Društvo

PRAVO STANJE OTKRIVAJU ŽALBE ŠTIĆENIKA Uskoro nova pravila osnivanja i rada staračkih domova u Brčkom

Nakon što je polovinom januara Skupština dala zadatak Odjeljenju za zdravstvo i ostale usluge da pravilima o osnivanja ustanova socijalne zaštite za smještaj starijih i odraslih osoba obuhvati i privatne staračke domove, urađen je prednacrt pravilnika za osnivanje i rad ovih ustanova.

PRAVO STANJE OTKRIVAJU ŽALBE ŠTIĆENIKA Uskoro nova pravila osnivanja i rada staračkih domova u Brčkom
FOTO: CVIJETA KOVAČEVIĆ/RAS SRBIJA

Pokušaćemo objektivno, spram realnih mogućnosti podići standarde i normative u pogledu smještaja, opreme i kadrova u staračkim domovima. Bojim se da sada neki nemaju osnovne pretpostavke za bavljenje ovom djelatnošću, da neće moći ispuniti uslove i biće im uskraćene mogućnosti da se time bave – kaže Sabrija Čandić, šef Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge Vlade Brčko distrikta.

Dodaje da je glavni cilj zaštita korisnika usluga staračkih domova, ali i onih koji se bave ovom djelatnošću pa će ih pozvati da bi ih upoznali sa novinama koje namjeravaju uvesti.

Foto: Cvijeta Kovačević/RAS Srbija
Foto: Cvijeta Kovačević/RAS Srbija

Pravo stanje u privatnim staračkim domovima pokazala je informacija koju je na zahtjev poslanika Lidije Ljubojević nadležno odjeljenje dostavilo Skupštini.

– Od građana čija je rodbina smještena u staračke domove više puta sam dobijala primjedbe na uslove smještaja. Na pitanje Odjeljenju za zdrvstvo koliko ima registrovanih ustanova nisam dobila njihov odgovor i smatram nedopustivim da neko ko izdaje rješenja tim ustanovama nema registar o njima i ne vodi računa o broju i uslovima rada u tim ustanovama. Osim toga, desio se i nesretan slučaj u jednom staračkom domu gdje je zaposlenica čisteći prozor doživjela udar strujnog kola koje je ušlo ispod desne lopatice i izašlo na lijevo stopalo i ugljenisalo prste tog stopala. Nažalost ta je osoba ostala trajni invalid. Niko nije utvrdio ko je odgovoran za tu nesreću i ja smatram da je riječ o zataškavanju tog slučaja – kaže Ljubojevićeva.

Pojašnjava da je na pitanje kako je komisija koja je izlazila na teren mogla dati dozvolu da takve ustanove ispunjavaju kadrovsko-tehničke uslove za rad i da je u odgovoru stajalo da u nekim domovima gdje imaju od 15 do 30 štićenika zaposleni kadar  farmaceutski tehničar, vodoinstalater, a u nekima trgovac, mašinski bravar i par medicinskih sestara.

– O tome svjedoči papir koji sam dobila iz inspektorata koji je izašao na teren i to utvrdio. To je potvrdilo da su žalbe bile opravdane jer ako se vodi briga o starim, bolesnim i često nepokretni osobama 24 časa kako o njima mogu da brinu samo dvije ili tri zaposlene osobe – kaže Ljubojevićeva.

Dodala je da se to ne odnosi na sve ustanove jer ima ustanova koje zadovoljavaju kadrovsku strukturu koja može da vodi računa o štićenicima. Među takvima je ustanova “Vesna Mićanović”.

– Imamo 55 stanara i 20 zaposlenih od čega su dva kuhara, četiri spremačinice, a ostalo su njegovatelji koji su obučeni za ovaj posao. To je standard za ustanove ovog tipa gdje od ukupnog broja zaposlenih morate imati pola pomoćnog osoblja, a pola njegovatelja – kaže Mićanović.

Ističe da su svi njegovatelji obučeni i da stalnim edukacijama i posjetama kongresima prate novine u ovoj oblasti.

– Imamo svog fizioterapeuta, medicinare njegovatelje koji rade vježbe sa njima. Okupcionim radom od ponedjeljka do petka je isplanirano šta će da rade, a potpuno su zbrinuti 24 časa – rekao je on.

Smještaj od 700 do 950 KM

Prema raspoloživim podacima u Brčko distriktu ima 24 ustanove za smještaj starih i odraslih osoba. Neke su registrovane u Odjeljenju za zdravstvo, neke u sudu, a vršene su i preregistracije djelatnosti pa je upitno da li je to stvarno stanje. Cijene su različite, a u staračkom domu „Vesna Mićanović“ se kreću od 700 KM za pokretne, 750 KM za nepokretne štićenike, a jednokrevetne sobe su 950 KM za mjesec dana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije