Biznis

Pred nama je neuobičajen "Crni petak": Ove godine bi mogao da bude najskuplji do sada

U petak (26. novembra) je dugoočekivani praznik potrošnje "Crni petak", ali kada se sagleda širi kontekst, ove godine bi se mogao odigrati drugačije nego što su potrošači navikli.

Pred nama je neuobičajen "Crni petak": Ove godine bi mogao da bude najskuplji do sada
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Kako nam pokazuje iskustvo, popusti na taj dan mogu ići i do 70 odsto, kako u onlajn tako i u oflajn prodavnicama, ali bi ove šoping sezone i pored popusta, za koje se sumnja da će biti veliki, on mogao da se ispostavi kao najskuplji do sada, piše CNN.

Kako se svjetska ekonomija još uvijek nije izborila sa uskim grlima u lancima snabdjevanja u lukama, nedostatkom radne snage u transportnoj industriji, sve je manje proizvoda u radnjama i sve se više čeka na ključne porudžbine za praznike. Samim tim, postoji manja potreba trgovaca da ove godine nude velike popuste, prenosi Blic.

Prema analizi i projekcijama kompanije Adobe, u SAD se očekuje da će se popusti kretati u prosjeku između 5 i 25 odsto, što je otprilike 5 odsto manje nego što su potrošači tamo navikli, piše Biznis Insajder.

Lanci snabdjevanja

Zastoj u svetskim lancima snabdevanja je pogurao neke od trgovaca na raniji početak rasprodaja, kao i da se obim i količina popusta smanji. Stručnjaci za logistiku uveliko su upozorili potrošače, da ako žele da za prazničnu kupovinu ugrabe popuste na koje su navikli, da oni to urade što prije.

Ne samo da će roba koja se do sada pominjala da će poskupeti, kao što su elektronski uređaji i tekstilna roba, poskupeti, već kako piše Blumberg biće skuplja i ona “praznična” kao što su vještačke jelke i ukrasi.

Sniženja povodom "Crnog petka"
FOTO: FOTO: R.RISTIĆ/RAS SRBIJA

Kako je već bilo riječi, jedan od glavnih razloga za zastoje i probleme u lanicma snabdjevanja je povećana potražnja usljed oporavka svjetske ekonomije. Samim tim, nije da će rafovi u petak biti prazni, ali da će se teže doći do najtraženije robe, definitivno.

– To je ludilo. Imamo problema s isporukom proizvoda koji se traže, ali istovremeno zbog pandemije ozbiljni višak robe koja se ne traži iz doba pandemije – objašnjava Gerit Hajneman, stručnjak za trgovinu Visoke škole Donjeg Porajnja, piše Dojče Vele.

– Ove godine nije stvar u tome da se ostvari malo veći promet i što ranije počne sa božićnom prodajom, nego je Crni petak posljednja prilika mnogim trgovcima da se riješe zaliha po barem donekle prihvatljivim cijenama – dodaje ovaj stručnjak. Kome to ne uspije, dodaje on, taj sledeće godine možda ide u stečaj.

Amazonovi radnici protestuju

Radnici Amazona širom svijeta se pripremaju za štrajk na “Crni Petak” kako bi pokušali da poprave uslove za rad i pozvali na odgovornost viši menadžer te kompanije. Radnici i aktivisti iz više od 20 zemalja u koaliciji sa više od 70 sindikata i organizacija poput Oksfama, Grin Pisa i sl.

– Pandemija je otkrila kompanija stavlja profit ispred svojih zaposlenih, društva i čitave planete. Amazon uzima previše, a vraća premalo, stoji u saopštenju i pozivu na štrajk ovog petka, prenosi Biznis Insajder.

FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Protest je odgovor radnika na, kako oni tvrde, užasne uslove rada, dugo radno vrijeme, niske plate i kompleksan sistem ocjenjivanja svakog pojedinačknog radnika. Zahtevi štrajkača su između ostalog i veće plate, veća sigurnost na radnom mestu kao i “suspendovanje ražima nadzora kojim Amazon pritišće radnike”.

Kako je nastalo ime Crni Petak?

Najpoznatija i najviše puta ponovljena pričao nastanku imena “Crni Petak” se tiče prodavaca. Nakon što su čitave godine poslovali sa gubitcima (“u crvenom”), radnje bi u SAD uglavnom dan posle Dana zahvalnosti izašle u plusu (“vratile se u crno”), zato što su kupci kupujući za praznike trošili basnoslovno mnogo na robu na popustu. Kako piše portal Histori, ova verzija priče je netačna.

Istina je nešto drugačija. Termin je počeo da se koristi u SAD u Filadelfiji 1950-ih godina prošlog vijeka. Policija je koristila taj naziv kako bi opisala horde ljudi koji bi nagrnuli dan nakon “Dana zahvalnosti” u centar Filadelfije da pogledaju ragbi utakmicu između vojske i mornarice koja se tradicionalno održava svake godine.

Kako bi morali da rade na praznik, i to još duže nego obično zbog gužvi koje bi nastajale, policajci su skovali termin “Crni Petak”.

Do 1985. godine termin se raširio po čitavim SAD i prodavci su krenuli da mu pripisuju maloprije navedeno pogrešno poreklo, i tako ga preokrenuli u svoju korist.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu