Magazin

Prilika za posao u inostranstvu: Njemačka i Austrija u potrazi za sezonskim radnicima

Turizam se vraća u sve zemlje u okruženju bez restrikcija, a svi su u problemu kako popuniti sezonska radna mjesta.

Konobar
FOTO: EMIL ČONKIĆ, SHUTTERSTOCK/RINGIER

Kako pišu mediji, rekordne brojke oglasa za posao i veliki broj pregleda onoga što se nudilo na održanom onlajn sajmu sezonskih poslova, pokazuje da je potražnja za sezoncima u punom jeku. Naime, prema procjenama, ove godine tražiće se 10 do 15 odsto više radnika nego prošle godine. Potražnja za njima je nikad teža s obzirom na to da se turizam vraća u sve zemlje u okruženju bez restrikcija, a svi su u problemu kako popuniti sezonska radna mjesta.

Stalni radni odnos

Pritom su najtraženiji sezonski radnici prodavač, konobar, kuhar, skladištar i sobar/sobarica, a to su ujedno i oglasi s najviše prijava poslodavaca.

Očekivano, većina oglašenih radnih mjesta na sajmu odnosila se na sezonski rad, no u značajnom broju oglasa poslodavci su nudili i mogućnost zasnivanja stalnog radnog odnosa nakon završetka ljetne turističke sezone.

Pored poslodavaca iz Hrvatske, sajam je ponovo pobudio veliki interes i kod radnika iz regije te je, kao i prethodnih godina, zabilježen velik broj prijava na oglašena radna mjesta kandidata iz susjednih zemalja. Najviše interesa za pronalaskom sezonskog posla u Hrvatskoj i ove godine su iskazali radnici iz Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Srbijenaveo je Alen Mrvac jedan od učesnika ovog onlajn sajma poslova.

Njemačka ove godine potražuje oko 50.000 stranih radnika, Austrija oko 40.000. Sigurno je da su ove zemlje primamljivije za radnike iz BiH nego što je na primjer Hrvatska. Bazen radne snage, dakle, regija koja obuhvata Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Makedoniju, već praktično ispražnjen te je za poslodavce iz Hrvatske sve teže doći do radnika iz ovih zemalja. Naime, nekome iz BiH se, kada već odlazi od kuće, u principu više isplati otići na rad u Bavarsku ili Austriju gdje će imati veću platu nego u Hrvatskoj, a koja je i sama prošle godine izdala oko 32.000 radnih dozvola za radnike iz trećih zemalja, od čega najveći dio za rad u građevini i turizmu, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu