Mozak robota koji može da kosi travu bez ljudskog prisustva čini univerzalna robotska platforma “AgAR” koja je nastala u Naučno tehnološkom parku u Nišu, kao plod saradnje kompanije “Koming kompjuter inženjering” i Mašinskog fakulteta u Nišu, a koja se može koristiti i za mnoge druge radove u poljoprivredi, poput branja jabuka, šljiva ili sadnje bilja, jedostavnom zamenom priključne mašine., prenosi Blic.

Po svojim karakteristikama, ova robotska platforma je prva takve vrste u Srbiji.
Rad robota danas je prvi put demonstriran na košenju poljane ispred Naučno – tehnološkog parka, kako bi se ispitale njegove performanse i otklonili eventualni nedostaci. Košenje je obavljeno po GPS koordinatama a površinu od 1, 17 hektara mašina je trebalo da pokosi za pet sati, uz prelaženje 12 kilometara po specifičnoj, kompjuterski proračunatoj, putanji. Za poduhvat je spremljena najopterećenija varijanta robota sa baterijom od 270 kilograma, mašinom koja teži 200 kiilograma i motorom i konstrukcijom od oko 70 kilograma.
– Rad od ideje do realizacije je trajao godinu i po dana, uz učešće 20 ljudi. Robotska platforma je kompletno nastala u Nišu uz veliku pomoć Naučno – tehnološkog parka i odličnu saradnju sa Mašinskim fakultetom u Nišu. Ovo je prva takva platforma u Srbiji, postoje slične u inostranstvu ali po mnogim karakteristikama smo bolji od svih, a pogotovo po cijeni. Za prvu demonstraciju smo planirali najteži scenario jer je ova priključna mašina je najteža za operaciju. Ako sve prođe kako treba, cijeli program priključnih mašina “Agromehanike” ili sličnih proizvođača može da se integriše na ovu platformu – objašnjava Ivan Simonović iz kompanije “Koming kompjuter inženjering.
On ističe da je platforma za robote namijenjena za manja i srednja gazdinstva, kako zbog veličine priključnih mašina tako i zbog cijene, i najavio da će prvi komercijalni komad biti prodat do kraja godine.
Poslije novembra proizvod će se naći i na inostranom tržištu.
Primenljiv na neravnim terenima
– U poljoprivredi ova robotska platforma može zamijeniti dosta toga jer možete menjati priključke i raditi razne operacije. Pri tome nije nužno da čovjek non stop upravlja njome tako da može raditi 24 časa bez prestanka. Primenljivost na neravnom terenu je jedna od glavnih prednosti robotske platforme. Može da savlada bilo koje terene i bilo koje nagibe jer svaki točak može zasebno da se podešava. U novembru nas očekuje nastup na najvećem sajmu poljoprivrede Hanoveru u Nemačkoj tako da nakon toga očekujemo velike rezultate – dodao je Simonović.

Zbog ovog postoji Naučno – tehnološki park
Direktor Naučno – tehnološkog parka u Nišu dr Milan Ranđelović rekao je da je razvoj ovog inovativnog projekta podržan od strane Fonda za inovacionu djelatnost i Republike Srbije, sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovaciju, kao i kroz program “StarTech” koji sprovodi Nacionalna alijansa za lokalni razvoj (NALED).

– Ovo je praktičan primjer svrhe i načina rada i postojanja Naučno – tehnološkog parka. Fonda za inovacionu djelatnost je podržao projekat sa 300.000 evra i a NALED sa skoro 100.000 evra dok je “Koming” je takođe učestvovao finansijski u razvoju projekta. Ali je najvažnije da mi imamo praktično ni iz čega, od jedne ideje i saradnje kompanije i Mašinskog fakulteta, nešto što danas radi stvari uz primjenu visoke tehnologije i što ima veliki potencijal rasta u narednom periodu.
Mi smo dobili novu kompaniju I novi proizvod. Nadamo se da će iz saradnje “Kominga” i Mašinskog fakulteta a možda i drugih kompanija koji će ovim primjerom biti povedeni da se u narednom period razvije još interesantnih proizvoda koji će biti konkurentni na svjetskom tržištu – rekao je Ranđelović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu