Politika

"Pretvorili su ljude u roblje" Predata inicijativa o formiranju Anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica o cijeni goriva

Član Predsjedništva PDP Milko Grmuša je u koordinaciji sa Dianom Cvijić i predsjednikom PDP Branislavom Borenovićem, na protokol Narodne skupštine Republike Srpske predao inicijativu o donošenju odluke o formiranju Anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica o formiranju cijena goriva.

Milko Grmuša
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Traže od rukovodstva NSRS da, u što je moguće kraćem roku, zbog hitnosti situacije, preduzme sve političke, pravne i faktičke radnje kako bi se Anketni odbor obrazovao i preduzeo sve potrebne radnje.

-U skladu sa Poslovnikom, zakonom i Ustavom da se utvrdi na koji se to način u Republici Srpskoj i BiH formiraju maloprodajne i rafinerijske marže u formiranju ukupnih cijena goriva – rekao je na današnjoj konferenciji za medije Milko Grmuša, član Predsjedništva PDP.

Pročitajte još

Grmuša je istakao da već dva mjeseca cijena goriva na svjetskim berzama pada, što se nije desilo od 2020. godine i pandemije virusa korone.

– Кod nas, nažalost, pad cijena goriva ne prati stopu pada cijena nafte na svjetskom tržištu. Кod nas ta cijena ili stagnira ili pada preblago, pa i neosjetno u uslovima galopirajuće inflacije. Znamo šta se dešava sa akcizama i ponovo pozivamo da se one ukinu, ali ima i drugi segment cijene. Ako ima objektivan razlog za ovo stanje, neka nas rafinerije i naftaši obavijeste u čemu je problem: da li ih neko ucjenjuje, da li su nekome dali novac u institucijama sistema, pa drže cijenu i smatraju da narod ne treba da osjeti boljitak… – rekao je Grmuša.

Kaže da nije u pitanju samo cijena po kojoj hiljade građana sipaju gorivo u svoje automobile, nego rast cijene goriva utiče na rast cijena svega što je povezano sa tom cijenom: hrane, energenata, ogreva koji je skuplji nego ikada.

On je rekao da cijeli svijet donosi različite strategije, razmišljaju o njima i pitao ko o tome misli u Republici Srpskoj i BiH?

– Cijene koje rastu su apsolutno zanemarive kada je riječ o imovinskim kartonima i novčanicima funkcionera na svim nivoima vlasti. Mene je sramota da ljudima koji me pitaju šta se dešava, odgovorim: „Njih baš briga za vaše probleme“. Ovu inicijativu sam mogao podnijeti kao građanin i nema mjesta odgovoru da je ljetnja pauza u skupštini, pa jesenja, pa da idu izbori. Кoga briga što idu izbori? Pretvorili su ljude u roblje, ucjenjuju ih poslovima, golom egzistencijom i onda ih tjeraju na biračka mjesta. Ni oni više ne žele da glasaju, jer eto moraju. Čovjeku se gadi politika, jer ti ljudi koji odlučuju o njima primaju plate i po tri mjeseca, a ne održavaju sjednice i ne pričaju o ovim problemima – rekao je Grmuša.

Naveo je da se kod nas stvorila situacija da je nemoguće da padne cijena goriva, zatim prevoza, energenata, hrane…

– Stopa inflacije u BiH je 15 odsto, što je više čak i u odnosu na samoproglašeno Кosovo, gdje je ta stopa 12 odsto. Da li plate mjesečno rastu 15 odsto? Ovo nije politička priča, iako je PDP stao iza mene i ne zanimaju me izbori u ovom smislu. Djeca koja nisu ničija i koju hoće da pretvore u bijelo roblje u Republici Srpskoj zaslužuju da neko ovu priču iznese do kraja. Ja obećavam spektakl, u smislu da ćete vidjeti nešto što nije viđeno u političkom životu Republike Srpske otkada postoji, u kontekstu toga da neko i svojima, ako bude bilo potrebe, kaže: „Dobro je, dosta!“ – poručio je Grmuša.

Diana Cvijić, član Glavnog odbora PDP i diplomirani ekonomista, rekla je da se cijena goriva sastoji od više komponenti: nabavne cijene, rafinerijske cijene, akciza i taksi, posredničke marže i na kraju PDV, koji se obračunava na taj zbir.

– U prethodnom periodu smo vidjeli da ne postoji zainteresovanost da se ukinu akcize, ali pitamo i šta je sa posredničkim i rafinerijskim maržama i kakva je mogućnost da se tu uvedu dodatne kontrole i na taj način utiče na cijenu goriva. Činjenica je da je svaki oblik kontrole od strane države izostao, odnosno državni aparat ne koristi svoje mehanizme kako bi se ograničio rast cijena i direktan uticaj na budžete građana. Potrebno je da se kontrolišu posredničke marže kod cijene goriva – rekla je Cvijićeva.

Ona je istakla da je apsurdno da je u Sloveniji, po posljednjim zvaničnim podacima, cijena goriva niža nego u BiH.

– Ako uporedimo životni standard Slovenije i BiH možemo vidjeti kakav su udar ove cijene na budžete građana. Država mora da iskoristi mehanizme da zaštiti svoje građane, po ugledu na sve države u okruženju – poručila je Cvijićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu