Društvo

U BRAKU SA 12 GODINA Roditelji kćerke prodaju za par stotina evra, užasna praksa sakrivena iza tradicije

Niška policija prošle nedjelje dobila je prijavu da je u tom gradu djevojčica starosti 12 godina stupila u bračnu zajednicu.

U BRAKU SA 12 GODINA Roditelji kćerke prodaju za par stotina evra, užasna praksa sakrivena iza tradicije
FOTO: RINGIER

Prije samo nekoliko mjeseci u Pančevu je djevojčica koja je stupila u maloljetnički brak bila žrtva silovanja svekra i supruga za kog je prisilno udata, odnosno koju su roditelji prodali.

Dječji brakovi u Srbiji i dalje su realnost za stotine i hiljade tinejdžera, posebno djevojčica koje jedva da su zakoračile u pubertet. Već sa 12 godina susreću se sa ugovorenim vjenčanjima za potpuno nepoznate starije osobe koja za njih ugovaraju roditelji i najbliži rođaci.

Opština Kostolac druga je na listi po zastupljenosti dječjih brakova, sa pet odsto od ukupnog broja djevojčica koje su stupile u maloljetnički brak u istraživanim opštinama. Od 100 ispitanica iz Kostolca, 81 odsto njih je stupilo u brak prije navršene 18. godine.

žena se drži za glavu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Požarevac je 12. na ovoj listi, sa 2.49 odsto od ukupnog broja žena koje su stupile u maloljetnički brak. U samom Požarevcu, od 103 ispitane žene, 75 odsto njih stupilo je u brak dok je bilo maloljetno.

Rodbina prodaje djevojčice za stotine evra

Praksa ugovaranja brakova je rasprostranjena u gotovo svim sredinama, ali je stepen učešća budućih supružnika u donošenju odluke različit. Negdje učešće potpuno izostaje, dok u drugim sredinama roditelji samo formalno donose odluku.

Istraživanje Romske ženske mreže je pokazalo da praksa ugovorenih brakova nije iskorijenjena u Srbiji. Naime, 22 odsto od ukupnog broja ispitanica navelo je da je neko drugi na njih vršio pritisak da stupe u brak. Od tog broja 35 odsto je prisilno stupilo u maloljetnički brak.

Nerijetko je ova odluka roditelja motivisana obezbjeđivanjem boljih uslova za život djetetu ili je rani ulazak u brak način da djecu zaštite od različitih iskušenja. Međutim, djevojčice koje stupaju u ovakve brakove nerijetko su žrtve fizičkog, psihičkog i seksualnog nasilja.

Međutim, kada su u pitanju prisilni brakovi, govorimo o obliku trgovine ljudima, jer se djevojčice prodaju za velike sume novca. Za ovakve slučajeve često se saznaje tek nakon što je krivično djelo izvršeno. U Kostolcu je četrnaestogodišnjoj djevojčici ugovoren brak, tako što su je roditelji prodali za više od 15.000 evra.

Pročitajte još

Slučaj djevojčice D. M. (18) iz sela Margita kod Vršca koja je silovana od strane Marjana J. (42) i njegovog sina Nedeljka J. (22) pošto se protivila ugovorenom braku potresao je javnost.

Nakon prijave o silovanju, roditelji su negirali da je riječ o ugovorenom braku. Uhapšeni Marjan i njegov sin Nedeljko su rekli nakon privođenja da jeste riječ o ugovorenom braku, a djevojčicu su navodno platili 600 evra. Ona je navodno prije nekoliko godina već preživjela silovanje.

– To se dešava od ranog puberteta i posebno je zastupljeno kod romske djece. Kod nas se to najlakše primjeti u svratištu gdje kroz razgovor sa djecom shvatimo šta se sprema. Nerijetko se dešava da djeca kažu da su im u kući bili nepoznati ljudi koji su ih gledali, i o njima razgovarali sa roditeljima. Djeca se čak pripremaju za putovanja u inostranstvo, a po njih dolaze rođaci da ih odvedu. Ta djeca su žrtve nasilja, i ti maloljetnički brakovi nisu ništa drugo do trgovina ljudima – kaže za Blic Ivana Perić iz SOS ženskog centra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu