Magazin

PRIVILEGIJA BOJE Samo 7 žena na svijetu može da nosi bijelo pred papom

Trenutno postoji sedam žena na svijetu koje pred papom ne moraju da nose crninu i njima je dopušteno da se pred papom pojave u bijelom.

papa franjo , frencis
FOTO: ANGELO CARCONI/EPA

Papa Franja, poglavar Rimokatoličke crkve, preminuo je u 88. godini života, potvrdio je Vatikan. 

Jednu od poslednjih privatnih audijencija održao je 9. aprila u rezidenciji Kasa Santa Marta u Vatikanu, gdje se susreo sa kraljem Čarlsom i kraljicom Kamilom povodom njihove 20-godišnjice braka.

Kraljica Kamila je za tu priliku odabrala crnu haljinu, no zbog svoje titule nije morala da nosi veo.

Naime, prema vatikanskom protokolužene prilikom susreta sa papom moraju da nose duge rukave, svečanu crnu odjeću i crni veo koji pokriva glavu. Međutim, postoje izuzeci od pravila.

Privilegija bijele boje

Trenutno postoji sedam žena na svijetu koje pred papom ne moraju da nose crninu i njima je dopušteno da se pred papom pojave u bijelom

Ta povlastica se zove “le privilege du blanc” na francuskom jeziku ili “il privilegio del bianco” na talijanskom, a koriste je katoličke kraljice i princeze i prevodi se kao “privilegija bijele boje”.

Među njima su Šarlin, princeza od Monaka, kraljica Matilda od Belgije, španska kraljica Leticija, velika vojvotkinja Marija Tereza od Luksemburga i princeza Marina od Napulja. Osim njih, tu privilegiju imaju i dve kraljice čiji muževi više nisu na prestolu, a to su kraljica Sofija od Španije i kraljica Paola od Belgije.

Pročitajte još

Bijela boja nije uvijek obavezna

Postojanje te privilegije ne znači da kraljice i vojvotkinje prilikom susreta sa papom moraju uvijek da prate protokol. Primjera radi, kraljica Matilda je prilikom susreta sa papom u septembru 2024. nosila bijelo, dok je princeza Šarlin znala da odabere i crnu haljinu.

Potrebno je papino dopuštenje

Bijela odeća se nosi isključivo tokom formalnih, privatnih audijencija kod pape, najčešće u Vatikanu i to uz papino prethodno dopuštenje.

Riječ je o visoko protokolarnom činu koji odražava vjersku pripadnost i status unutar Katoličke crkve, prenosi superžena/index.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu