Podsjećamo, u nestaloj podmornici Titan poginuli su Hamiš Harding, Šahzada Davud i njegov sin tinejdžer Sulejman, kao i francuski istraživač Pol-Anri Nargeol, Stokton Raš, izvršni direktor “Oušngejta”, kada je došlo do implodiranja vozila.
Pronalazak i prenos preostalih dijelova završeni su prošle srijede, saopštila je obalska straža.
– Obalska straža je sada izvukla preostale krhotine, uključujući i pretpostavljene ljudske ostatke, sa mjesta olupine nakon što je Titan implodirao u dubokom zaronu ispod površine Atlantskog okeana – saopštili su zvaničnici u utorak.
Dodatni pretpostavljeni ljudski ostaci pažljivo su izvučeni iz Titanovih ostataka i prevezeni na analizu od strane američkih medicinskih stručnjaka. Spasilačka misija sprovedena prema sporazumu sa američkom mornaricom bila je nastavak početnih operacija oporavka na dnu okeana, otprilike 488 metara od Titanika.

Ostaci pronađeni na dubini od skoro 4 hiljade metara
Obalska straža je ranije saopštila da je pronašla pretpostavljene ljudske ostatke zajedno sa dijelovima Titana nakon što se polje krhotina nalazi na dubini od 3.800 metara. Istražitelji vjeruju da je Titan implodirao dok se spuštao u duboke vode sjevernog Atlantika 18. juna.
Obalska straža je ranije saopštila da je pronašla pretpostavljene ljudske ostatke zajedno sa dijelovima Titana nakon što se polje krhotina nalazi na dubini od 3.800 metara. Istražitelji vjeruju da je Titan implodirao dok se spuštao u duboke vode sjevernog Atlantika 18. juna.
Tokom potrage za ovom podmornicom, kapetan Džon Nobl opisao je šta se dogodili sa tijelima žrtava koji su bili u vozilu, i dodao da je mala šansa da se izvuku iz mora.
– Oni su na dnu mora. Sada su na mjestu odmora, zajedno sa stotinama putnika Titanika koji su takođe tragično završili. Odluka bi mogla biti da se ostave žrtve Titana na miru gdje jesu. I usuđujem se da kažem, cijena njihovog povratka bila bi astronomska – rekao je Nobl, piše Blic.

Višednevna potraga pokrenuta nakon što je Titan utihnuo privukla je pažnju širom svijeta. Podmornica je pokušavala da vidi britanski putnički brod koji je potonuo 1912. godine.
U međuvremenu, istražni odbor marinaca nastaviće sa analizom i intervjuima sa svjedocima uoči javne rasprave o tragediji, rekli su zvaničnici u utorak. “Oušngejt”, operater plovila, od tada je prestao da posluje. Među poginulima u eksploziji bio je i Stokton Raš, pilot podmornice i izvršni direktor kompanije.
Zahtijevali sertifikat o bezbjednosti — nikada ga nisu dobili
– Bukvalno sam naslikao sliku njegove uništene podmornice na dnu, ali čak ni to nije bilo dovoljno. Nije bilo sumnje da je najveći kvar bila cijev od ugljeničnih vlakana koja je bila mehanički dio koji je pokvario – izjavio je Karl Stenli, organizator putovanja podmornicama u Hondurasu, nakon što je prijavljen nestanak.
Operater tura u okeanu je zahtijevao od Raša da dobije sertifikat o bezbjednosti za podmornicu prije nego što je pustio klijente koji plaćaju da uđu na brod, ali je ignorisan.
To je dovelo do toga da je Stenli postao zabrinut zbog „kavalirskog stava“ izvršnog direktora prema bezbjednosnim pitanjima i pronalaženju profesionalnog hardvera koji je prikladan za Titan.
Podsjećamo, podmornica nije imala GPS sistem i oslanjala se na matični brod iznad površine koji ju je navodio, zajedno sa kontrolerom, koji je ličio na onaj za video igrice, što je omogućilo da „bilo ko vozi podmornicu“, svojevremeno je objašnjavao Raš, koji je izjavio da “ste zapamćeni po pravilima koje kršimo”.
“Bezbjednost je najbitnija, ali…”
Bivši direktor pomorskih operacija za Titan, Dejvid Lokridž, smijenjen je nakon što je zahtijevao dodatne bezbjednosne provjere podmornice, ali je Raš takođe odbacio njegovu zabrinutost.
Međutim, „najalarmantniji“ je bio stav koji je šef “Oušngejta” imao kada je posmatrao svoje svakodnevne operacije sa brodom.
– U pomorskoj industriji, bezbjednost je centralna tema naših svakodnevnih operacija. Svi koji izazivaju zabrinutost za bezbjednost će biti ućutkani – izjavio je savjetnik kompanije tada.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu