Svijet

Promjene i u opasnim krugovima: Plaćenici nekada ubijali za 100.000, sada im dovoljno NEKOLIKO STOTINA EVRA

Zvučno izolovane komore za mučenje, koje su uz to bile opremljene spravama za mučenje i skrivene u brodskim kontejnerima, otkrivene su prošlog ljeta na belgijsko-holandijskoj granici, tokom istrage koju su tamošnje policije provodile nad kriminalnom grupom koja se bavila organizovanim kriminalom.

Promjene i u opasnim krugovima: Plaćenici nekada ubijali za 100.000, sada im dovoljno NEKOLIKO STOTINA EVRA
FOTO: NENAD MIHAJLOVIĆ/RINGIER

Otkrili su šest brodskih kontejnera koji su pretvoreni u prave mučionice. Kada su istražioci upali u njih, našli su lisice i lance, koji su bili pričvršćeni za pod i strop, namješteni tako da se njima može vezati razapeti čovjek koji stoji. Svi su kontejneri bilo zvučno izolovani, a podovi su bili prekriveni folijama, što je trebalo omogućiti brzo uklanjanje tragova strahota koje bi se unutra događale. Nađena je i jedna zubarska stolica s okovima za ruke i noge. Osim toga, nađene su razne testere, kliješta, dodatne lisice i lanci, palice, crne vreće za smeće, razni noževi te vatreno oružje. Policija je do tih ćelija za mučenje došla jer je duže vrijeme tajno pratila i prisluškivala kriminalnu grupu koja se bavila preprodajom droge i oružje, a planirali su i likvidacije te iznude i otmice.

Prostorije za mučenje, kako je tokom istrage ustanovila holandska policija, nisu bile još korištene u trenutku kada je ta kriminalna grupa razotkrivena, a trebale su služiti za zastrašivanje protivnika, poslovnih konkurenta, ali i svjedoka. Pandemija im ide na ruku. To da neka kriminalna grupa ima sopstvene prostore za mučenje bio je signal za uzbunu, kojim se pozabavio i Evropol, koji je nedavno objavio izvještaj u kojem je navedeno da su organizovane kriminalne grupe u Evropskoj uniji unatrag nekoliko godina postale sve nasilnije u rješavanju i vođenju svojih “poslova”. 

Međusobna razračunavanja sve su brutalnija i nasilnija, takvi obračuni sve se češće odvijaju u sred bijela dana na mjestima gdje ima puno civila, a Evropol upozorava da je upravo ovaj primjer iz Holandije, kao i obračuni raznih kriminalnih grupacija u Švedskoj, dokaz za tezu kako organizovani kriminal postaje sve nasilniji. To se objašnjava činjenicom da su pripadnici kriminalnih grupa sve mlađi, a samim tim i neiskusniji te su skloni brzom potezanju oružja ne pazeći pri tome koliko će kolateralnih žrtva tih obračuna biti, piše Večernji list.

rotacija
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Navodi se i da su oružje i eksplozivi sve dostupniji jer se oružje može bez prevelikih problema kupiti preko Dark weba, na koji organizirani kriminal, u ovo pandemijsko vrijeme sve češće, seli svoje poslove.

Oružje, droga, ilegalni lijekovi,  sve se to može naručiti preko Dark weba s dostavom na kućnu adresu, pri čemu se kriminalci koriste kriptiranom komunikacijom koju je policiji teško razbiti.

Evropol upozorava i da je došlo do neke vrste poremećaja i na “tržištu” naručenih i plaćenih likvidacija. Navode tako da su nekada plaćeni ubice, zavisno o tome koliko je visokoprofilirana bila meta koju trebaju likvidirati, naručioca koštale između 10.000 i 100.000 evra.

Ipak sada se, kažu u Evropolu, plaćena likvidacija može naručiti za puno manje novaca. I za to objašnjenje nalaze u tome što su i plaćeni ubice sve mlađi i beskrupulozniji te su spremni počiniti ubistvo već za nekoliko stotina evra.

U svojoj analizi aktualnog stanja Evropol ističe da su nasilje i organizovani kriminal uvijek išli ruku pod ruku, međutim navode kako valja razlikovati kriminalne aktivnosti kojima je nasilje svojstveno od onih kojima nasilje služi kao pomoćno sredstvo.

Kada su, recimo, oružane pljačke posrijedi, nasilje je sastavni dio takvog krivičnog dijela jer ga prati upotreba oružja.

Nasilje kao poruka

Međutim, navodi Evropol, u krijumčarenju droge nasilje nije primarno, već je pomoćno sredstvo, koje se posljednjih godina često koristi u ratovima za teritoriju, za zastrašivanje svjedoka ili likvidaciju visokoprofiliranih meta kao što su advokati, sudije ili policajci koji su svojim radom ugrozili interese neke određene kriminalne grupe.

A upravo je takva vrsta nasilja u porastu, upozorava Evropol.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu