Za vrijeme trajanja epidemije zarazne bolesti Leptospiroze preduzimaju se mjere predviđene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službeni glasnik FBiH”, broj 29/05), i to kako slijedi: prijavljivanje, epidemiološko ispitivanje, nadzor nad oboljelim osobama, zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, pojačana protivepidemijska deratizacija, vanredna dezinfekcija vozila javnog prevoza, pojačano pranje ulica i trotoara, povećana higijena parkova i odvoz smeća, usmjereni inspekcijski nadzor od strane Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i provođenje drugih mjera koje naredi Ministar zdravstva Kantona Sarajevo odnosno Vlada Kantona Sarajevo, a po preporukama Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo – navedeno je u naredbi, prenosi Raport.
Mjere iz ove naredbe finansiraju se iz redovnih sredstava koje dobijaju ustanove i preduzeća u tekućoj godini.
Ova naredba stupa na snagu danom donošenja, a objavitće se u “Službenom glasniku FBiH” i „Službenom glasniku Kantona Sarajevo”, navodi se, između ostalog, u naredbi.
Oglasio se i premijer, tvrdi da nema mjesta panici
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk oglasio se prvi put nakon što je potvrđeno 17 slučajeva leptospiroze u kantonu na čijem je čelu.
Podsjećamo i da je ministar zdravstva KS Enis Hasanović (SDP) potvrdio da je Zavod za javno zdravstvo KS zatražio proglašenje epidemije leptospiroze na ograničenom području, uslijed povećanog broja zaraženih.
Ipak, prema riječima Uka, nema mjesta panici. Tvrdi da je situacija pod kontrolom.
– Zdravstvene institucije Kantona Sarajevo prate situaciju u vezi s pojavom leptospiroze i poduzele su sve potrebne mjere. Situacija je pod kontrolom, nema razloga za paniku, ali je važno da svi zajedno postupamo odgovorno i slušamo upute stručnjaka – naveo je on.
Istakao je da u cilju prevencije, građani izbjegavaju kontakt s kontaminiranom vodom i blatom, posebno nakon poplava, ne konzumiraju hranu i vodu koja nije zdravstveno ispravna, nose zaštitnu opremu (gumene čizme i rukavice) prilikom čišćenja poplavljenih prostora, dezinfikuju prostorije i površine koje su bile pod vodom, ne ostavljaju otpatke i ostatke hrane koji mogu privući glodare.
– Slušajmo uputstva zdravstvenih profesionalaca i štitimo svoje zdravlje i zdravlje naših porodica – kazao je Uk.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu