Društvo

„Prva kosa Grmeča” deseti put okuplja kosce u Smoljani: Jubilej u znaku tradicije i druženja

Deseta jubilarna manifestacija „Prva kosa Grmeča” održaće se u nedjelju 22. jula u selu Smoljana kod Bosanskog Petrovca.

„Prva kosa Grmeča” deseti put okuplja kosce u Smoljani: Jubilej u znaku tradicije i druženja
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Organizator događaja je Udruženje građana „Ruralni razvoj” Drinić i Centar za kulturu i obrazovanje Bosanski Petrovac, a kompletna manifestacija održava se pod pokoviteljstvom opštine Bosanski Petrovac. Centralni dio manifestacije predstavlja takmičenje u ručnom košenju trave na kojem učestvuju takmičari iz BiH, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i Srbije, dok će se u revijalnom dijelu održati kosidba pod nazivom „Otkos mira i tolerancije”, uz bogat prateći program.

Dejan Prošić, predsjednik Organizacionog odbora „Prve kose Grmeča“ kaže da se manifestaciji dosta promjenila u prethodnih devet godina postojanja.

Grupa entuzijasta na čelu sa Boškom Vukobratom je 2009. godine  pokrenula događaj pod nazivom „Prva kosa Grmeča“. Ideja je bila da se uz održavanje narodne baštine afirmišu ruralna područja. Već prve godine imala je značajan odjek i pokupila pozitivne reakcije, a narednih godina je događaj rastao, te je stvorena, bez pretjerivanja jedna vrlo zanimljiva manifestacija međunarodnog karaktera – kaže Prošić i dodaje da su organizatori od starta bili svjesni uvezivanja vladinog i nevaladinog sektora.

 Foto
Foto "Prva kosa grmeča"

– Od samog početka bili smo svjesni značaja djelovanja nevladinog sektora, te je osnovano udruženje građana „Ruralni razvoj“, u okviru kojeg egzistira klub kosaca „Grmeč“. Nastojali smo da uvežemo vladin, nevladin i privredni sektor. Podrška zvaničnih struktura lokalne vlasti nije izostala od samog početka, pa su se uključile opštine Bosanski Petrovac i opština Petrovac – Drinić. Jedni smo od prvih koji su razbili entitetske barijere i sponzorišu nas privrednici iz oba entiteta – kaže Prošić.

Proces širenja značaja manifestacije nije bio lak i brz posebno u svjetlu da se ona održava u jednoj sredini koja je teško osiromašena ratom.

– Godinama smo sticali povjerenje, te išli korak po korak u razvoju manifestacije. Novčanu podrška lokalnih struktura vlasti se kretala od početnih 300 KM, do sadašnjeg stanja kada organizaciju preuzima Centar za kulturu i obrazovanje Bosanski Petrovac, ulazimo u zvanični kalendar značajnih opštinskih dešavanja, te imamo obezbjeđeno stabilno finansiranje u okviru budžeta opštine Bosanski Petrovac. Naravno, da smo imali puno problema, opstrukcija i sumnji u naš cilj, ali smo sve prevazišli i stavljanje događaja pod okrilje institucija garantuje opstanak i učvršćivanje tradicije – kažu organizatori.

Sam program manifestacije daleko je širi i zanimljiviji nego što se očekuje od takmičenja vezanog  za narodnu tradiciju.

– Prve godine je kosilo 12 takmičara i bila je lokalnog karaktera, jer je učestvovalo 10 kosaca sa naše opštine i dva iz susjednih opština. Već slijedeće godine dolaze nam kosci „Prve kose Crne Gore“, a onda stupamo u kontakt sa predstavnicima „Kosidba na Rajcu“ u Srbiji  i „Košnja v Selu“ iz Slovenije, pridružuju nam se partneri iz Hrvatske i stvaramo Balkanski Kup, te uvodimo ekipno takmičenje. Danas imamo takmičenje u disciplini sprint i štafetno te takmičenje pionira do 15 godina, juniora do 18 godina, mladih kosaca do 21 godinu, žena, veterana i centralna kosidba za trofej „Latinović Stanko Stankela“, uz obaveznu narodnu nošnju – kaže Prošić.

Organizatori navode da je razvijanje tradicionalnih vrijednosti u turističkom smislu nužno kroz povezivanje različitih kultura unutar šireg evropskog prostora.

Foto Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto Privatna arhiva/RAS Srbija

– Revijalni dio kosidbe se svake godine odvija pod nekim motom. Ove godine smo planirali da moto bude „Otkos mira i tolerancije“. Želimo da pošaljemo poruku mira, tolerancije i prijateljstva, a ujedno i da naše unutrašnje raskole prevaziđemo kroz druženje i međusobno poštovanje različitih narodnih običaja – kaže Prošić i dodaje da „Prva kosa Grmeča“ uz takmičarski dio ima i bogat prateći program.

– Svih ovih godina smo imali odličnu saradnju sa KUD „Grmeč“, KUD „Drvar“, pjevačkim grupama „Runolist“ i „Drvoseče“. Đaci školskog uzrasta imaju takmičenje u likovnim i literarnim radovima na temu kosidbe i mobe. Na kraju tradicionalno se za sve učesnike priprema kosački ručak sa gastro specijalitetima grmečkog kraja: lešo jagnjetina, jagnjeća supa, omač, jorga, pita, kolačići, sirac, basa i sl… -kažu organizatori, te dodaju da su u Smoljani svi gosti dobrodošli.

 „Kosačko veče“ i jačanje medijske podrške

– Ove jubilarne godine ćemo organizovati dan ranije druženje u čast same manifestacije pod nazivom „Kosačko veče“. To će biti prilika da se zahvalimo svim onim koji su u početku pomogli, napravimo retrospektivu i pokrenemo oficijelno osnivanje balkanske asocijacije. Kritična tačka događaja je medijska promocija, te pozivamo sve medijske kuće na druženje, kako bi ovaj segment doveli na željeni nivo – kaže Prošić u ime organizatora.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu