Društvo

"Prešli smo kao da je EU" Prvi dan primjene sporazuma Beograda i Prištine

Na administrativnim prelazima Jarinje i Merdare danas je mirno, a građani sa obje strane te linije prelaze bez problema, sa ličnim dokumentima.

"Prešli smo kao da je EU" Prvi dan primjene sporazuma Beograda i Prištine
FOTO: KOSOVO ONLINE / YOUTUBE/SCREENSHOT

Tako je od jutros, od kada je počela primjena sporazuma, po kome ni Beograd ni Priština neće izdavati izlazno ulazna dokumenta (koristila se kao zamjena za ličnu kartu).

Dragan Milosavljević, profesor Univerziteta u Mitrovici, koji je na Kosovo ušao 1. septembra preko prelaza Merdara, kaže da je da je na prelazu sve proteklo u najboljem redu.

Na Jarinju na severu Kosova bio je i Liridon Šalja iz Podujeva, koji je sa kosovskim dokumentima prešao granicu sa Srbijom.

Pročitajte još

– Prošli smo bez problema, nismo imali problema ni kada su bili papiri (dokumenta za ulazak/izlazak), samo što smo morali da ih vadimo, nikada nismo imali problem, nismo imali bilo kakve prepreke – kaže on za “Radio slobodna Evropa” (RSE), i dodaje da se osjeća kao da je u EU.

I Zoran iz Lešaka na sjeveru Kosova, dogovor o uklanjanju ulazno-izlaznih dokumenata opisao kao nešto dobro.

– Očekujem dogovor, mir, da živimo mirno – poručio je on prilikom prelaska granice na Jarinju.

Dvije lične karte

Neki su, bez obzira na dogovor, ipak spremno dočekali današnji dan, poput Nebojše Lekića iz Preoca, u opštini Priština, koji objašnjava da se sporazum o dokumentima uglavnom odnosi na sjever Kosova jer, kako kaže, “Srbi na jugu imaju dokumenta i jedna i druga dokumenta”.

– Imam obe lične karte, tako da nemamo nikakvih problema. Čini mi se da je cijeli ovaj sporazum uglavnom za Srbe na severu. Inače, neprihvatanje dokumenata samo otežava komunikaciju građana, bez obzira da li su Albanci ili Srbi – rekao je on za RSE, dok je na Kosovo ulazio iz Srbije preko graničnog prelaza Merdare.

Ukidanje ove mjere je rano jutros potvrdio i ministar unutrašnjih poslova samoproglašenog Kosova, Đeljalj Svećlja sa prelaza Brnjak.

– Mogu da potvrdim da se ista stvar desila u Merdaru, Brnjaku, Mučibabi, Beloj zemlji… – rekao je on.

Dogovor pa disklejmer

Dogovor o uklanjanju ovog dokumenta postignut je prošlog vikenda, između Beograda i Prištine, u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa pod pokroviteljstvom EU.

Uoči početka implementacije dogovora, na administrativnim prelazima postavljen je disklejmer sa tekstom u kome se objašnjava da će kosovske lične karte moći da se koriste “isključivo iz praktičnih razloga”.

Precizira se da je cilj olakšavanje slobode kretanja, na osnovu sporazuma koji su dve strane postigle u okviru dijaloga 2011. godine.

– Ne može se tumačiti kao priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ne prejudicira određivanje konačnog statusa Kosova i ne može se tumačiti kao pristanak Beograda na odstupanje od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine – piše u disklejmeru.

“Samo želim da putujem sa porodicom”

Iako je problem sa dokumentima sada riješen, ostao je onaj drugi – sa registarskim tablicama na vozilima. Primjena te odluke, od koje Priština ne odustaje, posle odlaganja od mjesec dana počela je danas, i podrazumeva rok od dva meseca da se vozila sa srpskim tablicama preregistruju na RKS tablice.

Veroljub Petronić (52), kosovski Srbin, parkira svoj mali crveni auto u prometnoj glavnoj ulici na sjeveru Mitrovice, u blizini spomenika knezu Lazaru. Iako živi na Kosovu više od 20 godina, njegov auto ima registarske tablice Srbije.

To nije jedina čudna stvar u njegovom svakodnevnom životu, piše “Dojče vele” (DW).

Petronić otvoreno kaže: iako je državljanin Kosova i zapravo živi ovdje, zvanično se odjavio iz zemlje da bi dobio srpski pasoš. Ako ga pitate o tome, kaže: “Samo želim da mogu da putujem sa svojom porodicom. To je sve što tražim”.

Na sjeveru Kosova je mirno ali, prenosi DW, mnogi žive sa osjećajem prijetnje, kao da su u stalnoj opsadi. Među njima je i Veroljub Petronić.

– Ovdje na sjeveru Kosova smo stalno napeti i uplašeni, česte su demonstracije i sukobi s policijom, helikopteri nam kruže iznad glave. A sve to veoma ozbiljno utiče na ljude, posebno djecu. Zbog sukoba su često zatvorene škole – kaže on.

Kosovski Albanac Betim Osmani (41) već dugi niz godina ima sličan osjećaj. Jedan je od rijetkih Albanaca koji žive u sjevernoj Mitrovici, prenosi Blic.

– Mi smo pod tenzijom više od dve decenije. Toliko smo se navikli na sve ove probleme da više ni ne vidimo rešenje – kaže Osmani i dodaje da “Albanci i Srbi, treba da se osećamo kao komšije i kolege, a ne kao stranci i neprijatelji”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu