Magazin

Problem za cijeli svijet: Životni vijek pčela smanjen za gotovo 50%, neke vrste suočene sa izumiranjem

Novo istraživanje je pokazalo da je životni vijek medonosnih pčela smanjen za gotovo 50 odsto u posljednjih 50 godina, kao i da je jedna od deset vrsta divljih pčela suočena sa izumiranjem. 

Problem za cijeli svijet: Životni vijek pčela smanjen za gotovo 50%, neke vrste suočene sa izumiranjem
FOTO: ADAM VAUGHAN/EPA

Životni vijek pčela je značajan za budućnost čovječanstva, jer bez njih i drugih oprašivača je nemoguće uzgajati većinu usjeva i proizvoditi hranu za ljude.

Uginuće pčela je bilo posebno izraženo u Americi tokom zime 2006./2007. godine kada su komercijalni pčelari izgubili 90 odsto kolonija, a slična situacija je zabilježena u Kanadi, Australiji, Belgiji, Francuskoj, Holandiji, Grčkoj, Italiji, Portugalu, Španiji, Nemačkoj, Finskoj i Poljskoj.

Nešto kasnije, tokom hladne zime 2012./2013. godine uginulo je 29 odsto kolonija pčela u Velikoj Britaniji.

Pročitajte još

Autori istraživanja s Univerziteta Maryland koristili su matematičko modeliranje kako bi pokazali da kraći životni vijek pčela može dovesti do masovnog izumiranja kolonija. Prema njihovim podacima, od 1969. godine je životni vijek pčela u Americi pao s 34 dana na samo 18 dana.

One su možda oslabljene novim generacijama pesticida koji nisu postojali prije 50 godina.

Polen kojim pčele hrane svoje larve je često kontaminiran pesticidima, a to bi moglo pogoršati njihovu situaciju, jer su izložene malim dozama visoko toksične grupe pesticida zvanih nenonikotinoidi, što smanjuje njihovu otpornost na bolesti, prenosi Politika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu