Govoreći o ovoj knjizi, koja doživljava treće dopunjeno izdanje, Đurić je rekao da je četnički vojvoda Jezdimir Dangić, koji je rođen u bratunačkoj opštini, bio patriota i vjernik, te da se školovao i napisao nekoliko zapaženih i nagrađivanih književnih djela prije Drugog svjetskog rata.
Dangić je doživio sudbinu kao i njegov srpski narod koji je stradao tokom cijelog 20. vijeka. On je nakon završetka srednje škole počeo raditi u žandarmeriji, iako je iskazivao simpatije za ljevičarske ideje, bio je u jedinici koja je obezbjeđivala tadašnjeg kralja Petra sa kojim nije želio napustiti zemlju, nego se vratio u rodni Bratunac – naveo je Đurić.
Prema njegovim riječima, svjestan situacije pod okupacijom, Dangić organizuje dobrovoljačke jedinice i ostvaruje saradnju sa partizanima, kako bi spriječili uništenje srpskog naroda, ali su ga oni iznevjerili.
Dangića su, kako je naveo, nakon pregovora zarobili pripadnici njemačkih okupacionih snaga i sproveden je u logor u Poljsku, odakle uspijeva pobjeći i uključiti se u nemire u Varšavi, gdje je ponovo uhapšen i nakon rata predat tadašnjem Sovjetskom savezu, te je ispitivan u čuvenom zatvoru “Lubjanka”.
– U socijalističkoj Jugoslaviji proglašen je za zločinca, a partizanski politički komesar Rodoljub Čolaković iskoristio je sve mogućnosti da mu kum Jezdimir Dangić bude izručen i suđen u Jugoslaviji, u čemu je uspio – rekao je Đurić.
Prema Ćurićevim riječima, Dangiću je suđeno u Sarajevu, a osuđen je na smrt i prema raspoloživim podacima strijeljan 22. avgusta 1947. godine, ali se nikada nije saznalo gdje je njegov grob.
– Ostale su supruga i dvije kćerke od kojih je jedna još živa, ali nema potomaka i porodica ovog vojvode izumire – dodao je Đurić, te dodaje da je Dangić u komunističkom režimu pao u zaborav.
On je dodao da su Dangićevi četnici jednom prilikom zarobili ustašku dokumentaciju njihovog komandanta, zločinca Jure Francetića, iz koje se vidjelo da je postojao sporazum između partizana, koji je sklopio Čolaković sa ustašama o saradnji na području Podrinja i da je Čolaković po svaku cijenu insistirao da Dangić bude likvidiran da bi se oslobodio svjedoka.
Đurić je rekao da ima mnogo sudbina sličnih Dangićevoj i da je potrebno o tome pisati i prenositi saznanja mlađima, da bi izbjegli sličnu sudbinu u slučaju novih sukoba na Balkanu i Drini, koja je granica svjetskih civilizacija i ne samo granica između naroda, nego između zapadnog i istočnog svijeta.
– Ova knjiga je sastavni dio borbe za pravu istinu o liku i djelu četničkog vojvode majora Dangića, ali i za pravu istorijsku istinu o događajima i stradanjima srpskog naroda i drugih u ratovima na Balkanu u 20. Vijeku – rekao je Đurić.
On je zaključio da je spas novim naraštajima u poznavanju istorije, a posebno istorije onih u najbližem okruženju, u vjeri u Boga i Crkvu, jer bez obzira koliko se skrivala, istina dođe na “svjetlo dana”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu