U skladu sa osnovnom idejom manifestacije „Dani Vlade S. Miloševića“, posebno se izdvojio program pod nazivom „Veče Vlade S. Miloševića“. Ovaj svojevrsni subprojekat, prema riječima Saše Pavlovića, profesora na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, ima za cilj da promoviše, afirmiše i revitalizuje kompozicije koje su isključivo nastale iz pera Vlade Miloševića.
U prethodne tri godine izvedeno je 25 kompozicija. Prvo veče bilo je posvećeno vokalnim djelima. Izvedene su horske kompozicije za dječije, ženske i mješovite horske sastave i tri solo pjesme. Sljedeće godine, u okviru programa pod nazivom „Partiture iz paučine“, izvedeno je i snimljeno pet klavirskih djela i dvije kamerne kompozicije. Poseban događaj predstavljalo je simbolično buđenje „Kamenog spavača“, poeme za gudački kvartet i recitatora, na tekst Maka Dizdara, koji je dugo bio prekriven paučinom. Konačno, prvi put, prošle godine u Banskom dvoru u Banjaluci, izvedena su sva četiri gudačka kvarteta, od kojih je Četvrti kvartet izveden premijerno – podsjeća Pavlović.

Kako se na partiture koje postoje samo u rukopisu ne bi ponovo navukla paučina, organizatori manifestcije, AU UNIBL i Muzikološko društvo RS, pokrenuli su snimanje i notografisanje izvedenih djela.
– Rezultat ovog kompleksnog i zahtjevnog poduhvata predstavlja zbirka notnih izdanja i nosač zvuka pod zajedničkim nazivom „Gudački kvarteti Vlade S. Miloševića“. Važno je napomenuti da svaku publikaciju prate i tekstovi o kompozitoru i njegovima djelima, te na taj način skrećemo pažnju i na autore iz oblasti nauke o muzici koji su dali najveći doprinos u rasvjetljavanju lika i djela Miloševića. Povodom obilježavanja jubileja, 20 godina AU UNIBL i 15 godina rada Muzikološkog društva RS, objavili smo i posebnu zvučnu publikaciju pod nazivom „Partiture iz paučine“ – rekao je Pavlović.
Priprema notnih i zvučnih izdanja, objašnjava on, veoma je složen proces.
– Prva faza je izvlačenje rukopisa iz „paučine“ i notografisanje. Notno izdanje je pripremljeno u skladu sa najvišim profesionalnim standardima. Prilikom notografije, trudili smo se da štampano izdanje bude što približnije i vjernije originalu, prema kriterijumima savremenih urtekst edicija. Primarni izvori za ovo izdanje su rukopisi Miloševića pohranjeni u Muzeju RS. Pored partitura (koje sadrže i štimove za svaki instrument) budući korisnici imaće priliku da se upoznaju sa osnovnim biografskim podacima o ovom istaknutom banjalučkom kompozitoru i sa osnovnim muzičkim karakteristikama svake kompozicije. U procesu publikacije nosača zvuka prvo smo brižljivo odabrali umjetničke interpretatore, poslije čega je slijedilo uvježbavanje kompozicija, stilska rekonstrukcija i njegovo koncertno izvođenje. Posljednja faza predstavlja studijsko snimanje i publikaciju istih. Veoma je važno istaći da su svi realizatori ovog projekta sa naše AU UNIBL – navodi Pavlović.
Kao priređivač ovog izdanja namjera mu je da kao profesor AU UNIBL i u narednom periodu nastavi sa revitalizacijom i promocijom muzičkog blaga koje nam je u nasljeđe ostavio muzički bard profesor Milošević.
– U tom smislu, ovo izdanje predstavlja prvu od, nadamo se, mnogih publikacija koje će ponovo afirmisati umjetnički neizmjerno značajnu zaostavštinu Vlade S. Miloševića. Konkretno, sljedeći korak je rad na pripremi muzičkih publikacija iz opusa solo – pjesama – rekao je Pavlović.
Djela krajiškog kompozitora
Djela ovog krajiškog kompozitora malo su poznata široj javnosti. Razlozi su višestruki i potiču još od vremena dok je akademik Milošević bio živ. Smatram da je jedan od osnovnih načina i puteva promocije djela Miloševića rad na notnim publikacijima i snimanju djela koja se većinom nalaze u rukopisu u Muzeju RS. Mislim da svakim danom sve više postajemo svjesni veličine Vlade Miloševića. O tome svjedoči i sve veća podrška Ministarstva prosvjete i kulture RS, Grada Banjaluke i Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca, rekao je Saša Pavlović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu