Svijet

PROMJENE U EVROPI Dok Njemačka polako tone u recesiju, Francuska je PRETIČE

“Čudesno”, upravo je tako Olivijer Garnijer, glavni ekonomski strateg Francuske centralne banke, opisao nagli rast ekonomije druge sile evrozone.

PROMJENE U EVROPI Dok Njemačka polako tone u recesiju, Francuska je PRETIČE
FOTO: FILIP SINGER/EPA

Reforme koje je predsjednik Emanuel Makron preduzeo na samom početku svog mandata, tri godine kasnije rezultirale su pozitivnim šokom za francusku ekonomiju.

U trećem kvartalu, ekonomija je porasla 0,3 posto više nego što je bilo planirano, a ključ uspjeha u tom periodu je bio porast domaće potražnje. Francuska nastavlja da privlači sve više stranih investicija, dok postojeće kompanije ulažu jednakim tempom zato što Francusku smatraju manje podložnoj nestabilnosti globalnog tržišta od susjedne Njemačke.

Dobro tempirane porezne olakšice za korporacije, smanjenje zavisnosti o izvozu i temeljna reforma Zakona o radu koja je rezultirala rekordnim porastom zaposlenosti, bili su uspješan recept za ekonomski oporavak Francuske.

Istovremeno, Njemačka polako, ali sigurno tone u recesiju, piše Euractiv.

Podaci Zavoda za statistiku Francuske, Njemačke i EU za ovu i prošlu godinu pokazuju da je Francuska zabilježila veći rast BDP od Njemačke, a u ovoj godini čak i od cjelokupnog ostatka evrozone. Predviđanja stručnjaka pokazuju da će se taj trend nastaviti i u naredne dvije godine.

Međutim, iako je francuska ekonomija uskrsla, još uvijek treba da dostigne svog prvog komšiju na istoku. Najveći problem Francuske i dalje je glomazni državni aparat i javna potrošnja zbog koje je javni dug Francuske dostigao gotovo 100 odsto BDP države. Takođe, uprkos tome što nezaposlenost pada rapidnom brzinom, u Njemačkoj i dalje pada osetno većom stopom.

Jelisejska palata ističe da je zbog reforme Zakona o radu došlo do širenja kvalitetnijih i bolje plaćenih radnih mjesta, a da poslodavci svojim zaposlenima češće daju stabilne i trajne ugovore, što drastično unapređuje kvalitet poslovnog okruženja cijele države.

Buđenje francuske ekonomije i preuzimanje vođstva u Evropskoj uniji moglo bi imati šire posljedice, posebno ako se u obzir uzme činjenica da Makron vrlo otvoreno lobira za svoje interese na pozornici EU. Aktivnija industrijska politika, jačanje konkurentnosti u odnosu na Kinu i SAD, kao i saradnja između država članica, samo su neki od prohteva, po svemu sudeći, budućeg lidera Evrope.

Sjeverna Makedonija i Albanija mogle bi biti kolateralne žrtve vrlo jasnog cilja sve moćnijeg Makrona.

Ništa nas neće omesti na putu prema ekonomskoj transformaciji države – izjavio je francuski ministar financija Bruno Le Mere, a s obzirom na to da Makron ima još dvije godine prvog predsjedničkog mandata, deluje kao da je tek počeo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu