Upomoć! Šta raditi kada muškarac ne prihvata raskid, kada prati svaki moj korak, prati auto, šalje poruke, zove, ne ostavlja na miru. Kad kažem prati svaki korak bukvalno to i mislim. Nekako se uvijek nađe gdje god da ja krenem tako da sam i više sigurna da ili me prati ili imam treker u kolima. Šta da radim u toj situaciji?
– Pritom, ne živim u malom gradu pa da mu to nešto olakša, u pitanju je Beograd. Nemoguće je da neko tačno zna kad sam izvezla auto iz dvorišta i u koje vrijeme sam se vratila. Svaki put. Šta biste vi uradili?”, napisala je Beograđanka u svojoj objavi.
Kako je dodala, veza sa bivšim partnerom je trajala tri godine, a na problem koji ima sa njim tokom posljednjih godinu dana nema kome da se požali, uključujući, kako tvrdi, i policiju.
Shvatajući ozbiljnost situacije, mnogi korisnici su odmah davali prijedloge za rješavanje problema, uključujući prijavu policiji, dokumentovanje dokaza o uznemiravanju koje je opisala, čak su autorku objave savjetovali da promijeni broj telefona, automobilske tablice i mjesto stanovanja.
– Promijeni telefon, preseli se na neko vrijeme, nemoj da stupaš u bilo kakvu komunikaciju sa njim, obriši društvene mreže, poznanicima reci da mu uvijek kažu da niste u kontaktu… Po ovome što si napisala, djeluje kao psihopata i ostaviće te, nažalost, kada nađe novu žrtvu.
– Bilo kakav signal sa tvoje strane će mu biti pobuda i zato je najbolje da “nestaneš”, “Odeš u pratnji nekog i navedeš ga kao svjedoka. Sa ocem, majkom… A što se tiče trakera nije nemoguće da ga nemaš, to je danas 40-50 dolara… Treća stvar je da je možda dodao tvoj telefon na findmyphone ili neku sličnu aplikaciju dok ste bili zajedno što je negdje i najvjerovatnije. Uglavnom, policija uz pratnju nekoga iz porodice, prijatelja da se napravi zapisnik a onda i zabrana prilaska uz te poruke koje imaš kao dokaz”, predlagali su korisnici.
“Jedva se živa spasila”Objava anonimne djevojke podstakla je brojne korisnike da podijele sopstvena slična iskustva ili opišu takve situacije u kojima su se našli njihovi članovi porodice ili prijatelji. Ovakvi komentari otkrili su neke od detalja koji govore da je kvalitet života žrtvi progonitelja do te mjere bio narušen da su morale da pobegnu u drugu državu ili promene sopstveni identitet.
– Ne znam šta da ti kažem. Jedino da se preseliš u drugu državu. Drugarica je tako uspjela da pobjegne od njenog. Zbog toga što ima dosta ovakvih ja se bojim da budem u vezi iskreno.
– Moja najbolja drugarica je imala sličan/isti slučaj i ne pretjerujem kad kažem da se jedva živa spasila. Ukratko morala je da se preseli u drugu državu da bi prestao da je juri a i tada je par puta pokušao”, “Ako ima veze kakve opisuješ, nema vajde. Znam ljude koji se presele, promijene auto, tablice, znam osobu koja je promenila svoje legalno ime čak, pa se izgube u masi i pobegnu nekako, ali ako je toliko uvezan da ima pristup državnim informacijama i kriminalnoj mreži, ne znam šta bih radila iskreno. Obrati se nekoj NVO za zaštitu žena, one će možda imati bolji savjet – pišu oni.
Jedna žena podrobno je opisala svoje iskustvo sa proganjanjem od strane bivšeg partnera, koji, kao i u slučaju autorke objave, nije želeo da prihvati “ne” kao odgovor. Posledice nasilnih reakcija na završetak ljubavne veze, kako piše, osećala je godinama.
“Nemoj ćutati”
Iskustva opisana tokom diskusije na Reditu, kako se primjećuje, završila su se koliko-toliko povoljno za žrtvu progonitelja, iako su neke od njih morale da donesu odluke koje će im drastično promijeniti život. Sve dok se nisu pojavili uznemirujući komentari jednog korisnika koji je opisao najcrnji mogući epilog izazvan proganjanjem.
“Na žalost. Bivša djevojka je imala isti primer i lik je ubije na kraju“, napisao je on, tvrdeći kasnije u komentarima da je ubica nakon što je lišio devojku života ubio i sebe.
Potom je posavjetovao Beograđanku da se obrati – bilo kome iz svog okruženja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu