Hronika

Prevarama pokušavao IZNUDITI NOVAC: Banjalučki haker Aljoša Borković optužen da je "upadao" u računare firme, advokatske kancelarije, bolnice

Osnovni sud u Banjaluci potvrdio je optužnicu Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci protiv banjalučkog hakera Aljoše Borkovića (39).

Prevarama pokušavao IZNUDITI NOVAC: Banjalučki haker Aljoša Borković optužen da je "upadao" u računare firme, advokatske kancelarije, bolnice
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

U prvoj tački optužnice, tereti se da je 28. decembra 2020. godine u Banjaluci neovlašteno uključio u kompjuter Tehničkog remonta „Bratunac“.

-Sa svog laptopa je uputio dokument naziva „TRB.docx“, tj. tekstualnu imejl poruku potpisanu imenom „Milutin Karić“ sledećeg sadržaja: “Poštovanje, u prilogu imejla šaljem zahtjev za narudžbu od klijenta kojeg ja zastupam. U navedenom prilogu nalazi se spisak sa svim artiklima kao i količinama istih koje su nam potrebne. Nadamo se da ćete nam ubrzo odgovoriti, te poslati predračun. S obzirom da se radi o narudžbi prema našoj procjeni o minimalno 1.300.000 evra nadamo se ekspresnom odgovoru, te svakako i sastanku ukoliko ste u mogućnosti ispoštovati naše zahtjeve“ – navodi se u optužnici , te dodaje da je poruka sadržavala i poveznicu na link.

U drugoj tački optužnice navodi se da je od aprila do 29. avgusta 2021. godine neovlašteno pristupio kompjuterskim sistemima i elektronskim bazama podataka 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice.

-Instalirao je maliciozni softver upućujući tekst poruke: „U prilogu šaljem svoju kompletnu medicinsku dokumentaciju. Kao što možete vidjeti, bolujem od izuzetno rijetke bolesti. Interesuje me posjeduje li vaša klinika stručnjake za navedenu oblast i bolest, te koliko bi me koštalo liječenje. Kako živim u inostranstvu obraćam vam se ovim putem, jer ne bih da dolazim u BiH na slijepo ako me razumijete. Nadam se da ćete mi moći pomoći, jer su mnogi moji prijatelji se liječili kod vas i imaju samo riječi hvale”, te je preuzeo bez njihove saglasnosti podatke o pacijentima ove zdravstvene ustanove, sa imenom i prezimenom pacijenta, jedinstvenim matičnim brojem, adresom, dijagnozama, vrstama zahvata, nalaze i mišljenja, fotografije i video zapise, sve suprotno Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH – stoji u optužnici.

Zatim je, kako se navodi, sve podatke pohranio u folderima, a potom u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi zaključao dokumente dodajući ekstenziju DEMONFILE i time uticao na rezultat elektronske obrade i prenosa podataka upućujući poruku na imejl adresu oštećenog, kojom ih obavještava da su svi računari zaključani, da su praćeni oko godinu dana i da je pokupio podatke za 25.000 pacijenata, zahtijevajući uplatu 150.000 evra, uz prijetnju ukoliko oštećeni podigne sistem, da će ga ponovo srušiti i da će tada otkupnina biti 500.000 evra, ostavljajući 24 sata da se uplati prvi dio novca.

 U trećoj tački optužnice, opisan je način na koji je neovlašteno pristupio kompjuteru jedne advokatske kancelarije iz Sarajeva i preuzeo podatke koji su se nalazili na backup-u.

Prema optužnici, u svoje foldere je snimio sve podatke o predmetima i klijentima koje je zastupala ili trenutno zastupa ta advokatska kancelarija.

Pročitajte još

-Nakon toga je tražio uplatu od 10 bitkoina odnosno oko 530.000 evra, uz prijetnju oštećenoj da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o podacima obavijestiti medijske kuće, šaljući fotografije preuzetih podataka kao dokaz da ih zaista ima, da bi nakon što je isteklo 24 sata, slao klijentima oštećene poruke ‘”Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije”, lažno se predstavljajući – piše u optužnici.

Dalje se navodi da je u narednih deset dana više stotina klijenata je kontaktiralo oštećenu, što je onemogućavalo normalan rad kancelarije načinivši štetu advokatu u vidu uništene desetogodišnje arhive, i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju sa advokatom zbog curenja informacija.

U četvrtoj tački optužnice navodi se da je u periodu tokom 2021. godine neovlašteno pristupio kompjuteru oštećenog I.B. iz Banjaluke.

Poslao mu je poruku sa navodima da mu želi dati određene “kompromitujuće podatke o korupciji Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, sa posebnim osvrtom na ekonomski kriminal u saradnji sa Centrom javne bezbjednosti Trebinje”. Poruka je sadržavala prilog čijim aktiviranjem mu je bilo omogućeno da neovlašteno pristupi uređajima oštećenog I.B.

U petoj tački optužnice, navodi se da je u Banjaluci neovlašteno pokušao ući u bazu podataka oštećenog D.K., prethodno prikupivši njegove fotografije, te podatke o njegovim prijateljskim i kumovskim odnosima, sklonostima i navikama.

Potom je, prema optužnici, tražio od njega da ga zastupa kako bi, navodno, “vratio otetu imovinu vrijednu dva miliona KM”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu