Politika

Profesor sa Kembridža o rješenju kosovskog pitanja "Model dvije Njemačke značio bi priznanje Kosova"

Rješenje "dvije Nemačke” značilo bi da Srbija praktično prizna Kosovo, na primjer, tako što bi mu dozvolila da se pridruži UN, što bi bio veliki ustupak Srbije, čime bi predala većinu svoje pregovaračke moći.

Profesor sa Kembridža o rješenju kosovskog pitanja "Model dvije Njemačke značio bi priznanje Kosova"
FOTO: GORAN SRDANOV/RAS SRBIJA

Jedina osnova po kojoj bi Srbija, kako ja to vidim, mogla da prihvati takav dogovor, jeste da joj se zauzvrat ponudi nešto veoma značajno, ocijenio je za “Blic” profesor Centra za geopolitiku Univerziteta Kembridž Timoti Les.

Prije četiri dana objavljena je navodna, i to druga po redu, verzija francusko – njemačkog prijedloga koji je dostavljen Beogradu i Prištini za rješenje kosovskog pitanja.

Ispostavilo se da je taj prijedlog skoro pa kopija ugovora dvije Nemačke iz 1972. godine.

Pročitajte još

Ocjenjujući da li je to put do kompromisa dvije strane i kakve bi to posljedice imalo po Srbiju, Les primjećuje da ova ideja ide nije prihvaćena u Srbiji.

Podsjeća da je istovremeno, alternativno rješenje Briselskog sporazuma još uvijek u igri što, kako kaže, znači da Srbija nema neposredni podsticaj da prihvati ono što vidi kao inferiorni francusko-njemački plan.

– Srbija je takođe otvorila drugu opciju pokretanjem procesa na Kosovu koji bi mogao dovesti do de fakto podjele teritorije i omogućiti joj da spase nešto od gubitka Kosova. Uprkos rizicima i neizvjesnostima, pretpostavljam da će to Srbima izgledati bolje od bilo kakvog sporazuma kojim se praktično priznaje cijelo Kosovo – kaže Les.

FOTO: EU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: EU/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Navodni nacrt francusko – njemačkog sporazuma se od ugovora dvije Njemačke razlikuje u tri člana. U verziji koja je došla skoro pola vijeka kasnije, nema eksplicitnih odredbi nezavisnosti i samostalnosti dvije strane, ali zato ima onih o nepovredivosti međusobnih granica i poštovanju teritorijalnog integriteta.

Podudarnosti se jasno vide: sadržina članova je vrlo slična i koriste se slične formulacije, a i jedan i drugi prijedlog predviđaju “stalne misije”, odnosno “stalna predstavništva” koji će biti osnovana u sjedištu Vlada.

Uz sve ovo, ne treba zaboraviti da je model “dvije Njemačke” pravljen praktično za jednu naciju (Nijemce), dok to nije slučaj sa Beogradom i Prištinom.

Autentičnost dokumenta koji je procurio ni Berlin, ni Pariz ni Evropska unija nisu ni potvrdili ali ni demantovali, dok je izvor Blica iz diplomatskih izvora, a koji je držao u rukama Šolc – Makron prijedlog, rekao je da “liči na onaj koji je dobila Srbija”.

Blic se tim povodom obratio zvaničnicima u Berlinu, radi potvrde njegove vjerodostojnosti, a portparol njemačke Vlade je kao odgovor podsjetio na nedavnu izjavu kancelara Olafa Šolca koji je rekao da “dogovor mora da bude postignut”, i da se “nada da će uskoro vidjeti rezultate”, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu