Često se dešava da se nasilje dešava iza zatvorenih vrata, što itekako otežava njihovo prepoznavanje i rješavanje.
Fondacija “Udružene žene” organizovala je okrugli sto “Krivična djela nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja u Republici Srpskoj – statistika, multisektorski odgovor i koordinacija u 2024. godini” 31. januara u Banjaluci.
Nasilje u porodici
Na okruglom stolu poručeno je da se u Republici Srpskoj svaki dan zabilježi jedna ili više prijava za nasilje u porodici, a sve je više nasilja i poslije razvoda, zbog čega treba pojačati institucionalnu borbu protiv ove negativne pojave.
Ministar porodice, omladine i sporta, Selma Čabrić, rekla je da je u prvih šest mjeseci prošle godine prijavljeno 496 slučajeva nasilja u porodici.
-Svjesni vremena u kojem živimo, moramo prevenciju staviti na prvo mjesto, težiti ka nultoj stopi tolerancije prema bilo kojem obliku nasilja, naročito prema djeci – rekla je Čabrićeva.

Ona smatra da je ključ borbe protiv nasilja u porodici u multisektorskom pristupu problemu, da lokalne zajednice treba da se uključe u tu borbu, te usvoje protokole o postupanju u slučajevima nasilja u porodici.
Predstavnik Fondacije “Udružene žene” iz Banjaluke, Gorica Ivić, izjavila je da je prošle godine u Sigurnoj kući u Banjaluci zbrinuto 40 osoba, od čega je 18 žena i 22 djece.
-Svaki dan imamo ženu koja potraži pomoć. Uglavnom se odluče da se jave kada iscrpe sve druge resurse zaštite, prijavljivanje policiji i drugim organima. To su žene koje se plaše da prijave nasilje, ali više ne mogu da ga trpe – rekla je Ivićeva.
Ona je upozorila i da se sve više žena javlja zbog nasilja poslije razvoda, te da su to često situacije kada žene nisu prijavljivale nasilje u braku, ali se ono nastavilo prilikom viđanja djece.
-Prema podacima koje smo prikupili iz medija, u BiH je prošle godine bilo 13 ubistava, a samo u decembru tri ubistva žena od njihovih partnera. U svim ovim slučajevima žrtve su prijavljivale nasilje u porodici – navela je Ivićeva.
Tužilac okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, Nikolina Ševo, istakla je da je prošle godine stigao 491 izvještaj o krivičnom djelu nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.
-Tužilaštvo je podiglo 103 optužnice, dok je za pet osoba određen pritvor. Broj prijava je neznatno manji u odnosu na 2023. godinu, ali vidimo značajno povećanje prijava u odnosu na 2022. i 2021. godinu – rekla je Ševo.
Pored toga, tužilaštvo u Prijedoru zaprimilo je 154 prijave o krivičnim djelima nasilja u porodici, dok su podignute 33 optužnice.
Prema podacima kojima raspolaže Udruženje građana “Budućnost” iz Modriče, u Sigurnoj kući u Modriči tokom prošle godine boravila su ukupno 52 korisnika. Od toga, boravilo je 15 žena sa 23 djece, te 14 djece bez pratnje. Bilo je 1884 poziva na SOS telefon.
-U Sigurnu kuću žene najčešće smještaju Centri za socijalni rad. To su najčešće osobe koje žive u zajednici. Ukoliko se žena kojoj je potrebna pomoć prvo javi nama, mi je upućujemo u Centar za socijalni rad da bi izdali riješenje. Nakon toga, mi vršimo prijem u Sigurnu kuću. Broj dana koliko će ona ostati, zavisi najčešće od Centra za socijalni rad. Kada Centar zaključi boravak, naš tim procjenjuje da li je ženi potreban dodatni boravak kako bi riješila neki svoj problem – kaže predsjednica Udruženja “Budućnost” u Modriči Gordana Vidović.
Ključ borbe protiv nasilja – prevencija
Vidovićeva smatra da je ključ borbe protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja u prevenciji.
-Preventivno djelovanje u zajednici ili školi najvažnije je od svega. Mi smo sad počeli sa radionicama u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola o zdravom odrastanju. Sa djecom razgovaramo o svemu što se tiče porodice, odgoja, preventivnog reagovanja. Govorimo o tome kako da se odluke donose ravnopravno, da se ne treba koristiti sila i snaga ukoliko je neko jači. Ključ svega je da institucije reaguju na vrijeme. Najčešće se dešava da svi zajedno ne shvatamo ozbiljnost situacije u određenoj porodici, pa se često desi da reakcija nije adekvatna i brza – zaključuje Vidovićeva.

Prema podacima kojima raspolaže Fondacija “Lara” iz Bijeljine, u Sigurnoj kući u Bijeljini tokom prošle godine bilo je smješteno 25 žrtava i to pet žena i 20 djece.
Bilo je 799 SOS poziva, 411 žena je koristilo pravnu podršku, a pruženo je 605 pravnih savjeta.
Radmila Žigić, predsjednica Fondacije “Lara” u Bijeljini ističe da se žene koje su žrtva nasilja u Sigurnu kuću javljaju u trenutku kada su se jako iscrpile, uplašile ili osjećale ugroženo za svoj ili život svoje djece.

-Ključ borbe protiv nasilja je brza i hitna intervencija, razumijevanje nasilja uopšte, te razumijevanje svake pojedinačne situacije u kojoj se osoba koja je prijavila nasilje nalazi, te brz i efikasan multisektorski odgovor. Dakle, odgovor u kojoj će žena koja je prijavila nasilje zaista osjetiti da su institucije na njenoj strani– kaže Žigićeva.
Kako kaže, nasilje je kompleksan problem, odnosno situacija, koja se dešava u okviru najbližih socijalnih i emotivnih veza , između ljudi koji su specifično povezani bračnim i emotivnim vezama, djecom i slično.
-Vrlo je teško donositi odluke u jednoj tako emotivnoj kompleksnoj situaciji – smatra Žigićeva i dodaje je Fondacija “Lara” u 2024. godini imala preko 100 pruženih usluga osobe od povjerenja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu