Dvorište tada postaje mesto odmora, koje ćete često posećivati, a i samo održavanje travnjaka može biti vrsta relaksacije. Da biste imali lijep travnjak, potrebno je da znate kako funkcioniše sijanje trave.
Sastavili smo vodič gdje ćemo odgovoriti na najčešća pitanja i nedoumice koje vas mogu zanimati kod sejanja, održavanja i đubrenja trave. Uz ova uputstva će vam zavideti svako ko baci pogled na vaše dvorište.
Sijanje trave u proleće
Sijanje trave nije jednostavan proces, što ne znači da je težak, već da samo treba da budete dobro upoznati sa tim šta radite. Prije nego što se odlučite na to da želite da u svom dvorištu ima te travnjak potrebno je da odgovorite na ova dva pitanja:
Kakva je površina na kojoj se trava sadi i koja vrsta trave će biti posađena?
Pre sadnje trave treba tačno da znate kolika površina zemlje treba da bude pokrivena travom da biste mogli izračunati koliko semena vam je potrebno. Obično se sadi 30g sjemena po metru kvadratnom.

Nemojte saditi gušće od toga, jer tako neće dobiti gust travnjak, već će se vlati trave međusobno boriti za zemljište i vodu, čime ćete vi rasipati novac. Potrudite se da sjeme zasejete ravnomjerno, bez ikakvih rupa, preosi Stil.
Takođe, kada je u pitanju površina zemljišta za sijanje trave treba obratiti pažnju na to da li se zemljana površina nalazi na suncu, u hladovini, u parcijalnoj hladovini. Koja je namena travnjaka, da li je ukrasni travnjak, ili onaj preko želite da koračate, postavite sto, stolice?
Svi ovi faktori utiču na odabir vrste trave. Takođe, morate imati u vidu da nije ista vrsta trave istog kvaliteta kod svih proizvođača. Kao i uvek, kvalitetnije seme ćete kupiti po skupljoj ceni. Barem u tom slučaju možete biti sigurni da će iz tog sjemena izrasti zdrava i jaka trava.
Vrste trave
Postoji nekoliko vrsti trave za travnjake, na našem području se najčešće koriste: Lolium perene – engleski ljulj,Poa pratensis – prava livadarka,Festuca rubra – crveni vijuk.
Preporučujemo vam da pre sadnje trave se konsultujete u poljoprivrednoj apoteci koja će tačno vrsta trave odgovarati datoj površini. Naravno, najlepši travnjaci nisu predodređeni za to da se po njima hoda, već su ukrasni. Ako hoćete travnjak po kome želite da prolazite, da se na njemu igraju djeca i tome slično, onda je potrebno izabrati vrstu trave koja je izdržljivija.
Obratite pažnju i na to da li će trava biti na suncu ili ne, jer pojedina vrsta trave ne može da izdrži prejako sunce.
Domaći preparati protiv biljnih vaši – prašak za pecivo, luk…
Kada treba saditi travu?
Pravilo je da se trava nikada ne treba saditi kada je mraz i kada su velike vrućine. Dakle, sejanje trave i temperatura su u uskoj povezanosti i neophodno je obratiti pažnju na to kad se sadi da biste travi dali što bolje uslove za rast.
Travu je najbolje saditi u proljećnim mesecima: martu, aprilu, maju; i na jesen: septembru i oktobru. No, ova uputstva treba uzimati sa rezervom, jer sve zavisi od kakvo će vreme biti u nekom mesecu.
Ako želite da sadite na proleće, to možete uraditi tek kad krene nešto toplije vreme i ne bude više mrazeva, jer će mraz onemogućiti mladoj travi da opstane.
Generalno se sijanje trave ne preporučuje na leto, jer će biti šok za mladu biljku da u toj mjeri bude toliko izložena suncu. Ali, u nekad i jun može biti hladniji, bez velikih vrućina i sa dosta padavina, što znači da ako vreme dozvoli i tad možete saditi travu.
Nemojte u jesen saditi travu ako rano krenu mrazevi, sa druge strane, ako bude toplo u novembru i decembru, bez mrazeva možete to uraditi i ranije.
Zato je veoma bitno da pratite prognozu za svaki mjesec da biste znali kad je pravo vrijeme da zasijete travu.
Baštensko cvijće koje trpi jako sunce i lako je za održavanje
korak – Očistite zemlju od korova
Prije nego što se uopšte i odlučite koju ćete vrstu trave posijati u vašem travnjaku neophodno je da zemlju očistite od korova. To se nikako ne radi nakon što zasadite travu. Biće vam mnogo teže da uklonite korov kada mlada trava već raste, bez da oštetite i travu.
Dakle, ostavite da izraste korov u zemljištu na kom planirate da zasadite travu, dovoljno dugo da sve iznikne i da sasvim poraste, kako ne bi ostala ni jedna klica korova.
Sledeći korak je da sav korov uništite totalnim herbicidom. Nemojte se bojati da će herbicid negativno uticati na rast ili kvalitet trave, jer kada se on nanese na korov, djeluje preko listova, čestice koje ubijaju biljku ne ostaju u zemljištu. To znači da herbicid neće uticati na klicu, niti ostati u zemlji.
Kakav treba da bude kvalitet zemljišta
Kvalitet zemljišta u mnogome određuje kako će proteći sejanje trave. Potrebno je da travnjak ima oko 20 centimetara kvalitetne zemlje, iako se trava sadi samo na dubini od 1 do 1,5 centimetara. Dobro zemljište će omogućiti dobru drenažu.
Kvalitetna zemlja nema grumenja, kamenja, no, neće smetati ako ih ima u manjoj mjeri. Potrebno je da zemlja bude rastresita, ali ne treba biti ni previše fina i sitna, jer će tada semenje teže prijanjati uz zemlju.
Ako vaša zemlja nije kvalitetna preporučujemo vam da je prekrijete novim slojem zdrave zemlje. U slučaju da se sejanje trave obavlja u jesenjem periodu na ovom koraku stajete do proljeća. Dovoljno je da stavite novi sloj trave, preorete i ostavite da se zemlja zaledi.
Sijanje trave – kako izgleda proces
Jedna od najbitnijih stvari na koju treba da obratite pažnju kada je u pitanju sijanje trave jeste da je ne zasejete ni preduboko ni previše plitko. Ako je trava zasijana preduboko, neće moći da iznikne, a ako je previše plitko, klice neće moći da se uhvate za zemlji i pravilno izrastu.
Idealna dubina je od centimetar i po do centimetar dubine. To znači da sijanje možete obaviti ručno, uz pomoć grabulje. Možete samo posuti zemljište sa semenjem i izgrabuljati, čisto da bi sjemenke prodrle u zemlju.
Nakon sijanja je potrebno da po zemlji pređete sa baštenskim valjkom, a u tu svrhu će odlično poslužiti i obično đubre dužine od jednog metra. Ono će utabati sjemenke u zemlju.
Begonija – njega, pravila gajenja i razmnožavanje
Ovaj korak nikako ne smijete preskakati zato što ako sjemenke nisu pričvršćene u zemlju, one će ploviti po zemlji kada je zalijete, te tako klice opet neće biti dovoljno pričvršćene u zemlju.
Biće potrebno između nedjelju i dvije nedjelje da trava proklija, a već nakon četiri nedjelja će trava dovoljno izrasti da je spremna za košenje.
Jedna od najvećih opasnosti kada se seje trava jeste da vam semenje ne pojedu ptice, baš zato što se prilično plitko sadi.
Koliko često treba đubriti kada se obavi sijanje trave?
Dovoljno je da vaš travnjak đubrite jednom u mesec dana. Đubri se sa travnim đubrivima koji sadrže azot, kalijum i fosfor koji su neophodni za pravilan rast i razvoj biljaka.
Pažljivo čitajte uputstva na pakovanju za tačnu količinu đubriva koja je potrebna po metru kvadratnom. Takođe, savetujemo vam da kupujete đubriva od proverenih dobavljača. Nemojte đubriti prečesto, jer će i to štetiti biljci. Prvo ide sejanje trave, pa tek onda đubrenje. Koliko često treba zalivati
Čim zasejete travu potrebno je blago zaliti, odnosno orošavati sjemenke, ali samo ukoliko je zemljište suvo. Ukoliko ima vlage u zemljištu, u dva centimetra u koliko je trava zasađena, sačekajte prvo da se zemljište malo osuši.

Da bi trava bila zdrava potrebno je zalivati kad god zemlja postane suvija. Logično, kada padne kiša, tada nije potrebno zalivanje.
Preporučujemo vam da nabavite prskalice koje stvaraju vodenu izmaglicu i time održavaju zemljište vlažnim, a ne remete rast klica koje su još uvek slabe. Kad tek zasadite travnjak potrebno je da se zaliva svaki dan, naročito ako je period suše. Ali napominjemo, to ne znači da travnjak treba zalivati sa previše vode nego samo pustiti prskalicu da blago poprska zemljište.
Višegodišnje cvijeće za dvorište koje je lako za održavanje
Preporučujemo da se zemljište uveijk zaliva u večernjim satima, prevelika temperaturna razlika može biti šok za biljku ako se zaliva tokom dana.
U kišnim i hladnijim periodima možete zalivati i ređe, kada primetite da je zemljište nije više toliko vlažno.
Košenje biljke
Obavili ste sijanje biljke, prošlo je nekoliko nedelja i sad je vrijeme za prvo košenje. Nikako nemojte vaš travnjak prvih nekoliko puta kositi mehanička kosilica za travu. Ona će biti previše agresivna za mladu travu, jer verovatno se u zemlji nalazi još klica, te ako kosite mehanički, postoji mogućnost da njih izbijete iz zemlje i stvorite rupe u travnjaku i proredite ga.
Preporučuje se da se bar prva dva puta travnjak kosi ručnom kosilicom. Nikad nemojte kositi više od 30% ukupne dužine biljke. Ukrasni travnjaci se kose i dva puta nedeljno, oni koji nisu ukrasni se obično kose dva puta na mesec dana, a može i jednom nedjeljno.
Češće košenje će dovesti do veće gustine travnjaka. Košenjem stabljika postaje čvršća i stabilnija.
Šta raditi sa korovom?
Ovo su svi koraci koji će vam biti neophodni kada je u pitanju sijanje trave i njeno održavanje. Kada je riječ o korovima, najbolje je da borba protiv njih bude preventivna, tj. da očistite zemljište od korova sasvim prije nego što uopšte i zasadite biljku.
Pojedinačne stabljike korova je najjednostavnije ukloniti ručno, jer je tad najmanji rizik da ćete oštetiti travnjak. Ako korova ima u većoj meri predlažemo da ga poprskate herbicidom, ali to uradite izuzetno pažljivo, kako ne biste proredili travnjak.
Uz ove korake ćete imati savršen travnjak i njegovo gajenje će biti uživanje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu