Kako su objavili iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske, vlasnik jedne kompanije dobio je e-mail u kojem se navodi da treba ažurirati svoje podatke za pristup internetskom bankarstvu firme.
Putem dostavljene lažne poveznice banke koju je dobio elektronskom poštom te prateći potrebne korake za ažuriranje unio i PIN bankovnog računa tvrtke i tako omogućio isplatu u iznosu od 4.500 evra nepoznatom počinitelju.
Navedenim radnjama ujedno je izmijenio aktivacioni ključ žiroračuna i učinio ga nedostupnim, piše Zimo.
Iz policije upozoravaju da su takve, fišing poruke, oblik internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte s ciljem krađe povjerljivih podataka.
Primjer su poruke e-pošte za koje se čini da ih je poslala banka u kojoj postoji otvoreni poslovni ili neki drugi račun, a zapravo nije.
Obično takve adrese e-poruka završavaju s domenom .com.
Iako se u takvim e-porukama u zaglavlju prikazuje logotip banke, ne radi o porukama čiji je pošiljaoc banka. U takvim fišing e-porukama nalaze se poveznice i nalepnice, koje nije poslala banka, već su lažne.
Kako bi građani izbjegli da postanu žrtve takve prijevare, iz policije savjetuju – nemojte kliknuti na poveznice ili otvarati naljepnice iz takvih e-poruka; nemojte odgovarati na takve e-poruke nego ih odmah obrišite; u slučaju da dobijete sumnjivu e-poštu putem koje se zahtijevaju povjerljivi i tajni podaci potrebni za autorizaciju bankarskih transakcija, odmah se lično obratite radnicima vaše banke, prenosi N1.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu