Ako ste pokušali da ih skinete/pokidate, pa niste uspjeli, evo zašto je to tako.
Riječ je o direktivi Evropske unije koja je usmjerena na reciklažu većih količina plastike, nego što je to slučaj do sada. Iako je ova direktiva davno izglasana, tek treba da stupi na snagu u potpunosti.
Kada je riječ o ovom rješenju, koje treba da prati evropske ciljeve vezane za održivost i ekologiju, u maju 2018. EU je najavila novu direktivu o tome kako treba postupati sa plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu.
Između ostalog, ova uredba nalaže da će pića moći da se prodaju u plastičnim flašama, samo ako čep ostane pričvršćen za nju. Međutim može se primjetiti da se ista norma primjenjuje i na ambalaže od kartona.
Direktiva je, inače, izglasana 5. juna 2019. godine, a proizvođači imaju obavezu da joj prilagode svoje proizvode najkasnije do decembra 2024. godine.
Takođe, aktuelna direktiva je dio prve Strategije o plastici koju sprovodi Evropska unija, sa ciljem da se plastična ambalaža na tom tržištu reciklira do 2030. godine, te da se smanji potrošnja plastike za jednokratnu upotrebu i ograniči namjerna upotreba mikroplastike.
Kako se navodi, količina otpada bi zbog ove odluke mogla biti smanjena za 10 odsto, a konstatuje se da Evropljani svake godine proizvedu 25 miliona tona plastičnog otpada. Ipak, manje od 30 odsto se prikupi za recikliranje.
Ako se i dalje pitate na koji način će ovo rješenje doprinijeti očuvanju okoline, iz EU sugerišu da su se čepovi ranije redovno bacali na ulicu. Međutim, kao jedan od potencijalnih problema ovog rješenja javlja se praktičnost, jer su ljudi na forumima već počeli da komentarišu kako se “muče” kod ambalaža od pola litre, poput flašice vode koju nose po gradu itd, piše Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu