Da se radi o prirodnom alkaloidu prihvatljivom za okolinu, a koji je potentna alternativa komercijalnim sredstvima za istrebljenje puževa, objavilo je američko Ministarstvo poljoprivrede.
To je temeljan zaključak istraživanja koje je vodio biolog Robert G. Holingsvort, objavljenog u naučnom časopisu Nature još 2002. godine. Ideja korišćenja kofeina za suzbijanje štetočina nije nova.
Ali, Holingsvort i njegove kolege su prvi koji su izvijestili o njegovoj sposobnosti da porazi ove naporne mekušce koji, između ostalog, čine velike štete na sadnicama orhideja. Eksperimenti su sprovedeni na Havajima, u baštama zaraženim vrstom puževa s kućicom, Zonitoides arboreus.
U preliminarnim eksperimentima Holingsvort je primijenio 2-postotnu tečnost kofeina u vodi za prskanje supstrata od kokosovih ljuski na kojem se uzgajaju orhideje, a koji je bio zaražen štetočinama. Naučnici su otkrili da je sprej sa kofeinom ubio do 95% puževa.
Takođe, naučnici su susptrat u dva odvojena rasadnika orhideja tretirali kofeinom i komercijalnim sredstvom za uništavanje puževa – metaldehidom.
Rezultati su pokazali da je u rasadniku koji je tretiran kofeinom preživjelih puževa bilo čak sedam puta manje u poređenju sa rasadnikom koji je tretiran metaldehidom.
Kako ovo izvesti u “kućnim” uslovima?
Da li je ovo otkriće moguće već sada primijeniti u amaterskom vrtu van kontrolisanih uslova i bez čistog kofeina?
– Razuman pristup bio bi da se primijeni razređena kafa na nekoliko listova kulture koju uzgajamo i da se pričeka nekoliko vrućih i sunčanih dana kako bismo proverili hoće li doći do oštećenja ili paleži lišća – kaže Linda Bruver, agronom sa Univerziteta Oregon.
Ako nema oštećenja, nastavite s prskanjem, savjet je stručnjaka.
Buduća istraživanja bi trebalo da pokažu koliko prskanje kofeinom može da zaštiti bilje od napada puževa, a tema je još interesantnija kad znamo da se radi o prirodnoj materiji koja je neškodljiva i dopuštena za svakodnevnu ljudsku konzumaciju, prenosi Mojevrijeme.hr.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu