Društvo

Prosjačenje, radna i seksualna eksploatacija: Oko 70 odsto žrtava trgovine ljudima u BiH čine djeca

Direktor nevladine organizacije "Vorld vižn" Dragana Bulić izjavila je danas u Sarajevu da je u 2021. godini u BiH evidentirano 57 potencijalnih žrtava trgovine ljudima, od kojih su 50 djeca, a tokom prošle godine 38, od kojih su 29 djevojčice i dječaci.

Prosjačenje, radna i seksualna eksploatacija: Oko 70 odsto žrtava trgovine ljudima u BiH čine djeca
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Bulićeva je, uoči završne konferencije projekta “Jačanje lokalnih kapaciteta u borbi protiv trgovine ljudima”, rekla novinarima da je, nažalost, broj žrtava trgovine ljudima u BiH mnogo veći, s obzirom na to da veliki broj djece i ljudi nije identifikovan i nalaze se u domenu sive statistike.

Ona je naglasila da je trgovina ljudima jedan od najekstremnijih oblika kršenja ljudskih prava, posebno dječijih, koji je jako prisutan u BiH.

– Oko 70 odsto potencijalnih evidentiranih žrtava su maloljetna lica. Ovaj problem se rješava sistemski dugi niz godina i ova konferencija će se osvrnuti na trogodišnje iskustvo rada “Vorld Vižna” sa našim partnerima ukazala je Bulićeva.

Ona je naglasila da je najveći rezultat ovog projekta činjenica da je na 30 lokacija u BiH gdje je problem prosjačenja najizraženiji razvijeno 30 lokalnih protokola za prevenciju i adresiranje odgovora na dječije prosjačenje i ostale oblike eksploatacije djece.

Bulićeva je dodala da su ovi protokoli veoma važni jer definišu način saradnje, brzinu odgovora i djelovanja institucija koje su svojim mandatom vezane za djecu i treba da odgovore u takvim slučajevima.

Ona je rekla da je “Vorld vižn” uspostavio i podržao rad mobilnih timova za identifikaciju potencijalnih žrtava trgovine ljudima na sedam strateških lokacija u Banjaluci, Bihaću, Bijeljini, Mostaru, Sarajevu i Tuzli.

“Samo u prvom kvartalu ove godine, mobilni timovi u Tuzli i Sarajevu su evidentirali i zatekli 208 odraslih i djece u prosjačenju. Od ovog broja petoro djece su identifikovali kao potencijalne žrtva trgovine ljudima i izmjestili ih na bezbjedne lokacije”, navela je Bulićeva.

Bulićeva je apelovala da građani ne daju novac djeci koja prosjače jer takvim postupcima samo produbljuju njihov problem i patnju.

– Apelujemo da građani, kada vide ovakvu djecu, reaguju, pozovu najbližu policijsku stanicu i prijave ovakve slučajeve – naglasila je Bulićeva.

Pomoćnik ministra i koordinator za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija u Ministarstvu bezbjednosti u Savjetu ministara Samir Rizvo rekao je da BiH već godinama radi na prevenciji i suzbijanju trgovine ljudima, ali da ona opstaje.

On je naveo da su djeca najranjivija kategorija, bilo da je riječ o seksualnoj, radnoj eksploataciji, prisilnom organizovanom prosjačenju, zaključivanju ugovorenih prisilnih brakova.

Pročitajte još

Rizvo je podsjetio da je Ministarstvo bezbjednosti zaduženo da koordiniše i planira aktivnosti na suzbijanju trgovine ljudima sa svim nivoima vlasti, nadležnim institucijama i međunarodnim partnerima, kao i da razvije strategiju borbe protiv ovog problema i da koordiniše njenu primjenu, što je jedno od mišljenja Evropske komisije za članstvo BiH u EU.

Službenik za ljudska prava u Ambasadi Sad u BiH Natalija Šušak rekla je da su veoma ohrabreni naporima u procesuiranju trgovine ljudima u protekloj godini, ali da ukupni rezultati BiH u ovoj oblasti još nisu zadovoljavajući.

– Podstičemo funkcionere BiH da nastave intenzivirati borbu protiv trgovine ljudima, poboljšavajući identifikaciju žrtava, pružajući zaštitu i pomoć žrtvama, te aktivno istražuju i procesuiraju trgovce ljudima – naglasila je Šušakova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu