Društvo

"Proglašenje nije potrebno obrazlagati nikome" Džulijan Asanž počasni član Udruženja novinara Srpske

Udruženje novinara Republike Srpske je povodom Međunarodnog dana slobode medija proglasilo Džulijana Asanža počasnim članom, a odlučno je odbacilo izmjene Krivičnog zakonika BiH, nametnute od Valentina Incka, kao najopasniji oblik institucionalnog, odnosno parainstitucionalnog pritiska na slobodu medija.

"Proglašenje nije potrebno obrazlagati nikome" Džulijan Asanž počasni član Udruženja novinara Srpske
FOTO: FILIP SINGER/EPA

Iz Udruženja ističu da proglašenje Asanža počasnim članom nije potrebno obrazlagati nikome, posebno onima koji se bave pitanjem slobode govora i misli, budući da je Asanž postao istinski mučenik za ovaj ideal u svjetskim okvirima.

– Ono što je neprihvatljivo sa stanovišta svjetske medijske scene i međunarodnog prava, jeste da ga žele utamničiti u Sjedinjenim Državama, čiji nije državljanin, kao ni državljanin Velike Britanije, koja ga je uhapsila izvukavši ga iz Ambasade Ekvadora. Tim gore, čine to zbog svih onih stvari koje su garantovane drugim amandmanom američkog Ustava, a tiču se slobode govora i štampe – navodi Udruženje novinara Republike Srpske.

Udruženje novinara je odlučno odbilo nametnute izmjene Krivičnog zakonika BiH, koje je proglasio državljanin Austrije Valentin Incko, a pokušava sprovesti u djelo državljanin Njemačke Kristijan Šmit.

– Te izmjene su klasičan primjer uvođenja verbalnog delikta, sa čijim zlom je ovo društvo raskrstilo odavno i ne namjeravamo se vraćati u mrak totalitarizma i jednoumlja – poruka je Udruženja.

Novinari upozoravaju da je ovo trenutno najopasniji oblik institucionalnog, odnosno parainstitucionalnog pritiska na slobodu medija, gušenja i ograničavanja slobode misli i dijaloga pod prijetnjom sankcija državne prinude.

– Tim gore, jer su donesene na nelegalan, netransparentan i krajnje nedemokratski način – ukazom stranog državljanina, koji na to nema pravo ni po kojem osnovu. To je opasnost ne samo za za slobodno misleće ljude, već i po ustavni poredak i osnovne principe pravde i zakonitosti – stav je Udruženja.

Udruženje novinara poziva novinare da ne podliježu autocenzuri o ovom pitanju, nego da javnost informišu istinito i pravovremeno, kako im kodeks novinarske profesije i nalaže.

U čestitiki svim kolegama i cjelokupnoj medijskoj publici povodom Međunarodnog dana slobode medija, Udruženje novinara Republike Srpske navodi da je ove godine najvažnije pitanje donošenje novog Zakona o medijima, u čiju izradu su uključeni i predstavnici Udruženja.

– Veoma važno je i pitanje izrade Registra organizacija koje predstavljaju agente stranog uticaja u Republici Srpskoj, na način na koji su to SAD uradile 1938. godine, Ruska Federacija 2012. godine, a sličan takav zakon očekuje se da će u ponovljenom pokušaju donijeti i parlament Gruzije – saopšteno je iz Udruženja.

Pročitajte još

Ovakav zakon o “stranim agentima“, smatraju u Udruženju, nije potreban samo zbog malignog inostranog uticaja na rovite društvenopolitičke prilike, već je jasno da neekonomski mediji, finansirani iz budžeta stranih i neprijateljskih zemalja zastupaju isključivo njihove interese u ovdašnjem javnom prostoru.

– Time prave nelojalnu konkurenciju i otežavaju poslovanje bez zastupanja javnog interesa, pa i zakonima tržišta gase domaće medije, koji posluju u realnom sektoru – navodi se u saopštenju.

U Udruženju smatraju da je potrebno zaštiti domaću proizvodnju, kao što se to čini carinama, te građanima upozorenjem jasno napraviti razliku između medija koji svoj novac zarađuju, od onih koji su donirani i ne zavise od domaćeg tržišta, te predstavljaju neku vrstu službenika strane države, odnosno vlade.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu