. Kod 75 odsto djece su virusne infekcije koje mogu kasnije preći u bakterijske ili ostati na tom nivou. Nema potrebe za strahom, doktori su tu i brinu o djeci – kaže ona.
Navodi da jenjava sezona stomačnih virusa kojima takođe pogoduje toplo vrijeme i dodaje da je i u decembru bio veći broj oboljelih sa upalom pluća i grla.
Među preventivnim mjerama na prvom mjestu Pašalićeva ističe higijenu.
– Najbitnija je higijena ruku, ona je bitnija od nošenja maske u slučaju virusa koji se prenose kapljičnim putem.Obavezno prati ruke prije i poslije jela, po izlasku iz javnog prevoza. Trebalo bi izbjegavati veća okupljanja u zatvorenim prostorima. Za djecu je bitno da izlaze često napolje, jer napolju jačaju imunitet a virusa nema napolju. Virusi i bakterije su u zatvorenim prostorima, u kućama, sobama u igraonicama. Obavezna je pileća supa za koju je dokazano da jača imunitet kao i prirodni cijeđeni sokovi – savjetuje Pašalićeva.
Dodaje da će djeci koja obole ljekari propisati odgovarajuće terapije, te da su u nekim slučajevima potrebni i antibiotici. Ističe da bakterija streptokoka kod neke djece izazove anginu ili upalu grla i ždrijela, dok se kod drugih odrazi kao šarlahni osip. Podsjeća da ova bakterija nije opasna danas kao prije pet decenija.
– Temperaturu treba skidati ako je ona iznad 38,5, tuširati dijete, davati mu dosta tečnosti da pije i antipiretike. U slučaju stomačnih tegoba ne treba odmah dijete priključiti na infuziju, jer to se više ne radi ni u svijetu, već treba djetetu davati oralnu infuziju, odnosno na svakih pet minuta po kafenu kašiku čaja ili rastvora sa elektrolitima – kaže Pašalićeva.
Smatra da su roditelji u većem strahu za zdravlje djece zbog korona virusa koji se pojavio u svijet, ali poručuje da vjeruje u Institut za javno zdravstvo RS sa kojim je svakodnevno u kontaktu Higijensko-epidemiološka služba prijedorskog Doma zdravlja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu