Svijet

POVRIJEĐENO 150 POLICAJACA Najveći antivladini protesti u Turskoj došli do usijanja

Turska je u četvrtak odbacila međunarodne "osude" u vezi sa hapšenjem gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua i protestima koji su uslijedili, a vlast je saopštila da je uhapsila skoro 1.900 ljudi zbog učešća u demonstracijama.

Turska protest
FOTO: ERDEM SAHIN/EPA

Imamoglu, najveći politički rival turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, koji je u nekim anketama imao prednost, uhapšen je i pritvoren do suđenja zbog optužbi za korupciju.

Njegovo hapšenje izazvalo je, kako su mediji prenijeli, najveće antivladine proteste u poslednjoj deceniji.

Vodeća opoziciona Republikanska narodna stranka (CHP) Imamoglua, druge opozicione stranke, organizacije za ljudska prava i zapadne sile saopštile su da je slučaj protiv gradonačelnika “politizovan pokušaj da se ukloni potencijalna izborna prijetnja za Erdogana”.

FOTO: NECATI SAVAS/EPA
FOTO: NECATI SAVAS/EPA
FOTO:  NECATI SAVAS/EPA
FOTO: NECATI SAVAS/EPA
FOTO:  NECATI SAVAS/EPA
FOTO: NECATI SAVAS/EPA

Vlada negira bilo kakav uticaj na pravosuđe i tvrdi da su sudovi nezavisni.

Ministar pravde Jilmaz Tunč rekao je u Istanbulu da je Ankara zatražila od svojih evropskih partnera da djeluju sa “zdravim razumom”, dodajući da ozbiljnost optužbi protiv Imamoglua zahtjeva njegovo hapšenje.

Pročitajte još

Tunč je poručio da “ne žele hapšenje bilo kog političara, ali ako postoji dokaz o prekršaju, to može da se desi”, prenosi Tanjung.

Povređeno 150 policajaca

Od početka protesta prošle srede, ministar unutrašnjih poslova Ali Jerlikaja saopštio je da je uhapšeno 1.879 osoba, a da je 260 njih pritvoreno do suđenja.

On je dodao da je 489 osoba pušteno, dok su 662 osobe još u procesu, a 150 policajaca je povrijeđeno.

Organizacije za ljudska prava pozvale su Tursku da istraži, kako su naveli, prekomjernu upotrebu sile od policije, dok su zapadne zemlje izrazile zabrinutost zbog “demokratskog nazadovanja”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu