U posljednje vrijeme ima dosta prigovora i u vezi sa Nuklearnom elektranom “Krško”. Iz susjednih zemalja prigovoreno je što je rad elektrane bez konsultacija produžen za 20 godina – rekao je Drljača novinarima.
On je naglasio da je odlukama Hrvatske bezbjednost ugrožena, jer je zemljotres pokazao da je riječ o lokaciji čija je seizmička situacija loša.
– U zemljotresu je oštećeno oko 400 objekata u Novom Gradu od kojih devet nije uslovno za stanovanje. U susjednoj opštini Dvor štetu je prijavilo više od 1.200 građana. Koliko je štete u Petrinji i okolini vidi se svaki dan iz medijskih izvještaja. Sve ovo pokazuje da je planirani centar rizik i za BiH i Hrvatsku – ukazao je Drljača.
On je naveo da Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” počinje postupak provođenje istražnih radova na već odabranoj lokaciji.
– Navode da imaju podatke o istraživanjima koje je sprovela JNA. U tim podacima nema dovoljno elemenata da se utvrdi da li je lokacija povoljna – rekao je Drljača.
On je istakao da se odabranoj lokaciji ne protive samo stanovnici u slivu rijeke Une u BiH, već i građani Dvora, koja je druga po površini lokalna zajednica u Hrvatskoj na čijem prostoru živi 4.200 stanovnika.

– Sigurno je da ta lokalna zajednica nema političku snagu i ne može se izboriti sa pritiscima – rekao je Drljača.
Hrvatski Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” potpisao je ugovor za sprovođenje istražnih radova na planiranoj lokaciji Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na području Čerkezovca u opštini Dvor, na granici sa BiH.
Uprkos protivljenju građana sa obje strane rijeke Une, kao i predstavnika lokalnih vlasti u slivu rijeke Une u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, Vlade Unsko-sanskog kantona, vlasti Republike Srpske i BiH, Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” odlaže u kasarni “Čerkezovac” na Trgovskoj gori, u hrvatskoj opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
Potresi koji su danima registrovani u Hrvatskoj dali su slučaju “Trgovska gora” novu dimenziju, pogotovo jer se Petrinja kao epicentar zemljotresa nalazi samo četrdesetak kilometara od kasarne “Čerkezovac” i planirane lokacije za odlaganje radioaktivnog otpada.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu