Društvo

Projekat „Čitalići” u zvorničkoj školi: Djecu o kulturnoj baštini svog zavičaja uče u etno učionicama

Radi provomisanja knjige i ljubavi prema čitanju, Osnovna škola „Sveti Sava” realizuje projekat „Čitalići”, kroz koji su urađene etno i moderna učionica, te postavljene klupe, stare računaljke i predmeti koji podsjećaju na neke ranije periode školovanja.

Projekat „Čitalići” u zvorničkoj školi: Djecu o kulturnoj baštini svog zavičaja uče u etno učionicama
FOTO: RADE JOKIĆ/RAS SRBIJA

U projekat su uključeni i učitelji te je pored centralne zgrade i drugi dio škole, koji pohađaju učenici od prvog do petog razreda, dobio nove izložbene minijature i predmete u hodnicima koji liče na pravi mali muzej.

Koordinator projekta, nastavnica srpskog jezika i književnosti, Bojana Dragutinović kaže da se projekat realizuje u saradnji sa Republičkim pedgoškim zavodom Republike Srpske.

Ovaj projekat predstavlja program razvijanja i njegovanja vještina čitanja i razumjevanja pročitanog te bolje pisano izražavanje. Ovogodišnja tema projekta je vezana za jedan važan jubilej, odnosno 200 godina od objavljivanja „Srpskog rječnika” Vuka Stefanovića Karadžića. Kroz ovaj projekat mi smo opremili modernu i etno učionicu u kojoj djeca sa sekcija realizuju svoje sadržaje – rekla je Dragutinovićeva i dodala da će njihovi učenici učestvovati na završnoj smotri čitalaštva u Dječjem pozorištu Republike Srpske u Banjaluci, početkom juna ove godine na temu „(Ne)zaboravljeno blago moga kraja”.

Prema njenim rečima, ovaj projekat je značajno podstakao saradnju unutar škole, saradnju škole i biblioteka, te biblioteka i drugih ustanova kulture.

Foto: Rade Jokić/RAS Srbija
Foto: Rade Jokić/RAS Srbija

– Vraćanjem knjige u dječje ruke, obogatićemo fond riječi, a time i omogućiti bolje izražavanje. Projekat uči učenike kako se vodi dnevnik pročitanih knjiga. Pored toga, učenici upoznaju kulturnu baštinu svoga zavičaja i naroda, koriste knjige školske biblioteke i međusobno sarađuju – rekla je Dragutinovićeva.

U sklopu projekta u školi su postvaljene posebno uređene klupe, predstavljeni pisani i likovni radovi učenika kao i novi prostori sa knjigama koji liče na mini biblioteke. U hodinicima su postvaljene i stare klupe i stolovi, koji su se nekada koristili u nastavi, sa imitacijom pera i mastila koji svakoga ko uđe u školu vraća u neko davno vrijeme školovanja. Direktor škole Radomir Petrović kaže da je u projekat uključeno više nastavnika te učitelja kao i da su eksponati iz projekta „Čitalići” postavljeni u obe zgrade škole.

– Pored toga što pokazuje kako se realizuje projekat i koji je njegov osnovni cilj, postavljanje ovih sadržaja u učionice i hodnike škole prikazan je i rad učenika i nastavnika, odnosno učitelja te pokazana njihova kreativnost. Učenici su dobili jedan novi prostor za učenje gdje sve odiše knjigama, a stari predmet podsjećaju na nekadašnje metode učenje. Na hodnicima, u staroj zgradi škole, ima i puno lijepih minijatura i ukrasnih panoa koji pokazuju rezultate rada sa najmlađim učenicima – kaže Petrović.

Čitanje „sa olovkom u ruci”

Obizrom na činjenicu da je ove godine tema projekta 200 godina od objavljivanja „Srpskog rječnika” Vuka Stefanovića Karadžića, učenici na sekciji pored čitanja uče i da zapisuju najvažnije poruke iz djela, odsnono uče da čitaju „sa olovkom u ruci”, što je, kako su rekli u školi, nalakši put do pamćenja pročitanog.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu