Psiholozi i bračni par Karin I Robert J. Sternberg pojasnili su da se uvjerenja nazvana “ljubavnom pričom” formiraju kroz porodična iskustva, društvene interakcije, medije i prethodne odnose.
– Često ih ne preispitujemo pa ih smatramo apsolutnom istinom, iako mogu biti iskrivljena ili ograničavajuća – naveli su.
Oni tvrde da ukoliko osoba ima disfunkcionalna uvjerenja o ljubavi, ona može nesavjesno birati partnere koji potvrđuju očekivanja ili pogrešno tumačiti situacije u vezi. Ukoliko osoba vjeruje da će je partner uvijek razočarati ona bi mogla pomisliti na najgore ishode kada partner zaboravi uraditi nešto važno, umjesto da prije svega provjeri okolnosti.
– Ovaj način razmišljanja može dovesti do ponavljanja istih obrazaca problema u više veza. Kada su ta uvjerenja negativna, ona stvaraju ‘ljubavnu zamku’, stanje u kojem osoba nesvjesno sabotira svoje odnose ili se vraća partnerima koji nisu dobri za nju. Ove zamke mogu poticati nesrećne veze i osjećaj da su problemi neizbježni, iako su samo posljedica uvjerenja koja oblikuju način na koji osoba vidi i doživljava vezu – pojašnjavaju Karin i Robert.
Kako bi se prekinuo ovakav krug ponavljanja istih obrazaca problema, osoba mora prepoznati svoje obrasce razmišljanja i preispitati koliko su takva uvjerenja utemeljena u stvarnosti.
– Radom na sebi, postavljanjem malih ciljeva kao i promjenom perspektive je moguće stupiti u zdravije i ispunjenije odnose – tvrde oni, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu