Prioritet nam je otvaranje dnevnog centra za mentalno oboljele. To smo zatražili na javnim raspravama i savjetovanjima održavanim u Trebinju i prijedlog je uvršten u Nacrt zakona o zaštiti mentalnog zdravlja. Želimo da u Trebinju uspostavimo socijalno stanovanje, odnosno vaninstitiucionalno liječenje osoba sa ovim problemima – rekla je predsjednica “Sonata” Miholjka Janković.
Ona je dodala da primjeri dobre prakse postoje u gradovima okruženja, gdje u takvim centrima boravi po 50 korisnika dnevno.
Jankovićeva ističe da je okupaciona terapija najbolja pomoć za osobe koje imaju problema s mentalnim zdravljem, pa će i u 2020. biti nastavljene kreativne radionice.
– Našim članovim želimo pružiti mogućnost da se druže i nauče da rade, da budu nečim okupirani. Planiramo da nastavimo s radionicama šivenja, krojenja, dekupaža, heklanja, pletenja. Aktivne su i likovna i literarna sekcija, čiji su članovi objavljivali i knjige poezije – objasnila je ona.
Odbornica u Skupštini grada Milica Ijačić, koja je zbog teške povrede prije nekoliko godina ostala u invalidskim kolicima, rekla je da ”Sonata” okuplja ljude na pozitivan način i pomaže im kroz različitie vrste edukacija, pa joj je čast da sarađuje s ovim Udruženjem.
Jubilej
Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevoli “Sonata” u Trebinju je osnovano 2000. godine i ima 80-ak članova, od kojih je 20-ak aktivnih.
Iz ovog Udruženja najavili su posjete ustanovama sličnog tipa u Modriči, Sarajevu, Sokocu i Banjaluci, kao i obilježavanje jubileja, dvije decenije od početka rada ovog Udruženja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu