Na platformi Netflix objavljen je dokumentarac pod nazivom “Ko je ubio Džil Dando” u kojem se govorio o brojnim promašenim prilikama u istrazi da se dođe do krivca. U vrijeme ubistva Džil je uživala ogromnu popularnost poput one koju je imala princeza Dajana. Viest da je ubijena ostvavila je cijelu naciju u šoku.
Prvobitni krivac oslobođen za ubistvo
Brutalno ubistvo novinarke i dalje je jedan od najzloglasnijih neriješenih zločina u Ujedinjenom Kraljevstvu. Jedan od komšija pronašao je njeno tijelo ispred kuće u Londonu, a muškarac po imenu Beri Džordž proglašen je krivim za Džilino ubistvo 2001. Proveo je sedam godina u zatvoru prije nego što je oslobođen 2008. godine.
Beri Džordž, osuđeni silovatelj, lažno je osuđen za njeno ubistvo i odležao je osam godina u zatvoru prije nego što je kasnije utvrđeno da je pregled forenzičkih dokaza nedovoljan, što je njegovu umiješanost u Dandovo ubistvo učinilo neuvjerljivim, navodi Standard.
List je ranije ove nedjelje izvijestio da je advokat Džordža, koji sada ima 64 godine, pozvao istražitelje da ponovo otvore slučaj i ispitaju još jednu popularnu teoriju oko srpskog ubice, prenio je The Daili Mirror. Mnogi su teoretisali da je ubica umiješan u novinarkinu smrt s obzirom na naizgled profesionalan način njenog ubijanja po bijela dana.
Bivši prijatelj i kolega Džil Dando ispričao je novinarima Daily Stara da je ona saznala da su velike zvezde BBC-ja upletene u pedofilski lanac u vrijeme dok je to bila najdublje čuvana tajna. Dokumenta o tome predala je svojim šefovima, ali sve je zataškano. Tek dvadesetak godina poslije, na vidjelo izlaze dijelovi mučne priče. Imena su, kaže prijatelj ubijene voditeljke, bila “iznenađujuće velika”.
Džil Dando skupila je dosije o pedofilskom lancu, ali ona nije bila novinar istraživač nego voditeljka i očekivala je od nadređenih da istraže strašne optužbe. Umjesto toga, sve je zataškano. Tek nakon smrti BBC-jevog voditelja Džimija Sevila u javnost su izašle informacije o zlostavljanju djece i pedofiliji, a 2012. je pokrenuta policijska istraga. Više od 200 osoba svedočilo je o lancu zločina dugom četiri decenije. Broj žrtava popeo se gotovo na 600, a smatra se da je za 450 odgovoran Sevil.
Nudili novčanu nagradu za detalje ubistva, niko se nije javnio
Nepoznati napadač je pronašao Dandoa ubijenog „iz neposredne blizine“ na njenom pragu, navodi Gardijan. Dando je pronađena sa jednom ranom od metka u glavi i proglašena mrtvom po dolasku u obližnju bolnicu.
Vijest o njenom ubistvu objavile su njene kolege na Bi-Bi-Siju tokom emotivnog emitovanja kasnije te večeri, kako je opisano u Netflikovoj trodelnoj dokumentarnoj seriji.
Istražitelji su ponudili nagradu od 250.000 funti za informacije koje bi dovele do hapšenja njenog ubice, navodi Skaj njuz. Ali uprkos molbama za informacijama, trag istražitelja o potencijalnom ubici ostao je hladan većinu poslednjih 25 godina.
Teorije Džilinog brata
– Uvijek sam zainteresovan za bilo kakve nove linije istrage o Džilinoj smrti, posebno ako bi mogle da dovedu do toga da neko bude uhapšen i osuđen za njeno ubistvo – rekao je njen brat Najdžel Dando, koji sada ima 72 godine, za Miror.
Najdžel je takođe otkrio svoju vodeću teoriju u intervjuu za Bi-Bi-Si u septembru 2023, objašnjavajući da vjeruje da je njegovu sestru ubio oportunista koji je želio da napravi ime.
– Moja teorija, koju sam imao prije ovog dokumentarca, a još više otkako sam imao bolji uvid u policijsku istragu, je da je to bio samo neko ko je bio u toj ulici koji je možda znao, a možda i nije znao da ona tamo živi, ko je u to vreme bio naoružan, ko ju je možda prepoznao, ko je možda mislio da bi mogao da dobije pet minuta ozloglašenosti pucajući u nju. Džil je bila na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme – piše Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu