Biznis

Prije nego što krenete na put, jednu stvar obavezno provjerite: Da li je na odmoru bolje PLAĆATI KEŠOM ILI KARTICOM i na šta treba da obratimo pažnju

Prije nego što spakujete kofer gledajte da sa sobom ne poneste nijednu brigu, kako vam odmor ne bi presjeo. Na vrijeme odlučite da li ćete nositi kartice ili keš.

čovjek ispred bankomata
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prije nego što odete na put sa planom da koristite platne kartice, najbolje je da sa bankom koja je izdala karticu provjerite da li ona može da se koristi i u inostranstvu, kao i koji su troškovi i naknade za korišćenje kartice u inostranstvu, piše Blic Biznis.

Ono što veliki broj korisnika zanima jeste da li se naplaćuje naknada za podizanje novca na bankomatu u inostranstvu, kao i da li se naplaćuje naknada za plaćanje platnim karticama na prodajnim mjestima u inostranstvu.

-Ukoliko banka izdavalac platne kartice naplaćuje ove naknade one moraju biti jasno prikazane u tarifniku te banke. Tarifnici banaka sastavni su dio okvirnih ugovora, a takođe su i javno dostupni – ističu bankari. Provizija za podizanje novca s bankomata u inostranstvu kreće od minimalno utvrđenog iznosa koji nije vezan za sumu novca koji se podiže, tako da se nerijetko dešavalo da korisnicima, za manje iznose, bude naplaćena veća provizija za podizanje novca s bankomata od samog iznosa koji su na istom bankomatu podigli.

Obratite pažnju na surcharge naknadu

Za veće iznose novca, a ponekad i nevezano od visine iznosa, banke naplaćuju proviziju koja se meri u procentualnom iznosu novca koji podižete. Dodatno, za podizanje gotovine platnim karticama u inostranstvu pored banaka izdavalaca i banke prihvatioci mogu da uvedu takozvani surcharge – naknadu. Tu dodatnu naknadu naplaćuje banka prihvatilac, odnosno banka čiji je bankomat. Pojedine banke u inostranstvu ne naplaćuju proviziju za podizanje novca debitnom karticom ukoliko imaju takav ugovor s vašom matičnom bankom.

Podizanje novca s bankomata

Česta je zabluda korisnika da banka u inostranstvu neće naplatiti proviziju za podizanje novca s bankomata ako je iz iste bankarske grupacije kao i banka koja je izdala karticu. Pored eventualnih troškova prilikom podizanja novca na bankomatu u inostranstvu, još jedan izazov koji korisnici mogu imati kada koriste svoje platne kartice u inostranstvu, vezuje se za kursne razlike.

Pročitajte još

Banke prilikom obračuna potrošnje u inostranstvu (koja je izvršena u bilo kojoj stranoj valuti), iznos zaduženja od kartične šeme dobijaju uglavnom u evrima, a konverziju originalne valute u evro vrši ta kartična šema na osnovu sopstvene kursne liste. Dakle, kurs koji se primjenjuje za ovu konverziju zavisi od kartičnog brenda.

Ako se ima u vidu visina provizije za korišćenje platnih kartica u inostranstvu, pogodnije je plaćanje karticom direktno kod trgovca od podizanja gotovine na bankomatu. Za podizanje gotovine sa bankomata, savjet je da se koristi debitna kartica, jer su provizije najčešće niže nego provizije za korišćenje kreditne kartice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu